Junior High Track From April 2

Print

Published on April 3 2013 4:34 pm
Last Updated on April 4 2013 12:33 pm
Written by Millie Lange

JUNIOR HIGH SCHOOL

SEVENTH-GRADE BOYS

Team Scores -- Teutopolis (TT) 111, Effingham St. Anthony (SA) 63, Effingham Sacred Heart (SH) 22, Newton St. Thomas (NST) 9

Hurdles -- 1. Deters (SA), 20.4 sec.; 2. Koester (TT), 20.7; 3. Walsh (SA), 21.3; 4. Beasley (SA), 22.4

100 -- Brandt (SA), 12.8 sec.; 2. Deters (TT), 13.3; 3. Augie (SH), 13.4; 4. Schlink (TT), 13.7; 5. Lawrence (SA), 13.7

1600 -- 1. Funneman (TT), 5:43.4  min.; 2. Helmink (SH), 5:52.5; 3. Rieman (NST), 6:17.1; 4. Copple (TT), 6:17.9; 5. Walsh (SA), 6:21.4

800 Relay -- 1. Teutopolis, 1:58.9 min.; 2. St. Anthony, 2:07.9; 3. Teutopolis, 2:10.0

400 Relay -- 1. Teutopolis, 59.1 sec.; 2. St. Anthony, 59.6

400 -- McCaskill (SA), 1:09.2 min.; 2. Deters (SA), 1:09.3; 3. Rieman (NST), 1:09.7; 4. Bloemer (TT), 1:09.9; 5. Barthelme (NST), 1:12.2

200 -- 1. Jansen (TT), no time listed; 2. Heall (SH), 29.2; 3. Schlinnk (TT), 29.4; 4. Cucinella (NST), 32.6; 5. Beasley (SA), 33.7

800 -- Blievernicht (TT), 2:44.1 min.; 2. Helmink (SH), 2:49.3; 3. Probst (TT), 2:51.1; 4. Hewing (TT), 2:52.9; 5. Goeckner (SA), 2:54.1

1600 Relay -- 1. St. Anthony, 5:04.8 min.; 2. Teutopolis, 6:07.4; 3. Teutopolis, 5:29.9

High Jump -- 1. Jansen (TT), 4 ft. 6 in.; 2. Beasley (SA), 4-4; 3. Brandt (SA), 4-2; 4. Bloemer (TT), 4-0

Long Jump -- 1. Jansen (TT), 15 ft. 9 1/2 in.; 2. Beasley (SA), 4-4; 3. Brandt (SA), 4-2; 4. Bloemer (TT), 4-0

Shot -- Boester (TT), 27 ft. 7 in.; 2. Heuerman (SA), 23-1 1/2; 3. Wendte (TT), 22-10; 4. Pruemer (SH), 22-6; 5. Kabbes (SA), 21-3

Discus -- 1. Wendte (TT), 79 ft. 1/2 in.; 2. Jansen (TT), 68-3; 3. Hea (SH), distance unreadable; 4. Krueger (SH), 57-0; 5. Koester (TT), 54-2

Pole Vault -- 1. Schlink (TT), 7 ft.; 2. Kowalskki (TT), 6-0; 3. Walsh (SA), 4-0

EIGHTH-GRADE BOYS

Team Scores -- Teutopolis (TT) 93, Effingham St. Anthony (SA) 70, Effingham Sacred Heart (SH) 35, Newton St. Thomas (NST) 7

Hurdles -- 1. Bushue (SH), 17.4 secl; 2. Schmidt (SA), 19.4; 3. Calep (TT), 19.8; 4. Hammer (SA), 20.1; 5. Meinhart (TT), 21.9

100 -- 1. Mette (TT), 12.3 sec.; 2. Tegler (SH), 13.0; 3. Greene (SA), 13.4; 4. Bushue (SH), 13.5; 5. Prather (TT), 13.7

1600 -- 1. Deters (TT), 5:29.3 min.; 2. Saba (SA), 5:47.3; 3. Runde (TT), 5:49.0; 4. Waldhoff (TT), 5:53.4; 5. Blanchette (SA), 6:26.9

800 Relay -- 1. Teutopolis, 1:54.6 min.; 2. St. Anthony, 1:58.3

400 Relay -- 1. Sacred Heart, 53.9 sec.; 2. Teutopolis, 58.2; 3. St. Anthony, 1:07.1

400 -- 1. Sager (SA), 1:02.5 min.; 2. Bushue (SH), 1:04.0; 3. J. Runde (TT), 1:08.7; 4. B.  Runde (TT), 1:14.4; 5. Hardiek (TT), 1:14.8

200 -- 1. Mette (TT), 26.3 sec.; 2. Sager (SA), 28.4; 3. Greene (SA), 28.6; 4. Bushue (SH), 28.8; 5.  Prather (TT), 30.3

800 -- 1. Bushue (TT), 2:37.1 min.; 2. Kruger (SH), 2:48.2; 3. Meinhart (TT), 2:51.1; 4.  Blanchette (SA), 2:56.9; 5. Hartke (TT), 3:02.5

1600 Relay -- 1. Teutopolis, 4:43.6 min.; 2. St. Anthony, 5:04.3

High Jump -- 1. Mette (TT), 5 ft. 2 in.; 2. Gibson (SA), 4-10; 3. Schmidt (SA), 4-6; 4. Calep (TT), 4-2; 5. Kitten (TT), 4-0

Long Jump -- 1. Greene (SA), 14 ft. 3 in.; 2. Bushue (TT), 14-0; 3. Deters (TT), 13-6; 4. Hammer (SA), 13-3 1/2; 5. Smith (SH), 12-11

Shot -- 1. Tegler (SH), 37 ft. 6 in.; 2. Kinkelaar (SA), 36-3; 3. Spour (TT), 32-4; 4. Hoston (NST), 31-6; 5. Willenborg (SA), 29-6

Discus -- Blanchette (SA), 93 ft.; 5 in.; 2. Kinkelaar (NST), 91-11; 3. Sager (SA), 91-0; 4. Spour (TT), 81-6 1/2; 5. Huston (NST), 81-4

Pole Vault -- 1. Willenborg (TT), 7 ft. 3 in.; 2. Gibson (SA), 6-6

SEVENTH-GRADE GIRLS

Team Scores -- Teutopolis (TT) 103, Effingham St. Anthony (SA) 40, Effingham Sacred Heart (SH) 36, Newton St. Thomas (NST) 23

100 Hurdles -- 1. Carrie (SH), 20.67 sec.; 2. Schmidt (TT), 21.23; 3. Wessel (TT), 23.60, 4. Allen (TT), 23.65, 5. Hackman (SA), 24.22

100 -- 1. McReynolds (NST), 13.76 sec.; 2. Mills (SH), 14.36; 3. Frey (TT), 15.52; 4. Webster (SH), 15.80; 5. Schmidt (TT), 15.9

1600 -- 1. Grimes (TT), 6:19 min.; 2. Weichman (TT), 6:20; 3. Wortman (SA), 6:36; 4. Fonner (SA), 6:44; 5. Schmidt (SH)

800 Relay -- 1. Teutopolis, 2:13 min.; 2. Sacred Heart, 2:15, 3. St. Anthony, 2:30

400 Relay -- 1. Teutopolis, 1:03 min.; 2. St. Thomas, 1:05, 3. Teutopolis, 1:16

400 -- 1. Elder (SA), 1:11 min.; 2. Weichman (TT), 1:15, 3. Grimes (TT), 1:18.1; 4. Hemmen (TT), 1:18.9

200 -- 1. Mills (SH), 30.19 sec.; 2. McReynolds (NST), 30.97; 3. Koester (TT), 32.18; 4. Allen (TT), 33.03; 5. Carie (SH), 33.84

800 -- 1. McCorter (SH), 2:52 min.; 2. Tegler (SA), 3:04; 3. Cordes (SH), 3:06;4 . Habing (TT), 3:15; 5. Schmidt (SH), 3:16

1600 Relay -- 1. Teutopolis, 5:07.95 min.; 2. St. Anthony, 5:13.4

Shot -- 1. Deters (TT), 22 ft. 5 in.; 2. Saba (SA), 19-5; 3. Webster (SH), 18-5; 4. Beckman (TT), 17-10 1/2; 5. Khabil (SA), 17-2

Discus -- 1. Deters (TT), 49 ft. 9 in.; 2. Saba (SA), 37-11 1/2; 3. Gebben (TT), 36-11 1/2; 4. Khabil (SA), 25-10 1/2

Pole Vault -- 1. Wortman (SA), 6 ft.; 2. Hemmen (TT), 5-0; 3. Wellbaum (TT), 5-0

Long Jump -- 1. Grimes (TT), 11 ft. 5 1/2 in.; 2. Hemmen (TT), 10-9; 3. McReynolds (TT), 10-5 1/4; 4. Higgs (NST), 10-1/2; 5. Frey (TT), 9-11 1/2

High Jump -- 1. Wessel (TT), 4 ft. 6 in.; 2. Wader (NST), 4-2; 3. Wallbaum (TT), 4-0; 4. Tegeler (SA), 3-10

EIGHTH-GRADE GIRLS

Team Scores -- Teutopolis (TT) 96, Effingham St. Anthony (SA) 70, Effingham Sacred Heart (SH) 30, Newton St. Thomas (NST) 0

100 Hurdles -- 1.  Koester (TT), 18.61 sec.; 2. Dy (SA), 19.61; 3. Drees (TT), 20.38; 4. Ozenkosk (TT), 20.85; 5. Probst (TT), 22.56

100 -- 1. Schmidt (SA), 14.43 sec.; 2. Johnson (TT), 14.61; 3. Habing (SH), 14.73; 4. Rieman (TT), 14.93; 5. Sckwinky (TT), 15.42

1600 -- 1. Keller (SH), 5:09 min.; 2. Wegman (SA), 6:31; 3.  Brumleve (TT), 7:15; 4. Hemmen (TT), 7:04

800 Relay -- Teutopolis, 2:07 min.

400 Relay -- Sacred Heart, 1:00.36 min.; 2. Teutopolis, 1:00.83; 3. St. Anthony, 1:01.57

400 -- Slaughter (SA), 1:06 min.; 2. Gartner (SA), 1:14.4; 3. Pike (SH), 1:14.95; 4. Koester (TT), 1:18; 5. Niemerg (TT), 1:19

200 -- 1. Schmidt (SA), 30.83 sec.; 2. Webster (SH), 31.07; 3. Ozenkowski (TT), 32.02; 4. Schwinker (TT), 32.36; 5. Dy (SA), 32.84

800 -- 1.Keller (SH), 2:24 min.; 2. Wortman (SA), 2:49; 3. Buhnerkempe (TT), 3:02; 4. Breer (TT), 3:03; 5. Siemer (TT), 3:10

1600 Relay -- 1. Teutopolis, 5:03.78 min.; 2. St. Anthony, 5:09.2; 3. Sacred Heart, 5:14.96

Shot -- Woltman (SA), 30 ft. 2 in.; 2. Willey (TT), 26-1; 3. Kaufman (TT), 25-10 1/2; 4. Weber (TT), 20-10; 5. Horn (SA), 16-10

Discus -- 1. Willey (TT), 73 ft. 10 in.; 2. Woltman (SA), 68-4 1/2; 3. Kaufman (TT), 63-5 1/2; 4. Weber (TT), 54-8 1/2; 5. Horn (SA), 52-7

Pole Vault -- 1. Slaughter (SA), 8 ft.; 2. Schwinky (TT), 6-0; 3. Wegman (SA), 5-0

Long Jump -- 1. Drees (TT), 13 ft. 1/2 in.; 2. Gurtner (SA), 12-7; 3. Breer (TT), 12-2 1/2; 4.  Johnson (TT), 11-7; 5. Ozenkowski (TT), 10-7

High Jump -- 1. Niemerg (TT), 4 ft.; 2. Schmidt (SA), 3-10; 3. Sidney (no school listed), 3-10; 4. Walker (TT), 3-8; 5. Koester (TT), 3-8