HIGH SCHOOL
Baseball
National Trail Conference Tournament
Game 2 -- Dieterich at North Clay (Louisville), 4 p.m.
Game 2 -- Altamont at South Central, 4 p.m. (LISTEN ON KJ COUNTRY 102.3)
Cowden-Herrick/Beecher City at St. Anthony, 4 p.m. (LISTEN ON 979 XFM)
Brownstown/St. Elmo at Windsor/Stewardson-Strasburg, 4 p.m.
Cross Country
Dieterich, Flora, Charleston at Altamont, 4:30 p.m.
Teutopolis at Robinson, 4:30 p.m.
Boys Golf
Class 1A McLeansboro (Hamilton County) Sectional
St. Anthony (Jonathan Willenborg, Thomas Chojnicki, Lane Ludwig, Dakota Flaig, Charlie Wegman, Joey Trupiano), Altamont (Kevin Hall, Avery Jahraus, Tyler Stonecipher, Max Runge, AJ Kopplin, Zeke Rippetoe), Hayden Jansen (Teutopolis)
Class 2A Effingham Sectional
Colby Haynes, Ryker Schneider, Ethan Ritz (Effingham)
Girls Golf
Class 1A Auburn Sectional
St. Anthony (Lauren Schwing, Ellie Wegman, Nina Hakman, Addie Krouse, Maddy Brummer, Allison Geen), Effingham (Ella Niebrugge, Marah Kirk, Elena Niebrugge)
Soccer
Olney at Effingham, 4 p.m.
Newton at Mount Carmel, TBA
Greenville at Teutopolis, 4:30 p.m.
Volleyball
Dieterich at St. Anthony, 6 p.m.
Martinsville at Cowden-Herrick/Beecher City, 6 p.m.
Neoga at Sullivan, 6 p.m.
Lincoln Prairie Conference Tournament
At Villa Grove
Match 1 -- Cerro Gordo-Bement at Villa Grove, 5 p.m.
Match 2 -- Arcola at Tri-County, 5 p.m.
Match 3 -- Okaw Valley at Cumberland, 5 p.m.
Match 4 -- Arthur-Lovington/Atwood-Hammond at Heritage, 5 p.m.
Match 5 -- Winner Match 1 at LSA, 6 p.m.
Match 6 -- Winner Match 2 at Blue Ridge, 6 p.m.
FROSH/SOPH/JV
Football
Mount Zion at Effingham, 6 p.m.
Cumberland at Tri-County HAS BEEN CANCELED
Newton at Robinson, 6:15 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Cross Country
Jasper County at LEIC Meet at Marshall, 4:30 p.m.
Girls Basketball
Taylorville at St. Anthony, 6 p.m.
Greenville at Brownstown/St. Elmo, 6:15 p.m.
Cowden-Herrick/Beecher City at Nokomis, 6 p.m.
Oblong at Dieterich, 6 p.m.
Mulberry Grove at South Central, 5 p.m.
Mattoon at Teutopolis, 6 p.m.
Windsor/Stewardson-Strasburg at Sigel St. Michael, 6:15 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Flag Football
A League
Patriots vs. Dolphins, 6:45 p.m. (East Field)
Panthers vs. Jets, 6:45 p.m. (West Field)
B League
Buccaneers vs. Saints, 5:45 p.m. (East Field)
Vikings vs. Packers, 6:15 p.m. (East Field)
|