Junior Track Meet Results at Altamont -- April 10

Print

Published on April 11 2014 5:48 pm
Last Updated on April 11 2014 5:48 pm
Written by Millie Lange

JUNIOR HIGH SCHOOL TRACK

At Altamont

Seventh-Grade Girls Meet

Team Scores -- Teutopolis (TT)  58, Altamont (A) 44.5, Salem (S) 38.5

Hurdles -- 1. Hanna (A), 19.19 sec.; 2. Will (TT), 20.23; 3. Schmid (TT), 20.33; 4. Quandt (S), 21.54

100 -- 1. Koester (TT), 14.49 sec.; 2. Evans (A), 15.06; 3. Barns (A), 15.25; 4. Parrillo (S), 15.27

1600 -- 1. Reiter (S), 5:45.18 min.; 2. Quandt (S), 6:21.65; 3. Finn (A), 6:52.02; 4. McKibben (TT), 7:51.63

800 Relay -- 1. Teutopolis, 2:02.77 min.

400 Relay -- 1. Salem, 1:01.82 min.; 2. Teutopolis, 1:05.35; 3. Altamont, 1:12.66

400 -- 1. Habing (TT), 1:13.25 min.; 2. Mette (A), 1:16.07; 3. Daniels (S), 1:17.56; 4. Mette (TT), 1:19.49

200 -- 1. Koester (TT), 30.20 sec.; 2. Mayhaus (A), 30.57; 3. Hardiek (TT), 31.55; 4. Barns (A), 32.13

800 -- 1. Reiter (S), 2:41.7 min.; 2. Quandt (S), 2:58.23; 3. Finn (A), 3:13.09; 4. Habing (TT), 3:13.83

1600 Relay -- 1. Salem, 5:15.13 min.; 2. Teutopolis, 5:29.35; 3. Altamont, 6:08.13

Discus -- 1. Deters (TT), 64 ft. 7 in.; 2. Sadrieh (S), 64-3; 3. Brewer (A), 56-9 1/2; 4. Mayhaus (A), 56-2

Shot -- 1. Deters (TT), 28 ft. 3 1/2 in.; 2. Sadrieh (S), 26-1; 3. Mayhaus (A), 24-11 1/2; 4. Brewer (A), 22-3 1/2

High Jump -- 1. Will (TT), 4 ft. 9 in.; 2. Mette (A), 4-6; 3. Hardiek (TT), 4-4; 4.  Evans (A), Gillett (S), 4-0

Long Jump -- 1. Mette (A), 14 ft. 11 1/2 in.; 2. Barns (A), 13-5 1/2; 3. Habing (T)T, 13-1 3/5; 4. Evans (A), 12-6 1/2

Pole Vault -- 1. Hannah (A0, 8 ft.; 2. Mette (TT), 6-9; 3. Wilson (S), 6-6

 

Eighth-Grade Girls Meet

Team Scores -- Teutopolis (TT) 66, Altamont (A) 64, Salem (S) 12

Hurdles -- 1. McHugh (A), 19.37 sec.; 2. Goostree (S), 21.95; 3. Deters (TT), 22.74; 4. Funneman (TT), 23.43

100 -- 1. Wellbaum (TT), 14.42 sec.; 2. Goeckner (A), 14.52; 3. Mossman (TT), 15.55; 4. Barringer (S), 15.64

1600 -- 1. K. Hoene (A), 6:35.84 min.; 2. Roepke (TT), 6:46.90; 3. Cothran (TT), 7:18.95; 4. Stuckemeyer (A), 7:37.34

800 Relay -- 1.  Altamont, 2:08.10 min.; 2. Teutopolis, 2:08.36; 3. Salem, 2:13.03

200 Relay -- 1. Altamont, 59.58 sec.; 2. Teutopolis, 1:01.55

400 -- 1. Goeckner (A), 1:12.02 min.; 2. Wolff (A), 1:13.97; 3. Smith (TT), 1:14.42; 4. Bushur (TT), 1:15.10

200 -- 1. Hemmen (TT), 30.67 sec.; 2. Stone (A), 32.04; 3. Mossman (T)T, 32.62; 4. McElroy (S), 33.81

800 -- 1. K. Hoene (A), 3:03.10 min.; 2. Smith (TT), 3:14.62; 3. Thompson (TT), 3:15.29; 4. Stuckemeyer (A), 3:25.14

1600 Relay -- 1. Teutopolis, 5:14.56; 2. Altamont, 5:20.86; 3. Salem, 5:51.42

Discus -- 1. Wolff (A), 74 ft. 3 in.; 2. Sheridan (S), 56-0; 3. Wellbaum (TT), 55-7; 4. Wessel (TT), 55-6

Shot -- 1. Wolff (A), 28 ft.; 2. Bushue (TT), 23-8; 3. Middleton (S), 21-3; 4. Shoemaker (TT), 18-4

High Jump -- 1. Wessel (TT), 4 ft. 9 in.; 2. Stone (A), 4-8; 3. Wellbaum (TT), 4-4; 4. Wolff (A), McHugh (A), 4-2

Long Jump -- 1. Mette (TT), 13 ft. 8 3/4 in.; 2. Stone (A), 13-1/2; 3. Goostree (S), 12-11 1/2; 4. Funneman (TT), 12-9 1/2

Pole Vault -- 1.  Hemmen (TT), 7 ft.; 2. Stuckemeyer (A), 6-0

 

Seventh-Grade Boys Meet

Team Scores -- Altamont (A) 68, Teutopolis (TT) 43, Salem (S) 35

110 Hurdles -- 1. Barns (A), 19.27 sec.; 2. Drees (TT), 20.48; 3. Kuhlman (A), 20.98; 4. Brooks (S), 21.71

100 -- 1. Fender (S), 13.31 sec.; 2. Drees (TT), 14.33; 3. Harness (S), 14.64; 4. Zerrusen (TT), 14.79

1600 -- 1. Hardiek (TT), 5:47.23 min.; 2. Tate (S), 5:01.8; 3. Probst (TT), 5:53.1; 4. Moore (A), 6:08.0

800 Relay -- 1. Altamont, 1:56.2 min.; 2. Salem, 2:53.2; 3. Teutopolis, 2:19.2

400 Relay -- 1. Teutopolis, 59.02 sec.; 2. Salem, 1:01.5; 3. Altamont, 1:04.6

400 -- 1. Asplin (A), 1:04.47 min.; 2. Reagan (S), 1:08.77; 3. Hayes (S), 1:08.2; 4. Fender (A), 1:08.7

200 -- 1. Reardon (A), 21.18 sec.; 2. Drees (TT), 29.86; 3. Mossman (TT), 30.46; 4. Delaney (A), 30.66

800 -- 1. Hardiek (TT), 2:39.8 min.; 2. Tate (S), 2:40.7; 3. Jahraus (A), 2:55.7; 4. Burns (A), 2:58.5

1600 Relay -- 1. Salem, 4:55.3 min.; 2. Altamont, 4:51.6; 3. Teutopolis, 5:01.4

High Jump -- 1. Probst (TT), 4 ft. 8 in.; 2. Reardon (A), 4-6; 3. Klitzing (A), 4-6; 4. Reagan (S), 4-3

Long Jump -- 1. Reardon (A), 15 ft. 9 3/4 in.; 2. Asplin (A), 14-7 3/4; 3. Klitzing (A), 14-1; 4. Zerrusen (TT), 13-10 1/2

Shot -- 1. Mossman (S), 29 ft. 1/2 in.; 2. Silvey (S), 27-6; 3. Kollman (A), 24-9; 4. Rogers (S), 24-4

Discus -- 1. Kollman (A), 85 ft. 9 in.; 2. Silvey (S), 74-1; 3. Damian (A), 58-8 81/2; 4. Wente (TT), 57-9 1/2

Pole Vault -- 1. Delaney (A), 7 ft.; 2. Sims (A), 7-0; 3. Harness (S), 6-6; 4. Ruholl (TT), 6-0

 

Eighth-Grade Boys Meet

Team Scores -- Salem (S) 64, Altamont (A) 54, Teutopolis (TT) 28

110 Hurdles -- 1. Stevenson (A), 17.79 sec.; 2. Motch (S), 19.81; 3. Marble (A), 20.74; 4. Inlow (S), 21.82

100 -- 1. Wayer (S), 12.52 sec.; 2. Seljimi (S), 12.54; 3. Austin (A), 12.85; 4. Whitt (A), 12.91

1600 -- 1. Wimberly (S), 5:03.93 min.; 2. Webster (S), 5:38.95; 3. Schmidt (TT), 5:58.88; 4. Kline (A), 6:06.01

800 Relay -- 1. Altamont, 1:48.34 min.; 2. Teutopolis, 1:50.43; 3. Salem, 1:51.31

400 Relay -- 1. Salem, 53.55 sec.; 2. Altamont, 56.89; 3. Teutopolis, 57.22

400 -- 1. Wayer (S), 1:01.89 min.; 2. Hewing (TT), 1:07.14; 3. Schmidt (TT), 1:07.48; 4. Russel (S), 1:08.24

200 -- 1. Farnhaber (S), 25.69 sec.; 2. Sarvel (S), 25.99; 3. Whitt (A), 26.20; 4. Austin (A), 27.00

800 -- 1. Wimberly (S), 2:25.28 min.; 2. Blievernicht (TT), 2:23.99; 3. Webster (S), 2:43.51; 4. Mette (TT), 2:55.93

1600 Relay -- 1. Salem, 4:27.72 min.; 2. Altamont, 4:36.59; 3. Teutopolis, 4:45.37

High Jump -- 1. Stevenson (A), 5 ft.; 2. Brown (A), 4-10; 3. Jesse (TT), 4-8; 4. Saljimi (S), 4-8

Long Jump -- 1. Stevenson (A), 17 ft. 10 in.; 2. Haber (S), 17-7 3/4; 3. Qausten (A), 16-3 1/4; 4. Eisley (TT), 15-3 3/4

Shot -- 1. Runge (A), 39 ft. 4 in.; 2. Brown (A), 35-3; 3. Davis (S), 34-3 1/2; 4. Koester (TT), 27-6

Pole Vault -- 1. Schlink (TT), 9 ft. 3 in.; 2. Allison (S), 9-0; 3.Kowalski (TT), 8-10; 4. Zumbahlen (TT), 7-6

Discus -- 1. Brown (A), 142 ft. 9 1/2 in.; 2. Wente (TT), 109-6 1/2; 3. Davis (S), 93-2; 4. Runge (A), 91-9