Sunday's Harness Racing Results

Print

Published on August 6 2012 5:58 pm
Last Updated on August 6 2012 9:09 pm
Written by Millie Lange

ALTAMONT -- Eric Collier picked up the first two victories as harness racing opened at the Effingham County Fair Sunday.

Collier, seated behind Gumcorner Hustle, won the Big 10 3-Year-Old Filly Trot, Divison I. Collier took Gumcorner Hustle to the victory in 2:07 1/5. Collier then came back in the Big 10 3-Year-Old Colt Trot and this time took Gumcorner Jj to the victory in 2:05 3/5. Both horses are trained by Delbert Burkett.

The third race of the day, the Big 10 2-Year-Old Filly Pace, was captured by Aliyah Maria. J.D. Finn drove Aliyah Maria to the win in 2;04 4/5. J.D. Finn also trains the two-year-old.

The Big 10 2-Year-Old Colt Pace went to Fox Valley Dijon, owned and trained by Dirk Simpson, Fox Valley Dijon won in 2:04 1/5.

Race number six went to Altamont's Kyle Husted in the bike behind Talk Forever. Husted guided Talk Forever to the 2:00 4/5 victory in the Free For All Pace, Division II. Pamela Coleman trains Talk Forever.

The final race, the  Free For All Trot, went to Skyline Happy. Jared Finn drove Skyline Happy to the win in 2:02 4/5 for trainer J.D. Finn.

Effingham County Fair

At Altamont

Race One

Big 10 3-Year-Old Filly Trot

1. Gumcorner Hustle (Eric Collier), 2. Band's Superstar (Mike Brink), 3. Ma Primrose (J.D. Finn), 4. Magical Band (Dirk Simpson), 5. Stellas Goldenband (Jared Finn)

Time -- :32 1/5, 1:03 3/5, 1:36 1/5, 2:07 1/5

Race Two

Big 10 3-Year-Old Colt Trot

1. Gumcorner Jj (Eric Collier), 2. Tuff Guy Jj (Dirk Simpson), 3. One High Game (Jared Finn), 4. Power Net Gram (Thomas Graham Jr.), 5. Powerful Lane (Mike Brink), 6. Captain Courageous (Kyle Husted), 7. Bold Breeze (Stephan Halford II)

Time -- :32, 1:02 3/5, 1:34, 2:05 3/5

Game Three

Big 10 2-Year-Old Filly Pace

1. Allyah Maria (J.D. Finn), 2. Bc's Southern Bell (Michael Johnson), 3. Queen Beatrice (Gary Easley), 4. Fox Valley Bravura (Mike Brink), 6. Jazmin Mykal (Stephan Halford II), 7. Line Dancen (Thomas Graham Jr.)

Scratched -- Little Miss Kathy

Time -- 32 1/5, 1:03 4/5, 1:34 1/5, 2:04 4/5

Race Four

Big 10 2-Year-Old Colt Pace

1. Fox Valley Dijon (Dirk Simpson), 2. Gram Legend (Thomas Graham Jr.), 3. Fullcup (Clay Simpson), 4.  Black As Could Be (Mike Brink), 5. Incredibly Sporty (Darla Martin), 6. Yankee Foolery (Eric Collier)

Did Not Finish -- Dune Did It

Time -- :31, 1:01 2/5, 1;32 3/5, 2:04 1/5

Race Five

Free For All Pace, Division I

1. Rt Super Star (Mike Brink), 2. Miss Kelley Lynne (Harold Finn Jr.), 3. Ice Cap (Jared Finn), 4. Fox  Valley Blitzen (Dane May), 5. Bossa Nova Baby (Freddie Patton Jr.), 6. Coal Black (Stephan Halford II)

Time -- :30, 1;02, 1:34, 2:03 1/5

Race Six

Free For All Pace, Division II

1. Talk Forever (Kyle Husted), 2. Fox Valley Barbosa (Mike Brink), 3. Richard Traci (Dane May), 4. Frontier Lady (J.D. Finn), 5. Quick Panic (Earl Avenatti Jr.)

Time -- :30 2/5, 1:02 2/5, 1:33 3/5, 2:00 4/5

Race Seven

Free For All Trot

1. Skyline Happy (Jared Finn), 2. Super Scot (Merle Finn), 3. Outrageous Speed (Darla Martin), 4. Tometta Byrd (C. Alan Finn), 5. Strong Kiss (Clay Simpson), 6. I Am The King (David L. Brown), 7.  Valbon Reve (Gary Mills)

Time -- :31, 1:00, 1:31, 2:02 4/5