South Seven Conference Junior High Track Results

Print

Published on May 2 2013 3:42 pm
Last Updated on May 2 2013 3:49 pm
Written by Millie Lange

Effingham captured three of the four team championships in the South Central Conference Junior High School Track Meets Tuesday.

EJHS won the seventh-grade girls meet with 90 points followed by Charleston 88, Robinson Nuttall 83, Teutopolis 83, Mattoon 58 and Effingham St. Anthony 26.

In eighth-grade girls action, Charleston was the winner with 100 points followed by Mattoon 81, Teutopolis 77, St. Anthony 62, Robinson Nuttall 59 and Effingham 49.

In the seventh-grade boys meet, Effingham won with 132 points followed by Teutopolis 90, Mattoon 84, Charleston 59, Robinson Nuttall 36 and St. Anthony 30.

In eighth-grade boys action, the Mustangs won with 117 points followed by Charleston 93, Teutopolis 75, Robinson Nuttall 54, Mattoon 50 and St. Anthony 42.

SOUTH CENTRAL CONFERENCE

GIRLS SEVENTH-GRADE MEET

Team Scores – Effingham (E) 90, Charleston © 88, Robinson Nuttall (R) 83, Teutopolis (TT) 83, Mattoon (M) 58, Effingham St. Anthony (SA) 26

100 Hurdles – 1. Gunn (R), 17.4 sec.; 2. McCahey (R), 18.4; 3. Sledge (C), 19.1; 4. Wessel (TT), 19.2; 5. Fox (E), 19.35; 6. Sweeney (C), 19.6

100 – 1. Taylor (E), 13.5 sec.; 2. Riedemann (C), 13.7; 3. Phillippe (R), 13.8; 4. Hite (M), 14.2; 5. Wellbaum (TT), 14.4; 6. James (M), 14.8

200 – 1. Kuhlman (E), 29.3 sec.; 2. Phillippe (R), 30.3; 3. McGahey (R), 31.1; 4. Koester (TT), 31.5; 5. Oliver (C), 31.8; 6. Allen (TT), 32.0

400 – 1. Smith (M), 66.2 sec.; 2. Phillippe (R), 67.0; 3. Sweeney (C), 67.4; 4. Griffin (C), 67.6; 5. Weis (E), 70.4; 6. Fearday (E), 71.2

800 – 1. Veenstra (R), 2:54.9 min.; 2. Coffey (C), 2:59.1; 3. Doty (M), 3:00.0; 4. Armstrong (E), 3:00.9; 5. Schwartz (M), 3:02.0; 6. Habing (TT), 3:02.8

1600 – 1. Grimes (TT), 6:06.3 min.; 2. Wortman (SA), 6:14.9; 3. Weichman (TT), 6:15.9; 4. Tegeler (SA), 6:29.2; 5. Feager (M), 6:29.9; 6. Kull (E), 6:30.9

400 Relay – 1. Charleston, 57.7 sec.; 2. Mattoon, 58.3; 3. Teutopolis (Wellbaum, Allen, Schmid, Beckman), 58.5; 4. Effingham (Funneman, Russell, Bridges, Phillips), 60.2; 5. Robinson Nuttall, 60.2; 6. St. Anthony (Saba, Bracey, McGuire, Fonner), 66.9

800 Relay – 1. Effingham (Kuhlman, Taylor, Fox, Hanks), 1:57.3 min.; 2. Robinson Nuttall, 2:01.1; 3. Teutopolis (Wessel, Koester, L. Hemmen, M. Hemmen), 2:11.4; 4. Mattoon, 2:13.3; 5. Charleston, 2:18.0

1600 Relay – 1. Charleston, 4:43.0 min.; 2. Effingham (Fox, Weis, Fearday, Hanks), 4:44.2; 3. Robinson Nuttall, 4:57.6; 4. St. Anthony (Hackman, Tegeler, Wortman, Elder), 4:57.9; 5. Teutopolis (Grimes, L. Hemmen, Weichman, M. Hemmen), 4:58.8; 6. Mattoon, 5:32.0

High Jump – 1. Wessel (TT), 4 ft. 6 in.; 2. (tie) Gunn (R), Gordon (C), 4-4; 4. Tegeler (SA), 4-2; 5. Brookins (C), 4-2; 6. Alvis (M), 4-2

Long Jump – 1. Taylor (E), 15 ft. 3 ½ in.; 2. Riedemann (C), 14-1; 3. Smith (M), 13-5; 4. Gunn (R), 12-11; 5. Gordon (C), 12-9; 6. L. Hemmen (TT), 12-3

Pole Vault – 1. M. Hemmen (TT), 7 ft.; 2. Sledge (C), 6-6; 3. Wortman (SA), 6-0; 4. Wellbaum (TT), 5-6

Discus – 1. Myers (E), 75 ft. 9 in.; 2. Deters (TT), 63-4; 3. Haythorne (E), 60-3; 4. Paige (M), 53-2; 5. Brookins (C), 52-8; 6. Gaddus (C), 48-6

Shot – 1. Myers (E), 28 ft. 1 in.; 2. Beckman (TT), 24-2; 3. Beck (M), 23-6; 4. Paige (M), 21-6; 5. Haythorne (E), 21-1; 6. Coffey (C), 20-10 ¼

 

GIRLS EIGHTH-GRADE MEET

Team Scores – Charleston (C) 100, Mattoon (M) 81, Teutopolis (TT) 77, Effingham St. Anthony (SA) 62, Robinson Nuttall (R) 59, Effingham (E) 49

100 Hurdles – 1. Drees (TT), 16.8 sec.; 2. Heuerman (E), 17.53; 3. Wolf (R), 17.59; 4. Beard (R), 17.6; 5. Koester (TT), 18.4; 6. Dy (SA), 19.1

100 – 1. Thompson (M), 12.9 sec.; 2. Wilson (C), 13.3; 3. Slaughter (SA), 13.4; 4. Correll (R), 13.8; 5. Conkling (E), 14.3; 6. Rieman (TT), 14.4

200 – 1. Jackson (M), 28.2 sec.; 2.Minor (C), 28.8; 3. Correll (R), 29.2; 4. Bridgeforth (C), 29.8; 5. Goff (R), 30.2; 6. Schwinke (TT), 30.5

400 – 1. Slaughter (SA), 65.8 sec.; 2. Card (M), 65.9; 3. Edwards (C), 69.6; 4. Bircher (C), 60.1; 5. Martin (E), 74.2; 6. Gurtner (SA), 74.4

800 – 1. Woodruff (C), 2:57.3 min.; 2. Breer (TT), 2:59.8; 3. Pentzien (C), 3:00.2; 4. Wortman (SA), 3:06.7; 5. Monnet (E), 3:07.8; 6. Wegman (SA), 3:08.8

1600 – 1. Woodruff (C), 6:07.3 min.; 2. Wortman (SA), 6:08.0; 3. Wegman (SA), 6:22.6; 4. Gordon (M), 6:51.7; 5. Ryan (C), 6:58.3; 6. Monnet (E), 6:58.6

400 Relay – 1. Mattoon, 53.6 sec.; 2. Charleston, 54.7; 3. Effingham (Douthit, Longwell, Martin, Blacker), 58.7; 4. Robinson Nuttall, 59.5; 5. Teutopolis (Koester, Probst, Buhnerkempe, Rieman), 59.8

800 Relay – 1. Robinson Nuttall, 2:00.7 min.; 2. Teutopolis (Schwinke, Johnson, Breer, Drees), 2:01.7; 3. Effingham (Conkling, Weis, Boggs, Heuerman), 2:02.9; 4. St. Anthony (Slaughter, Wegman, Gurtner, Schmidt), 2:03.4; 5. Mattoon, 2:05.6; 6. Charleston, 2:10.7

1600 Relay – 1. Charleston, 4:41.7 min.; 2. Mattoon, 4:51.5; 3. Teutopolis (Koester, Johnson, Ozenkoski, Drees), 4:58.2; 4.  Effingham (Boggs, Allred, Phillips, Heuerman), 4:58.4; 5. Robinson Nuttall, 5:45.8

High Jump – 1. Minor (C), 4 ft. 8 in.; 2. Thompson (M), 4-6; 3. Chipman (R), 4-4; 4. Rankin (M), 4-2; 5. Woodruff (C), 4-0; 6. Niemerg (TT), 4-0

Long Jump – 1. Jackson (M), 14 ft. 8 in.; 2. Wilson (C), 14-1 ½; 3. Dy (SA), 13-6; 4. Nichols (M), 13-1 ½; 5. Heuerman (E), 12-8; 6. Goff (R), 12-7 ½
Pole Vault – 1. Slaughter (SA), 8 ft. 6 in.; 2. Schwinke (TT), 8-3; 3. Hosey (C), 6-6; 4. Sullivan (R), 6-0

Discus – 1. Willey (TT), 78 ft. 4 in.; 2. Woltman (SA), 68-0; 3. Pierson (E), 67-1; 4. Weber (TT), 66-0; 5. Brush (M), 65-6; 6. Wilson (C), 58-10

Shot – 1. Woltman (SA), 30 ft. 10 ¼ in.; 2. Willey (TT), 28-7 ¼; 3. Brush (M), 23-9 ½; 4. Pierson (E), 23-8 ¼; 5. Sullivan (R), 23-5; 6. Weber (TT), 22-9 ½

 

SEVENTH-GRADE BOYS MEET

Team Scores – Effingham (E) 132, Teutopolis (TT) 90, Mattoon (M) 84, Charleston (C) 59, Robinson Nuttall (R) 36, Effingham St. Anthony (SA) 30

110 Hurdles – 1. Hill (E), 16.9 sec.; 1. Reynolds (E), 18.7; 3. Sandschafer (R), 19.4; 4. Winn (M), 19.5; 5. Deters (SA), 19.8; 6. Princko (M), 19.9

100 – 1. Hill (E), 12.3 sec.; 2. Brown (M), 12.7; 3. Brandt (SA), 12.9; 4. Benton (C), 13.50; 5. McCabe (E), 13.53; 6. Deters (TT), 14.1

200 – 1. Jansen (TT), 27.2 sec.; 2. Line (E), 28.0; 3. Lambert (R), 28.3; 4. Pluard (C), 28.8; 5. Nuxoll (SA), 28.8; 6. Hayes (M), 29.0

400 – 1. Hoshauer (M), 59.3 sec.; 2. Buescher (C), 60.2; 3. McCaskill (SA), 63.4; 4. Waggoner (R), 64.1; 5. Koester (E), 64.7; 6. Green (C), 66.0

800 – 1. Pocrnich (E), 2:18.9 min.; 2. Kremer (M), 2:27.8; 3. Blievernicht (TT), 2:34.1; 4. Probst (TT), 2:37.3; 5. Marschewski (E), 2:37.4; 6. Oakley (C), 2:38.7

1600 – 1. Funneman (TT), 5:28.2 min.; 2. Ghere (M), 5:29.3; 3. Koester (E), 5:30.6; 4. Jones (M), 5:31.7; 5. Oakley (C), 5:37.3; 6. Waggoner (R), 5:38.1

400 Relay – 1. Effingham (Hill, Line, McCabe, Pocrnich), 52.8 sec.; 2. Mattoon, 53.6; 3. Charleston, 53.7; 4. Teutopolis (Probst, Bloemer, Schlink, Jansen), 56.2; 5. St. Anthony (Deters, Goeckner, Heuerman, Brandt), 57.5; 6. Robinson Nuttall, 57.5

800 Relay – 1. Teutopolis (Jansen, Blievernicht, Deters, Funneman), 1:56.0 min.; 2. Effingham (Ballman, Lee, Schuette, Ramos), 2:00.1; 3. Mattoon, 2:02.6; 4. St. Anthony (Nuxoll, Lawrence, Willenborg, Beesley), 2:06.8; 5. Robinson Nuttall, 2:10.8

1600 Relay – 1. Mattoon, 4:19.3 min.; 2. Charleston, 4:20.3; 3. Teutopolis (Probst, Bloemer, Blievernicht, Funneman), 4:32.5; 4. Effingham (Koester, Lee, Morrissey, Reynolds), 4:40.2; 5. Robinson Nuttall, 4:46.1

Long Jump – 1. Jansen (TT), 15 ft. 8 ½ in.; 2. Funneman (TT), 14-6 ½; 3. Lambert (R), 14-5 ½; 4. McCarthy (C), 14-3; 5. Lawrence (SA), 14-1/2; 6. Green (C), 14-0

High Jump – 1. Hill (E), 5 ft. 5 in. (new EJHS seventh-grade record, old record 5-4 Todd Lewis 1977 & Mark Devall 2007); 2. Jansen (TT), 5-0; 3. Brandt (SA), 4-8; 4. Buescher (C), 4-6; 5. Kremer (M), 4-6; 6. Cornwell (R), 4-6

Pole Vault – 1. Vasquez (E), 8 ft. 9 in.; 2. Morrissey (E), 8-6; 3. Hutton (C), 8-0; 4. Staggs (C), 7-6; 5. Schlink (TT), 7-6; 6. Kowalski (TT), 6-6

Discus – 1. Wente (TT), 90 ft. 9 in.; 2. Schuette (E), 84-3; 3. Weber (R), 78-11; 4. Choate (C), 78-8; 5. Moncel (M), 71-10; 6. Harrell (C), 70-5

Shot – 1. Schniederjon (E), 33 ft. 4 ½ in.; 2. Branson (M), 31-1; 3. Smith (E), 28-9 ½; 4. Callow (M), 27-8; 5. Weber (R), 27-3 ½; 6. Richey (C), 27-2

 

EIGHTH-GRADE BOYS MEET

Team Scores – Effingham (E) 117, Charleston (C) 93, Teutopolis (TT) 75, Robinson Nuttall (R) 54, Mattoon (M) 50, Effingham St. Anthony (SA) 42

110 Hurdles – 1. Logan (R), 17.3 sec.; 2. Copper (C), 17.4; 3. Lorton (E), 17.8; 4. Jeffries (M), 18.0; 5. Schmidt (SA), 19.0; 6. Hammer (SA), 19.1

100 – 1. Hamilton (M), 12.1 sec.; 2. McGahey (C), 12.50; 3. Mette (TT), 12.53; 4. Logan (R), 12.70; 5. Bateman (E), 12.71; 6. McGregor (E), 12.8

200 – 1. Mette (TT), 26.2 sec.; 2. Koenig (E), 26.3; 3. Elliott (C), 26.4; 4. Sager (SA), 26.60; 5. Logan (R), 26.66; 6. Coffey (C), 26.9

400 – 1. Morrison (M), 57.6 sec.; 2. Hughes (C), 59.0; 3. Bushue (TT), 60.1; 4. Redden (C), 60.8; 5. McGregor (E), 64.1; 6. Hammer (SA), 64.9

800 – 1. Donaldson (E), 2:22.2 min.; 2. Pinkston (R), 2:24.6; 3. Runde (TT), 2:27.9; 4. Mejdrich (C), 2:30.5; 5. Tressler (C), 2:34.25; 6. Tracy (R), 2:37.1

1600 – 1. Donaldson (E), 5:06.9 min.; 2. Pinkston (R), 5:12.0; 3. Deters (TT), 5:19.9; 4. Garrett (C), 5:24.8; 5. Runde (TT), 5:26.2; 6. Mejdrich (C), 5:33.4

400 Relay – 1. Charleston, 51.7 sec.; 2. Robinson Nuttall, 52.6; 3. Mattoon, 53.51; 4. Effingham (Kreke, Kistler, Homann,Lorton), 55.4; 5. Teutopolis (Hardiek, Kitten, Runde, Prather), 55.7

800 Relay – 1. Effingham (Baker, McGregor, Bateman, Koenig), 1:45.4 min.; 2. Charleston, 1:45.6; 3. Teutopolis (Deters, Willenborg, Bushue, Mette), 1:49.1; 4. St. Anthony (Greene, Blanchette, Schmidt, Sager), 1:49.8; 5. Mattoon, 1:51.25

1600 Relay – 1.Mattoon, 4:02.3 min.; 2. Charleston, 4;05.4; 3. Effingham (Baker, Stortzum, Sotelo, Donaldson), 4:17.2; 4. St. Anthony (Hammer, Blanchette, Saba, Sager), 4:17.4; 5. Teutopolis (Bushue, Deters, Hardiek, Runde), 4:30.6; 6. Robinson Nuttall, 4:40.4

High Jump – 1. Hughes (C), 5 ft. 4 in.; 2. Donaldson (E), 5-2; 3. Mette (TT), 5-0; 4. Jeffries (M), 5-0; 5.  Koenig (E), 4-10; 6. Hamilton (M), 4-8

Long Jump – 1. Redden (C), 17 ft. 4 ½ in.; 2. McGahey (C), 16-3; 3. Prior (M), 15-6 ½; 4. Greene (SA), 15-1/2; 5. McCullough (R), 14-10; 6. Bergstrom (M), 14-9

Pole Vault – 1. Hughes (C), 8 ft. 6 in.; 2. Willenborg (TT), 8-6; 3. Bommellje (C), 8-0; 4. Herron (E), 8-0; 5. Neese (R), 6-6; 6. Kreke (E), 6-6

Discus – 1. Dawkins (E), 129 ft. 3 in.; 2. Blanchette (SA), 110-4; 3. Nale (C), 109-11; 4. Kinkelaar (SA), 106-6; 5. Coffey (C), 106-5; 6. Prior (M), 106-0

Shot – 1. Lassen (R), 38 ft.; 2. Blunt (E), 36-4; 3. Kinkelaar (SA), 36-1/2; 4. Bergstrom (M), 34-2; 5. Thomas (C), 33-3 ½; 6. Sager (SA), 32-10 1/2