HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Salem Invitational Tournament
Game 3 – Mount Vernon vs. Effingham, 6:30 p.m. (LISTEN ON 979 XFM)
Game 4 – Teutopolis vs. Thornton Fractional North, 8 p.m. (LISTEN ON 979 XFM)
Altamont at North Clay (Louisville), 6:15 p.m.
Girls Basketball
Effingham Invitational
Game 3 – Effingham vs. Centralia, 6 p.m.
National Trail Conference Tournament
At Cowden-Herrick/Beecher City
Game 8 – North Clay (Louisville) vs. Windsor/Stewardson-Strasburg, 5:30 p.m.
Game 9 – St. Anthony vs. Altamont, 7 p.m.
Game 10 – Cowden-Herrick/Beecher City vs. Brownstown/St. Elmo, 8:30 p.m.
Highland Tournament
Game 20 – Belleville West vs. Collinsville, 5 p.m.
Game 21 – Nashville vs. Breese Mater Dei, 6:30 p.m.
Game 22 – O'Fallon vs. Highland, 8 p.m.
Little Illini Conference Tournament
At Robinson
Game 11 – Newton vs. Red Hill, 5 p.m. (consolation championship)
Game 12 – Marshall vs. Lawrenceville, 6:30 p.m. (third place)
Game 13 – Paris vs. Olney, 8 p.m. (championship)
Lincoln Prairie Conference Tournament
At Villa Grove
Game 9 -- Cerro Gordo-Bement vs. Tri-County, 6 .m.
Game 10 -- Arthur-Lovington/Atwood-Hammond vs. Villa Grove-Heritage, 7:30 p.m.
At Broadlands Heritage
Game 11 -- Arcola vs. Argenta-Oreana, 6 p.m.
Game 12 -- Blue Ridge vs. Okaw Valley, 7:30 p.m.
FRESHMAN/SOPHOMORE
Boys Basketball
Effingham at Charleston, 6 p.m.
Dieterich at Newton, 6:15 p.m.
Olney at St. Anthony, 6 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
James Burke Memorial Tournament
At Greenville
Game 7 – Aviston vs. Greenville, 6 p.m.
Game 8 – Salem vs. St. Anthony, 7 p.m.
National Trail Conference Eighth-Grade Tournament
At St. Elmo
Game 12 – Sacred Heart vs. St. Elmo/Brownstown, 5:30 p.m. (consolation championship)
Game 13 – Cowden-Herrick/Beecher City vs. Stewardson-Strasburg, 6:45 p.m. (third place)
Game 14 – Sigel St. Michael vs. Dieterich, 8 p.m. (championship)
Central City at Altamont Lutheran, 6 p.m.
Cumberland at Casey-Westfield, 6 p.m.
Teutopolis at Paris Mayo, 6 p.m.
Hutsonville at Jasper County, 6 p.m.
Fifth-Sixth Grade Basketball
Dieterich at Cowden-Herrick/Beecher City, 5:30 p.m.
North Clay (Louisville) at Altamont, 4:30 p.m.
Pana at Brownstown/St. Elmo HAS BEEN CANCELED
Volleyball
Newton St. Thomas at St. Anthony, 5 p.m.
Stewardson-Strasburg at Sacred Heart, 4 p.m.
Altamont at Jasper County, 4:30 p.m.
Cowden-Herrick/Beecher City at North Clay (Louisville), 4:15 p.m.
Casey-Westfield at Teutopolis, 4:30 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Junior NBA Basketball Second/Third Grade
Thursday Night League
At Richard E. Workman Sports & Wellness Complex
Game 1 – Spurs vs. Magic, 5:15 p.m. (Court 1)
Game 2 – Pacers vs. Knicks, 5:15 p.m. (Court 2)
|