HIGH SCHOOL
Boys Basketball
National Trail Conference Tournament
At Altamont
Game 11 – St. Elmo/Brownstown vs. Loser Game 9, 11:30 a.m. (seventh place)
Game 12 – Dieterich vs. Winner Game 9, 1 p.m. (consolation championship)
Game 13 – North Clay (Louisville) vs. Loser Game 10, 2:30 p.m. (third place)
Game 14 – St. Anthony vs. Winner Game 10, 7:30 p.m. (championship)
Lincoln Prairie Conference Tournament
Hosted By Cerro Gordo High School
Game 15 -- Villa Grove vs. Blue Ridge, 1 p.m.
Game 16 -- Heritage vs. Loser Game 13, 2:30 p.m.
Game 17 -- Winner Game 13 vs. Winner Game 14, 4 p.m. (consolation championship)
Game 18 -- Okaw Valley vs. Cerro Gordo-Bement, 5:30 p.m. (third place)
Game 19 -- Decatur LSA vs. Arcola, 7 p.m. (championship)
Taylorville at Teutopolis, 3 p.m.
Girls Basketball
Effingham at Mahomet-Seymour, 1 p.m.
Teutopolis at Breese Central, 11 a.m.
Wrestling
Effingham at Eastern Illinois Tournament at Lawrenceville, 9 a.m.
Cumberland at Litchfield, TBA
FRESHMAN/SOPHOMORE
Boys Basketball
Central at St. Anthony, 11 a.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Class 8-1A Sigel St. Michael Regional
Game 1 -- Wnidsor vs. Kansas, 9 a.m.
Game 2 -- Effingham Sacred Heart vs. Martinsville, 10:15 a.m.
Class 8-2A St. Elmo Regional
Game 1 -- Altamont vs. St. Elmo/Brownstown, 10:30 a.m.
Game 2 -- Dieterich vs. South Central, 11:45 a.m.
Class 8-2A Stewardson-Strasburg Regional
Game 1 -- Nokomis vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 9 a.m.
Game 2 -- Stewardson-Strasburg vs. Assumption Central A&M, 10:15 a.m.
Class 8-2A Casey-Westfield Regional
Game 1 -- Arcola vs. Oblong, 11 a.m.
Game 2 -- Hutsonville/Palestine vs. Neoga, noon
Class 8-3A Lawrenceville Parkview Regional
Game 1 -- Marshall vs. Jasper County, 10 a.m.
Game 2 -- Cumberland vs. Red Hill (Bridgeport), 11:30 a.m.
Game 3 -- Lawrenceville Parkview vs. Robinson Nuttall, 1 p.m.
Class 8-4A Mount Zion Regional
Game 1 -- Mattoon vs. Charleston, 10 a.m.
Game 2 -- Mount Zion vs. Stephen Decatur, 11:30 a.m.
Game 3 -- Rochester vs. Taylorville, 1 p.m.
Volleyball
St. Anthony, Dieterich at Newton St. Thomas Seventh-Grade Tournament, 9 a.m.
Cowden-Herrick/Beecher City at Pana Eighth-Grade Tournament, TBA
COLLEGE MEN’S BASKETBALL
University of Illinois at Northwestern, 3:30 p.m.
|