Several Area 1A Boys Qualify for State Track Finals

Print

Published on May 23 2013 9:26 pm
Last Updated on May 24 2013 11:20 am
Written by Greg Sapp

Several area athletes qualified Thursday for the Class 1A finals at the boys high school state track and field meet.  The three-day event is taking place at Eastern Illinois University in Charleston.

Here's who advanced to Saturday's finals:

LONG JUMP -- Corey Kersey (Neoga), 20 feet, 8 inches

POLE VAULT -- Brandon Tolliver-Goode (Newton), 13 feet

SHOT PUT -- Jason Fry (Stewardson-Strasburg), 48 feet, 6 inches

TRIPLE JUMP -- Corey Kersey (Neoga), 45 feet, 3 inches and Jacob Pfeiffer (Windsor), 42 feet, 1 1/2 inches

DISCUS THROW -- Jason Fry (Stewardson-Strasburg), 142 feet, 7 inches

800 METER RUN -- Tye Sutherland (Cumberland), 1:58.67 minutes

400 METER DASH -- Derek Williamson (Neoga), 50.52 seconds

200 METER DASH -- Derek Williamson (Neoga), 22.61 seconds

Those Competing But Not Qualifying:

LONG JUMP -- Justin Hunt (Teutopolis), 19 feet, 8 1/2 inches

POLE VAULT -- Austin McWhorter (Teutopolis), 12 feet, 6 inches

TRIPLE JUMP -- Cody Heuerman (Teutopolis), 39 feet, 10 1/4 inches, Dylan Davidson (Newton), 40 feet, 8 1/4 inches

400 RELAY -- Neoga (Derek Williamson, David Abernathy, Corey Kersey, Caleb Abernathy), 44.68, Newton (Dylan Johnson, Marcus Pilman, Austin Gowin, Austin Angel), 44.59 seconds

800 RELAY -- Newton (Dylan Johnson, Marcus Pilman, Austin Gowin, Austin Angel), 1:33.24 minutes; Teutopolis (Justin Hunt, Nick Bierman, Tyler Windell, Cody Heuerman), 1:37.84 minutes

1600 RELAY -- Newton (Corey Davidson, Austin Angel, Dylan Johnson, Lucas Stone), 3:32.25 minutes

3200 RELAY -- Cumberland (Charles Ault, Ethan Kemper, Keegin Sutherland, Tye Sutherland), 9:06.12 minutes

100 -- Derek Williamson (Neoga), 11.23 seconds

200 -- Adam Doty (Cowden-Herrick), 23.74 seconds

400 -- Kyle Blievernicht (Teutopolis), 51.27 seconds

1600 -- Andrew Sharp (Altamont), 4:35.21 minutes, Andrew Gardewine (St. Anthony), 4:37.11 minutes, Peter Keller (St. Anthony), 4:36.09 minutes

300 Hurdles -- Jason Becker (Stewardson-Strasburg), 41.33 seconds, Riley Drees (Teutopolis), 43.54 seconds

The 1A finals are set for Saturday.  The 3200 does not have preliminaries and will compete Saturday with Peter Keller (St. Anthony) and Andrew Sharp (Altamont).

Friday will feature the 2A qualifying.  Effingham's Clark Williamson in the pole vault and Thomas Lasher in the triple jump are among those competing.