Teutopolis Sixth, Newton Seventh at Olney Invitational

Print

Published on April 8 2013 4:29 pm
Last Updated on April 8 2013 6:16 pm
Written by Millie Lange

OLNEY -- Teutopolis High School boys track squad finished sixth while Newton took seventh in the Olney Invitational Saturday.

Salem won the event with 107 points followed by Charleston 95, Robinson 94, Olney 81, Mattoon 79, Teutopolis 67, Newton 65, Casey-Westfield 31 and Fairfield 31.

Teutopolis Finishes:

400 Varsity Relay -- 9. Teutopolis, 49.35 sec.

400 Junior Varsity Relay -- 5. Teutopolis, 4:01.68 min.

800 Varsity Relay -- 3. Teutopolis, 1:38.06 min.

800 Junior Varsity Relay -- 3.  Teutopolis, 1:43.31 min.

1600 Junior Varsity Relay -- 5. Teutopolis, 4:01.68 min.

1600 Varsity Relay -- 3. Teutopolis, 3:33.24 min.

3200 Relay -- 2. Teutopolis, 8:43.30 min.

100 Varsity -- 3. Kyle Blievernicht, 11.24 sec.

200 Varsity --  13. Rich Overbeck, 26.91 sec.; 14. Noah Blievernicht, 27.65

110 Hurdles Varsity -- 4. Riley Drees, 18.05 sec.

300 Hurdles Varsity -- 4. Riley Drees, 44.96 sec.; 8. Noah Blievernicht, 48.08

400 -- 1. Kyle Blievernicht, 51.28 sec.; 13. Todd Jansen, 59.68 sec.; 16. Sam Sudkamp, 1:03.46

800 -- 12. Zach Mette, 2:19 min.; 14. Alex Niebrugge, 2:21.0; 18. Ross Sheehan, 2:23.0

800 Sprint Medlay Varsity -- 6. Teutopolis, 1:51.2

Discus Varsity -- 10. Jacob Schumacher, 113 ft. 6 in.; 12. Todd Jansen, 108-11; 21. Collin Pruemer, 91 ft. 2 in.

Triple Jump Varsity -- 5. Cody Heuerman, 39 ft. 9 in.

Long Jump Varsity -- 2. Justin Hunt, 19 ft. 11 1/2 in.; 5. Cody Heuerman, 19-4

Shot Varsity -- 15. Alex Koester, 37 ft. 11 1/4 in.; 19. Todd Jansen, 35-7 1/2; 21. Jacob Schumacher, 34-8

Pole Vault Varsity -- 5. Andrew Kowalski, 12 ft. 6 in.; 7. Austin McWhorter, 12-0; 10. Rich Overbeck, 11-6

1600 Varsity -- 11. Rourke Schultz, 5:14 min.; 14. Jesse Miller, 5:23; 16. Eddie Waldhoff, 5:33.0

3200 Varsity -- 7. Alex Niebrugge, 11:16.69 min.; 9. (tie) Michael Bradley, 11:39; 9. Scott Isley, 11:39

Newton Finishes:

400 Varsity Relay -- 2. Newton, 45.22 sec.

800 Junior Varsity Relay -- 6.  Newton, 1:52.15 min.

800 Varsity Relay -- 2. Newton, 1:34.43 min.

800 Sprint Medlay Varsity -- 2. Newton, 1:04.5 min.

1600 Junior Varsity Relay -- 3. Newton, 3:57.09 min.

1600 Varsity Relay -- 2. Newton, 3:32.06 min.

3200 Junior Varsity Relay -- 2. Newton, 3:57.09 min.

3200 Varsity Relay -- 4. Newton, 8:51.62 min.

3200 Varsity -- 16. Jesse Kinder, 14:08.39 min.; 17. Grant Stark, 14:20.62; 18. Lane Snyder, 14:56.01

100 Varsity -- 8. Gunner Pickens, 12.51

200 Varsity -- 6. Marcus Pilman, 24.31 sec.; 7. Austin Gowin, 24.46

400 Varsity -- 9. Lucas Stone, 55.53 sec.; 12. Austin Angel, 59.6

800 Varsity -- 5. Corey Davidson, 2:06.09; 21. Lorenzo Delaurenti, 2:34

1600 Varsity -- 15. Corey Davidson, 5:25 min.; 18. Bishop Tarr, 5:36.; 20. Jesse Kinder, 6:38.0

Triple Jump Varsity -- 6. Austin Gowin, 37 ft. 1 in.

Long Jump Varsity -- 3. Dylan Davidson, 19 ft. 7 1/2 in.; 13. Daniel McCrillis, 16-11 1/2; 15. Bryson Dhom, 16-3 1/2

High Jump Varsity -- 1. (tie) Lucas Stone, 6 ft.; 1. Blake Ebeling, 6-0

Discus Varsity -- 6. Kyle Frohning, 126 ft. 4 in.; 13. Cody Riddle, 108-2

Shot Varsity -- 10. Johnny Frohning, 39 ft. 9 in.; 11. Kyle Frohning, 3-2 1/2; 14. Cody Riddle, 38-3 1/2