Jr. High Track -- St. A, Sacred Heart, EJHS -- April 22

Print

Published on April 23 2014 5:08 pm
Last Updated on April 23 2014 6:16 pm
Written by Millie Lange

JUNIOR HIGH SCHOOl TRACK

Tuesday, April 22

At Effingham High School

Seventh-Grade Boys Meet

Team Scores -- Effingham (E) 94.5, Effingham St. Anthony (SA) 50.5, Effingham Sacred Heart (SH) 0

110 Hurdles -- 1. Ballman (E), 18.82 sec.; 2. Marchewski (E), 19.13; 3. Tingley (SA), 22.09; 4. Crowell (E), 22.21

400 -- 1. Kihne (E), 1:09.93 min.; 2. Kalber (E), 1:11.38; 3. Fitzgerald (SA), 1:12.48; 4. Gordon (E), 1:16.32

Discus -- 1. Bishop (E), 76 ft. 5 in.; 2. Hites (E), 75-7; 3. Guy (SA), 74-4; 4. Dust (SA), 66-5

Shot -- 1. Blanchette (SA), 32 ft. 8 1/2 in.; 2.Evans (E), 29-11 1/2; 3. Hites (E), 25-3 1/2; 4. Bishop (E), 24-9 1/2

100 -- 1. Lee (E), 13.35 sec.; 2. Ballman (E), 14.08; 3. Blanchette (SA), 14.16; 4. Elder (SA), 14.73

200 -- 1. Lee (E), 26.8 sec.; 2. Ramos (E), 28.86; 3. Cramsey (E), 30.16; 4. Melville (SA), 30.63

Long Jump -- 1. Ballman (E), 13 ft. 8 1/2 in.; 2. 2. Marchewski (E), 13-4 1/2; 3. Hagler (E), 12-10 1/2; 4. Ramos (E), 12-10 1/2

High Jump -- 1. Ramos (E), 4 ft. 8 in.; 2. Tingley (SA), 4-4; 3. Hites (E), 4-4; 4. Niebrugge (E), 4-2

1600 -- 1. Wortman (SA), 5:59.76 min.; 2. Niebrugge (E), 6:00.94; 3. Hoene (SA), 6:02.43; 4. Guy (SA), 6:02.92

800 -- 1. Siner (E), 2:51.48 min.; 2. Wortman (SA), 2:55.65; 3. Marchewski (E), 2:57.82; 4. Hoene (SA), 2:58.12

Pole Vault -- 1. Fonner (SA), 7 ft. 6 in.; 2. Whitten (E), 6-0; 3. (tie) Kihne (E), Elder (SA), 6-0

800 Relay -- 1. Effingham, 2:00.94 min.; 2. St. Anthony, 2:13.48

400 Relay -- 1. St. Anthony, 57.66 sec.; 2. Effingham, 58.47

1600 Relay -- 1. St. Anthony, 5:14.48 min.; 2.  Effingham, 5:20.54

 

Eighth-Grade Boys Meet

Team Scores -- Effingham (E) 95, Effingham St. Anthony (SA) 36, Effingham Sacred Heart (SH) 8

Hurdles -- 1. Hill (E), 17.17 sec.; 2. McCabe (E), 18.2; 3. Vasquez (E), 18.75; 4. Helmink (SH), 20.2

100 -- 1. Hill (E), 12.12 sec.; 2. Brandt (SA), 12.95; 3. Heuerman (SA), 13.02; 4. McCabe (E), 13.13

1600 -- 1. Koester (E), Helmink (SH), 5:25.72 min.; 3. Marchewski (E), 5:29.57; 4. Hortenstine (E), 5:38.41

800 Relay -- 1. Effingham, 1:49.84 min.

400 Relay -- 1. St. Anthony, 52. 11 sec.; 2. Effingham, 58.14

400 -- 1. McCaskill (SA), 1:03.40 min.; 2. Lawrence (SA), 1:03.56; 3. Hul (E), 1:05.95; 4. Koester (E), 1:07.28

200 -- 1. Hill (E), 25.79 sec.; 2. Nuxoll (SA), 26.6; 3. Line (E), 26.68; 4. Schuette (E), 27.89

800 -- 1. Hortenstine (E), 2:36.43 min.; 2. Marchewski (E), 2:37.45; 3. Helmink (SA), 2:44.46; 4. Woelfer (E), 3:00.24

1600 Relay -- 1. St. Anthony, 4:47.17 min.; 2. Effingham, 4:54.6

Long Jump -- 1. Line (E), 16 ft. 2 in.; 2. McCabe (E), 15-2; 3. Nuxoll (SA), 14-8; 4. Helmink (SA), 14-4 1/2

High Jump -- 1. Hill (E), 5 ft. 4 in.; 2. Line (E), 5-2; 3. Beasley (SA), 5-0; 4. Brandt (SA), 4-10

Pole Vault -- 1. Morrisey (E), 10 ft. 6 in.; 2. Vasquez (E), 9-0

Shot -- 1. Schneider (E), 35 ft. 8 1/4 in.; 2. Smith (E), 33-9 1/2; 3. Hasty (E), 31-7; 4. McGregor (E),3 1-3 1;/2

Discus -- 1. Schuette (SA), 117 ft. 3 in.; 2. Kruger (E), no distance listed; 3. Willenborg (E), no distance listed; 4. Schneiderjon (E), no distance listed

 

Seventh-Grade Girls Meet

Team Scores -- Effingham St. Anthony (SA) 73, Effingham (E) 57, Effingham Sacred Heart (SH) 16

Hurdles -- 1. Carie (SH), 17.73 sec.; 2. Wilson (SA), 19.33; 3. Slaughter (SA), 19.53; 4. Stortzum (E), 19.54

100 -- 1. Kuhlman (E), 14.12 sec.; 2. Russel (E), 15.25; 3. Hackman (SA), 15.32; 4. Rogers (SA), 15.45

1600 -- 1. Weis (E), 6:11.52 min.; 2.  Niebrugge (SA), 6:32.55; 3. Wegman (SA), 6:32.89; 4. Repking (SA), 6:42.34

800 Relay -- 1. St. Anthony, 2:10.14 min.; 2. Effingham, 2:18.4

400 Relay -- 1. St. Anthony, 59.14 sec.; 2. Effingham, 1:04.46

400 -- 1. Slaughter (SA), 1:07.87 min.; 2. Weis (E), 1:09.39; 3. Carie (SH), 1:09.87; 4. Zeller (SA), 1:09.87

200 -- 1. Kuhlman (E), 29.28 sec.; 2. Fearday (E), 30.79; 3. McHugh (SA), 31.40; 4. Jones (SA), 31.46

800 -- 1. Repking (SA), 2:58.59 min.; 2. Wegman (SA), 3:03.89; 3. Hirtzel (E), 3:09.97; 4. Dillow (E), 3:10.40

1600 Relay -- 1. Effingham, 4:53.62 min.; 2. St. Anthony, 5:01.70

Long Jump -- 1. Fox (E), 13 ft. 1 in.; 2. Carie (SH), 12-4 1/2; 3. Jones (SA), 12-3; 4. Russell (E), 12-1/2; 5. (tie) Rogers (SA), Spraul (SA), 11-10 1/2

High Jump -- 1. Phillips (E), 4 ft. 4 in.; 2. Richards (SA), 4-1; 3. Monnet (E), 3-10; 4. Budde (E), 3-10; 5. Martin (E), 3-8

Dicus -- 1. Kabbes (SA), 80 ft. 5 in.; 2. Weber (SH), 69-2 1/2; 3. Rogers (SA), 59-10 1/2; 4. Allie (E), 43-4

Shot -- 1. Kabbes (SA), 27 ft.; 2. Webster (SH), 24-2; 3. Dorsey (E), 19-6; 4. Allie (E), 18-5

Pole Vault -- 1. Hakman (SA), 7 ft. 6 in.; 2. (tie) Wegman (SA), Slaughter (SA), 6-6; 4. Gibsion (SA), 6-0

 

Eighth-Grade Girls Meet

Team Scores -- Effingham (E) 67, Effingham St. Anthony (SA) 49, Effingham Sacred Heart (SH) 16

Hurdles -- 1. Hanks (E), 18.75 sec.; 2. Hakman (SA), 20.81

100 -- 1. Blacker (E), 14.55 sec.; 2. Bridges (E), 15.87; 3. Lustig (SA), 16.34; 4. Rubin (E), 16.56

1600 -- 1. Cordes (SH), 6:22.70 min.; 2. Kull (E), 6:44.72; 3. Wortman (SA), 6:53.40; 4. Tegeler (SA), 6:55.37

800  Relay -- 1. Effingham, 2:09.96 min.; 2. St. Anthony, 2:21.34

400 Relay -- 1. Effingham, 1:01.21 min.; 2. St. Anthony, 1:07.21

400 -- 1. Elder (SA), 1:11.74 min.; 2. Allred (E), 1:12.33; 3. Hakman (SA), 1:15.06; 4. K. Bridges (E), 1:22.95

200 -- 1. Taylor (E), 30.93 sec.; 2. Lustig (SA), 34.12; 3. Buenker (SA), 36.02; 4. Poston (SA), 37.56

800 -- 1. McWhorter (SH), 2:52.7 min.; 2. Cordes (SH), 2:53.0; 3. McGuire (SA), 3:09.7; 4. Schmidt (SH), 3:11.8

Long Jump -- 1. Taylor (E), 15 ft. 9 in.; 2. McGuire (SA), 11-10 1/2; 3. Seachrist (SA), 10-1

High Jump -- 1. Martin (E), 4 ft. 4 in.; 2. Tegeler (SA), 4-2; 3. Cordes (SH), 4-0; 4. Hanks (E), 4-0

Discus -- 1. Myers (E), 84 ft. 8 in.; 2. Haythorne (E), 68-0; 3. Koester (E), 69-0; 4. Saba (SA), 52-2

Shot -- 1. Myers (E), 28 ft.; 2. McGuire (SA), 23-7 1/2; 3. Haythorne (E), 23-0; 4. Saba (SA), 22-8 1/2

Pole Vault -- 1. Wortman (SA), 7 ft.; 2. Taylor (E), 6-6; 3. Allred (E), 6-0