HIGH SCHOOL
Boys Basketball
St. Elmo/Brownstown at Martinsville, 6 p.m.
Girls Basketball
National Trail Conference Tournament
At Beecher City
Game 1 -- Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Brownstown/St. Elmo, 10 a.m.
Game 2 -- Neoga vs. North Clay, 11:30 a.m.
Game 3 -- St. Anthony vs. South Central, 1 p.m.
Game 4 -- Altamont vs. Dieterich, 2:30 p.m.
Vandalia Invitational Tournament
Game 1 – Centralia vs. Effingham, 10 a.m.
Game 2 – Greenville vs. Mascoutah, 11:30 a.m.
Game 3 – Effingham vs. Vandalia, 1 p.m.
Game 4 – Mascoutah vs. Centralia, 2:30 p.m.
Little Illini Conference Tournament
At Paris
Game 6 – Casey-Westfield vs. Lawrenceville
Highland Tournament
Game 9 – Salem vs. Belleville West, 4 p.m.
Game 10 – Collinsville vs. Hillsboro, 5:30 p.m.
Game 11 – Okawville vs. Triad, 7 p.m.
Game 12 – Teutopolis vs. O'Fallon, 8:30 p.m.
Lincoln Prairie Conference Tournament
Hosted by Cerro Gordo High School
Game 5 – Arthur-Lovington/Atwood-Hammond vs. Villa Grove, 6 p.m. (HS Gym)
Game 6 – Tri-County vs. Decatur LSA, 7:30 p.m. (HS Gym)
Game 7 – Blue Ridge vs. Arcola, 6 p.m. (JH Gym)
Game 8 – Argenta-Oreana vs. Okaw Valley, 7:30 p.m. (JH Gym)
FRESHMAN/SOPHOMORE
Boys Basketball
St. Anthony at Altamont, 6 p.m.
Cumberland at Olney, 6:15 p.m.
Teutopolis at Newton, 6:15 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
James Burke Memorial Eighth-Grade Basketball Tournament
At Greenville Junior High School
Game 1 -- Effingham St. Anthony vs. Staunton, 3:30 p.m.
Game 2 -- Salem vs. Triad, 4:30 p.m.
Game 3 -- Effingham vs. Hillsboro, 5:30 p.m.
Game 4 -- Aviston vs. Greenville, 6:30 p.m.
Taylorville at Teutopolis, 6 p.m.
National Trail Conference Eighth-Grade Tournament
At St. Elmo
Game 8 – North Clay (Louisville) vs. Sigel St. Michael, 6:15 p.m.
Game 9 – Dieterich vs. Stewardson-Strasburg, 7:30 p.m.
Volleyball
Stewardson-Strasburg at Teutopolis, 4:30 p.m.
Marshall at Jasper County, 4:30 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Monday Night Co-Ed Volleyball League
East Gym
Match 1 – Pinnacle Livestock Nutrition vs. Weber Optiks, 6 p.m.
Match 2 – Lavender Ridge Dignified Memory Care vs. Power Up Plus, 7 p.m.
Match 3 – The Exchange vs. Southtown Car Wash, 8 p.m.
West Gym
Match 1 – Gopher’s Grill vs. Merz Heating & Air Conditioning, 6 p.m.
Match 2 – Rock’s Advanced Auto Care vs. Affordable Home Improvement/Gutter Guys, 7 p.m.
Match 3 – Northside Ford vs. Probst Auto Body, 8 p.m.
COLLEGE MEN’S BASKETBALL
Purdue at University of Illinois, 11 a.m.
|