EJHS Track Results -- May 12

Print

Published on May 14 2014 6:41 am
Last Updated on May 14 2014 6:41 am
Written by Millie Lange

NEWTON -- Effingham Junior High School set a new sixth-grade track record at the Jasper County triangular boys seventh-grade track meet at Newton Monday.

The sixth-grade boys 1600 relay team of Cameron Kalber, Parker Siner, Tate Niebrugge and Clayton Cramsey won in 4:45.36, breaking the old record of 4:57 turned in by Lucas Hagler, Layn Reynolds, Kendall Ballman and Zach Lee in 2013.

At Newton

Team Scores -- Effingham (E) 97, Jasper County (JC) 43, Newton St. Thomas (ST) 5

110 Hurdles -- 1. Ballman (E), 18.76 sec.; 2. Bromling (JC), 20.33; 3. Marchewski (E), 20.35; 4. Farley (JC), 20.95

400 -- 1. Kihne (R), 1:06.6 min.; 2. Weber (ST), 1:08.15; 3. Bromling (JC), 1:15.09; 4. McCammon (E), 1:15.26

Discus -- 1. Bishop (E), 84 ft. 7 1/2 in.; 2. Zuber (JC), 80-2; 3. Hites (E), 71-9 3/4; 4. Evans (E), 66-4 1/2

Shot -- 1. Zuber (JC), 30 ft. 3 in.; 2. Evans (E), 26-2; 3. Bush (JC), 24-7 1/2; 4. Thompson (E), 22-11

100 -- 1. Lee (E), 12.83 sec.; 2. Bierman (JC), 13.35; 4. Marchewski (E), 13.91; 4. Hagler (E), 14.11

200 -- 1. Lee (E), 24.20 sec.; 2. Ramos (E), 28.65; 3. Ferguson (ST), 30.06; 4. Greene (E), 31.10

Long Jump -- 1. Bierman (JC), 16 ft. 5 in.; 2. Ballman (E), 14-6 1/2; 3. Kalber (E), 14-4; 4. Lohman (E), 13-1 1/2

High Jump -- 1. Ramos (E), 4 ft. 6 in.; 2. Weber (ST), 4-6; 3. Kihne (E), 4-2; 4. (tie) Niebrugge (E), Donsbach (E), 4-2

1600 -- 1. Deemers (E), 5:50 min.; 2. Gordon (E), 6:19; 3. Westendorf (E), 6:20; 4. Farley (JC), 6:29

800 -- 1. Perry (E), 2:45 min.; 2. Deemers (E), 2:46; 3. Fox (JC), 2:52; 4. Franklin (E), 2:55

Pole Vault -- 1. Deemrs (E), 7 ft. 3 in.; 2. Goode (JC), 7-0; 3. Whitten (E), 6-6

800 Relay -- 1. Effingham, 1:54.63 min.; 2. Jasper County, 2:01.46

400  Relay -- 1. Effingham, 58.81 sec.; 2. Jasper County, 1:00.8

1600 Relay -- 1. Jasper County, 4:44 min.; 3. Effingham, 4:45.36 (new EJHS record)

 

Teutopolis Invitational

Seventh-Grade Boys Meet

Team Scores -- Charleston (C) 122, East St. Louis Clark (ESL) 116, Effingham (E) 91, Marshall (M) 52, Teutopolis (TT) 39, Robinson (R) 19

110 Hurdles -- 1. Boyd (ESL), 16.76 sec.; 3. Ballman (E), 18.49; 4. Marchewski (E), 18.62

400 -- 1. Russel (ESL), 58.55 sec.; 5. Kalber (E), 1:05.20; 6. Kihne (E), 1:06.33

Discus -- 1. Barringer (C), 104 ft. 1 in.; 2. Bishop (E), 92-10; 4. Evans (E), 86-11

Shot -- 1. Barringer (C), 34 ft. 11 1/2 in.; 3. Evans (E), 27-9; 4. Mossman (TT), 25-10 1/2

100 -- 1. Bartley (ESL), 12.44 sec.; 3. Lee (E), 12.46

200 -- 1. Bartley (ESL), 25.19 sec.; 2. Lee (E), 27.06; 4. Ramos (E), 28.64

Long Jump -- 1. Boyd (ESL), 16 ft. 3 1/2 in.; 3. Ballman (E), 14-1 1/2; 4. Kalber (E), 14-1/2

High Jump -- 1. Schuster (C), 4 ft. 10 in.; 2. Probst (TT), 4-8; 4. Kihne (E), 4-6; 5. Ramos (E), 4-6

1600 -- 1. Traggester (R), 5:25.12 min.; 2. Probst (TT), 5:25.8

800 -- 1. Myerscough (C), 2:34.0 min.; 6. Siner (E), 2:40.64

POle Vault -- Black (C), 9 ft.; 2. Deemers (E), 7-0; 4. Deters (TT), 6-6; 5. Ruholl (TT), 6-6

800  Relay -- 1. East St. Louis Clark, 1:46.74 min.; 2. Effingham, 1:05.13; 6. Teutopolis, 2:15.08

400 Relay -- 1. East St. Louis Clark, 49.17 sec.; 3. Teutopolis, 58.01; 4. Effingham, 58.15

1600 Relay -- 1. East St. Louis Clark, 4:06.9 min.; 3. Effingham, 4:28.79; 5. Teutopolis, 4:51.83