Area Teams Compete in Bi-County Meets

Print

Published on April 18 2013 12:24 pm
Last Updated on April 18 2013 12:24 pm
Written by Millie Lange

Several area teams competed in the Sullivan Bi-County boys and girls track meets Wednesday.

In the boys meet, Sullivah-Okaw Valley won the team title with 170 points followed by Neoga 131, Arthur-Lovington/Atwood-Hammond 123, Central A&M 82, Stewardson-Strasburg 52, Cowden-Herrick 11 and Windsor 9.

Neoga's Derek Williamson captured three first place finishes. Williamson won the 100 in 11.18 seconds, the 200 in 22.28 and the 400 in 49.99. Trevor Walk and Travis Walk exchanged places in two events, the 800 and 1600. Trevor Walk won the 800 in 2:10.05 while Travis Walk took third. In the 1600,  Travis Walk was the winner in 5:01.72 and Trevor Walk took second in 5:02.57.

Also taking two victories were Neoga's Corey Kersey in the long jump at 20 feet, 6 inches and the triple jump at 45-1 1/2. Stewardson-Strasburg's Jason Fry won the shot with a throw of 48-3 and the discus at 160-5.

In the girls meet, Central A&M was the winner with 161 1/2 points followed by Sullivan-Oakw Valley 134 1/2, Neoga 107, Shelbyville 81, Arthur-Lovington/Atwood-Hammond 69, Cowden-Herrick 18 and Windsor 13.

Neoga claimed three victories. The Indians won the 400 relay in 52.43 while Erin Walk claimed the high jump at 5-2 and Taylor Rich won the triple jump at 33-7 1/2.


Bi-County Boys Meet

Team Scores -- Sullivan-Okaw Valley (SOV) 170, Neoga (NE) 131,  Arthur-Lovington/Atwood-Hammond (ALAH) 123, Central A&M (CAM) 82, Stewardson-Strasburg (SS) 52, Cowden-Herrick (CH) 11, Windsor (W) 9

100 -- 1. Williamson (NE), 11.18 sec.

200 -- 1. Williamson (NE), 22.28 sec.

400 -- 1. Williamswon (NE), 49.99 sec.

800 -- Tre. Walk (NE), 2:10.05 min.; 3. Tra. Walk (NE), 2:15.15

1600 -- 1. Tra. Walk (NE), 5:01.72 min.; 2. Tre. Walk (NE), 5:02.57

3200 -- 1. Earnest (ALAH), 10:35.31 min.

110 Hurdles -- 1. Kibler (SOV), 17  sec; 2. Becker (SS), 17.25; 3. Probst (NE), 17.65

300 Hurdles -- 1. Becker (SS), 42.5 sec.; 3. Ptobst (NE), 46.03

400 Relay -- 1. Neoga, 44.62 sec.

800 Relay -- 1. Sullivan-Okaw Valley, 1:36.75 min.; 3. Stew-Stras, 1:42.25

1600 RElay -- 1. Arthur-Lovington/Atwood-Hammond, 3:40.33 min.; 3. Neoga, 3:50.18

3200 Relay -- 1. Arthur-Lovingotn/Atwood-Hamomnd, 8:45.54 min.; 2. Neoga, 8;48.18

High Jump -- 1. O'Brien (CAM), 6 ft.

Long Jump -- 1. Kersey (NE), 20 ft. 6 in.; 3. (tie) Barnes (CH), 18-6

Triple Jump -- 1. Kersey (NE), 45 ft. 1 1/2 in.; 3. Pfeiffer (W), 41-2

Pole Vault -- 1. Williams (SOV), 11 ft.

Shot -- 1. Fry (SS), 48 ft. 3 in.

Discus -- 1. Fry (SS), 160 ft. 5 in.

 

Bi-County Girls Meet

Team Scores -- Central A&M (CAM) 161, Sullivan-Okaw Valley (SOV) 134 1/2, Neoga (NE) 107, Shelbyville (SV) 81, Arthur-Lovington/Atwood-Hammond (ALAH) 69, Cowden-Herrick (CH) 18, Windsor (W) 13

100 -- 1. Adcock (no school listed), 12.58 sec.

200 -- 1. McClain (SOV), 26. sec.

400 -- 1.  McClain (SOV), 59.9 sec.

800 -- 1. Powers (SV), 2:33.36 min.; 3. Butler (NE), 2:43.57

1600 -- 1. Heaton (CAM), 5:50.65 min.

3200 -- 1. Yockey (SV), 13:00.41 min.; 2. Gibson (NE), 14:17.45

100 Hurdles -- 1. Corzine (CAM), 16.72 sec.; 3. Deters (NE), 17.46

300 Hurdles -- 1. Corzine (CAM), 47.69 sec.; 3. Deters (NE), 52.12

400 Relayt -- 1. Neoga, 52.43 sec.

800 Relay -- 1. Sullivan, 1:46.84 min.; 3. Neoga, 1:51.3

1600 Relay -- 1. Central A&M, 4:13.79 min.; 3. Neoga, 4:35.02

3200 Relay -- 1. Cental A&M, 10:57.73 min.; 2. Neoga, 11:33.12

High Jump -- 1. Walk (NE), 5 ft. 2 in.; 2. Paruleski (CH), 5-0

Long Jump -- 1. McClain (SOV), 16 ft.; 3. Ott (NE), 14-3

Triple Jump -- 1. Rich (NE), 33 ft. 7 1/2 in.; 3. Paruleski (CHC), 32-3

Pole Vault -- 1. Cole (CAM), 8 ft. 6 in.

Shot -- 1. Goodman (ALAH), 34-5

Discus -- 1. Stringer (CAM), 124 ft. 8 in.; 3. Williamson (W), 92-4 1/2