Newton Win Girls LIC Meet, Robinson Wins Boys LIC Meet

Print

Published on May 7 2013 1:24 pm
Last Updated on May 7 2013 1:24 pm
Written by Millie Lange

TOLEDO -- Newton High School was the champion of the Little Illini Conference Girls Track Meet Monday at Cumberland High School.

Newton won with 174 points followed by Marshall 95, Olney 57, Red Hill (Bridgeport) 49,  Robinson 49, Cumberland 44, Casey-Westfield 34, Flora 29, Lawrenceville 23, Palestine 1 and Oblong did not score.

Newton's Barthelme claimed four victories taking the 100 hurdles in 15.43 seconds, the 300 hurdles in 49.27, the long jump at 16 feet, 7 1/2 inches and triple jump at 33-8. Johnson was a double event winner taking the 100 in 12.84 seconds and the 200 in 26.55.

Newton also claimed the 400 relay in 51.49 and the 800 relay in 1:49.65. May won the high jump at 5 feet, and Wirth claimed the shot at 33-4 1/2.

In the boys meet, Robinson was the team champion with 140 1/2 points followed by Olney 128, Newton 124, Casey-Westfield 59, Cumberland 24 1/2, Marshall 24, Red Hill 20, Palestine 15 1/2, Oblong 12, Flora 5 1/2 and Lawrenceville 5.

Newton took four victories. Dylan Davidson won the long jump at 20-3 and the triple jump at 40-10. Lucas Stone claimed the 400 in 52.34. The Eagles 1600 relay team won in 3:29.56.

Little Illini Conference Girls Meet

Team Scores -- Newton (N) 174, Marshall (M) 95, Olney (O) 57, Red Hill (Bridgeport) (RH) 49, Robinson (R) 49, Cumberland (CU) 44, Casey-Westfield (CW) 34, Flora (F) 29, Lawrenceville (L) 23, Palestine (P) 1, Oblong (O) 0

100 -- 1. Johnson (N), 12.84 sec.; 2. Litzelman (N), 13.0; 3. Henry (M), 13.1; 4. Hannahs (R), 13.2; 4. Cummins (O), 13.2

200 -- 1. Johnson (N), 26.5 sec.; 2. Miller (O), 26.6; 3 Litzelman (N), 26.8; 4. Cummins (O), 27.73; 4. Henry (M), 27.78

400 -- 1. Henry (M), 1:02.1 min.; 2. Beard (CU), 1:02.6; 3. Taylor (O), 1:04.5; 4. Bopp (R), 1:04.6; 5. Walker (L), 1:04.93

800 -- 1. Gorrell (M), 2:26.6 min.; 2. Davidson (N), 2:30.6; 3. Liberman (RH), 2:34.1; 4. Cocohonour (CW), 2:39.0; 5. Niebrugge (N), 2:39.3

1600 -- 1. Hutchison (CU), 5:38.7 min.; 2. Lay (M), 5:41.6; 3. Holmes (L), 5:43.6; 4. Davidson (M), 5:44.3; 5. Shook (R), 5:50.2

3200 -- 1. Lay (M), 12:38.0 min.; 2.  Holmes (L), 12:49.7; 3. Shook (R), 13:0.16; 4. Hutchison (CU), 13:12.9; 5. Erickson (R), 13:18.9

100 Hurdles -- 1. Barthelme (N), 15.43 sec.; 2. Perry (RH), 16.4; 3. Thomas (R), 16.72; 4. Richey (R), 17.24; 5. Lawrence (L), 17.50

300 Hurdles -- 1. Barthelme (N), 49.276 sec.; 2. Perry (RH), 51.56; 3. Jones (M), 52.24; 4. Aleln (F), 53.46; 5. Cornell (CU), 54.21

400 Relay -- 1. Newton, 51.49 sec.; 2. Olney, 51.92; 3. Flora, 53.13; 4. Red Hill, 53.65; 5. Robinson, 55.14

800 Relay -- 1. Newton, 1:49.6 min.; 2. Olney, 1:50.5; 3. Robinson, 1:57.1; 4. Red Hill, 1:58.9; 5. Cumberland, 1:59.2

1600 Relay -- 1. Cumberland, 4:23.9 min.; 2. Newton, 4:24.1; 3. Marshall, 4:26.3; 4. Flora, 4:34.6; 5. Casey-Westfield, 4:38.5

3200 Relay -- 1. Marshall, 10:15.9 min.; 2. Cumberland, 10:30.8; 3. Newton, 10:37.6; 4. Red Hill, 10:53.4; 5. Olney, 11:04.7

High Jump -- 1. May (N), 5 ft.; 2. Tahlor (O), 5-0; 3. Craig (no team listed), 4-10; 4. Gowin (CW), 4-10; 5. Jones (no team listed), 4-10

Long jump -- 1. Barthelme (N), 16 ft. 7 1/2 in.; 2. Block (F), 15-8 1/2; 3. Cochonour (CW), 15-5 1/2; 4. Davidson (N), 14-10; 5. Walker (L), 14-8 1/2

Triple Jump -- 1. Barthelme (N), 33 ft. 8 in.; 2. Perry (RH), 30-10; 3.May (N), 29-10; 4. Luna (O), 28-7; 5. Kelao (R), 28-5

Pole Vault -- 1. Monken (CW), 7 ft. 6 in.; 2. Mammoser (N), 7-0; 3. Hawkins (R), 6-6; 4. Foltz (CW), 6-6

Shot -- 1. Wirth (N), 33 ft. 4 1/2 in.; 2. Kuhn (M), 32-8 1/4; 3. Weatern (RH), 32-3 1/2; Wyatt (N), 31-1/2; 5. Jones (F), 30-3 1/2

Discus -- 1. Kuhn (M), 109 ft. 2 1/2 in.; 2. Probst (N), 100-1/2; 3. Wirth (N), 92-8; 4. Keeler (R), 86-10; 5. Birchfield (CW), 83-5 1/2

Little Illini Conference Boys Meet

Team Scores -- Robinson (R) 140 1/2, Olney (O) 128, Newton (N) 124, Casey-Westfield (CW) 59, Cumberland (CU) 24 1/2, Marshall (M) 74, Red Hill (Bridgeport) (RH) 20, Palestine (P) 15 1/2, Oblong (O) 12, Flora (F) 5 1/2, Lawrenceville (L) 5

100 -- 1. Washburn (O), 11 ft.; 2. Lathrop (O), 11.06; 3. Johnson (N), 11.09

200 -- 1. Lathrop (O), 22.85 sec.; 2. Washburn (O), 22.85; 3. Pilman (N), 24.02

400 -- 1. Stone (N), 52.34 sec.; 2. Schulte (R), 52.44; 3. Tewell (S), 54.27

800 -- 1. Hale (R), 4:41.84 min.; 2. Scamihorn (M), 4:44.18; 3. Dobbs (O), 4:44.59

3200 -- 1. Scamihorn (M), 10:37.7 min.; 2. Holmes (S), 10:47.5; 3. Ray (M), 10:57.81

110 Hurdles -- 1. Akande (R), 15.68 sec.; 2. Nohren (O), 15.87; 3. Volk (N), 17.56

300 Hurdles -- 1. Blome (CW), 41.9 sec.; 2. Wells (P), 42.71; 3. Davidson (N), 43.52

400 Relay -- 1. Olney, 43.91 sec.; 2. Casey-Westfield, 45.28; 3. Newton, 45.55

800 Relay -- 1. Olney, 1:31.93 min.; 2. Newton, 1:32.78; 3. Casey-Westfield, 1:37.77

1600 Relay -- 1. Newton, 3:29.56 m in.; 2. Robinson, 3:35.06; 3. Olney, 3:38.75

3200 Relay -- 1. Robinson, 8:39.11 min.; 2. Newton, 8:40.72; 3. Cumberland, 8;48.53

High Jump -- 1. Storer (O), 6 ft. 4 in.; 2. Ebeling (N), 6-0; 3. (tie) Wells (P), Stone (N), 5-8 1/10

Long Jump -- 1. Davidson (N), 20 ft. 3 in.; 2. Weck (R), 19-9 1/2; 3. Smith (R), 19-7 1/2

Triple Jump -- 1. Davidson (N), 40 ft. 10 in.; 2. Weck (R), 40-6; 3. Nohren (O), 39-4

Pole Vault -- 1. Smith (CW), 14 ft.; 2. (tie) Tolliver-Goode (N), Blome (CW), 13-6

Discus -- 1. Richart (R), 151 ft. 1 in.; 2. Iovanac (R), 146-4; 3. Frohning (N), 138-7

Shot -- 1. Iovanac (R), 51 ft. 1 in.; 2. Richart (R), 46-5; 3. Buenzli (CW), 44-4 1/2