HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Effingham/Teutopolis Holiday Tournament
At Effingham Auxiliary Gym
Game 25 – Loser Game 19 vs. Loser Game 21, 10 a.m. (15-16th Place)
Game 27 – Winner Game 19 vs. Winner Game 21, 11:30 a.m. (13-14th Place)
At Effingham Main Gym
Game 26 – Loser Game 17 vs. Loser Game 18, 10 a.m. (11-12th Place)
Game 28 – Loser Game 20 vs. Loser Game 22, 11:30 a.m. (7-8th Place)
Game 29 – Winner Game 20 vs. Winner Game 22, 3 p.m. (5-6th Place)
Game 30 – Winner Game 17 vs. Winner Game 18, 4:30 p.m. (consolation championship)
Game 31 – Loser Game 23 vs. Loser Game 24, 6 p.m. (third place)
Game 32 – Winner Game 23 vs. Winner Game 24, 7:30 p.m. (championship)
Sesser Valier Holiday Tournament
Game 17 – Winner Game 9 vs. Winner Game 11, 10:30 a.m.
Game 18 – Loser Game 10 vs. Loser Game 12, noon
Game 19 – Winner Game 10 vs. Winner Game 12, 1:30 p.m.
Game 20 – Winner Game 13 vs. Winner Game 15, 5 p.m.
Game 21 – Loser Game 14 vs. Loser Game 16, 6:30 p.m.
Game 22 – Winner Game 14 vs. Winner Game 16, 8 p.m.
Tri-County Holiday Tournament
Game 5 – Paris vs. Hutsonville/Palestine, 9 a.m.
Game 6 – Martinsville vs. Argenta-Oreana, 10:30 a.m.
Game 7 – Westville vs. Chrisman, noon
Game 8 – Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Tri-County, 1:30 p.m.
Game 9 – Argenta-Oreana vs. Paris, 3 p.m.
Game 10 – Hutsonville/Palestine vs. Martinsville, 4:30 p.m.
Game 11 – Chrisman vs. Windsor/Stewardson-Strasburg, 6 p.m.
Game 12 – Tri-County vs. Westville, 7:30 p.m.
Dieterich Holiday Tournament
Game 13 -- Seventh place, 1 p.m.
Game 14 -- Fifth place, 2:30 p.m.
Game 15 -- Third place, 4 p.m.
Game 16 -- First place, 8 p.m.
Vandalia Tournament
Game 15 – Cumberland vs. Flora, 11 a.m.
Game 16 – Father McGivney vs. Shelbyville, 12:30 p.m.
Game 17 – Flora vs. Patoka, 3:30 p.m.
Game 18 – South Central vs. Father McGivney, 5 p.m.
Game 19 – Pana vs. Okaw Valley, 6:30 p.m.
Game 20 – Vandalia vs. Meridian, 8 p.m.
Monticello Holiday Tournament
Game 13 – Fourth Place Purple Pool vs. Fourth Place Gold Pool, 2:30 p.m. (seventh place)
Game 14 – Third Place Purple Pool vs. Third Place Gold Pool, 4 p.m. (fifth place)
Game 15 – Second Place Purple Pool vs. Second Place Gold Pool, 6 p.m. (third place)
Game 16 – First Place Purple Pool vs. First Place Gold Pool, 7:30 p.m. (championship)
Girls Basketball
Mattoon Tournament
Game 17 – Loser Game 13 vs. Loser Game 14, noon (seventh place)
Game 18 – Winner Game 13 vs. Winner Game 14, 1:30 p.m. (fifth place)
Game 19 – Loser Game 15 vs. Loser Game 16, 3 p.m. (third place)
Game 20 – Winner Game 15 vs. Winner Game 16, 4:30 p.m. (championship)
Charleston Holiday Tournament
Game 9 – Tri-County vs. Paris, 9 a.m.
Game 10 – Sacred Heart vs. Danville, 10:30 a.m.
Game 11 – Charleston vs. Teutopolis, noon
Game 12 – Effingham vs. Cairo, 1:30 p.m.
Game 13 – Third Place Gold vs. Fourth Place Red, 3 p.m.
Game 14 – Third Place Red vs. Fourth Place Gold, 4:30 p.m.
Game 15 – First Place Gold vs. Second Place Red, 6 p.m.
Game 16 – First Place Red vs. Second Place Gold, 7:30 p.m.
Arthur-Lovington/Atwood-Hammond Knights Classic
West Gym
Game 13 – Pool A Fourth Place vs. Pool B Fourth Place, 1 p.m. (seventh place)
Game 14 – Pool A Third Place vs. Pool B Third Place, 2:30 p.m. (fifth place)
Game 15 – Pool A Second Place vs. Pool B Second Place, 4 p.m. (third place)
Game 16 – Pool A First Place vs. Pool B First Place, 5:30 p.m. (championship)
Dieterich Holiday Tournament
Game 13 -- Seventh place, 1 p.m.
Game 14 -- Fifth place, 2:30 p.m.
Game 14 -- Third place, 4 p.m.
Game 15 -- Championship, 6 p.m.
Monticello Holiday Tournament
Game 13 – Fourth Place Purple Pool vs. Fourth Place Gold Pool, 2:30 p.m. (seventh place)
Game 14 – Third Place Purple Pool vs. Third Place Gold Pool, 4 p.m. (fifth place)
Game 15 – Second Place Purple Pool vs. Second Place Gold Pool, 6 p.m. (third place)
Game 16 – First Place Purple Pool vs. First Place Gold Pool, 7:30 p.m. (championship)
Wrestling
Effingham at Carterville Holiday Duals, 9 a.m.
Cumberland at Prairie Capital Invitational, TBA
|