HIGH SCHOOL
Girls Basketball
St. Anthony at Okaw Valley, 6 p.m.
Altamont at Dieterich, 6:15 p.m.
St. Elmo/Brownstown at South Central, 6:15 p.m.
Casey-Westfield at Cumberland, 6:15 p.m.
Windsor/Stewardson-Strasburg at Neoga, 6 p.m.
North Clay (Louisville) at Vandalia, 6:15 p.m.
Sullivan at Teutopolis, 6 p.m.
Wrestling
Robinson at Effingham, TBA
FRESHMAN/SOPHOMORE
Boys Basketball
Marshall at St. Anthony, 6 p.m.
Pana at Cowden-Herrick/Beecher City, 6 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
St. Anthony at Jasper County, 6 p.m.
Effingham at Dieterich, 6 p.m.
Altamont at Windsor, 6 p.m.
Altamont Lutheran at St. John's Lutheran, 6 p.m.
Clay City at St. Joe, 5:15 p.m.
Neoga at Ramsey, 6 p.m.
Brownstown/St. Elmo at Stewardson-Strasburg, 6 p.m.
Sigel St. Michael at Teutopolis, 6 p.m.
Girls Basketball
Class 8-1A Sigel St. Michael Regional
Game 1 – Mattoon St. John’s vs. Cisne, 6 p.m.
Game 2 – Martinsville vs. Sacred Heart, 7:15 p.m.
Class 8-2A Edwards County (Albion) Regional
Game 1 – Edwards County vs. Casey-Westfield, 5 p.m.
Game 2 – Dieterich vs. Palestine, 6:15 p.m.
Game 3 – Red Hill (Bridgeport) vs. Oblong, 7:30 p.m.
Class 8-2A St. Anthony Regional
Game 1 – South Central vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 6 p.m.
Game 2 – Brownstown/St. Elmo vs. Neoga, 7:15 p.m.
Class 8-3A Robinson Nuttall Regional
Game 1 – Jasper County vs. Lawrenceville Parkview, 6 p.m.
Game 2 – Teutopolis vs. Cumberland, 7:15 p.m.
Class 8-4A Mattoon Regional
Game 1 – Effingham vs. Champaign Franklin, 4:30 p.m.
Game 2 – Mount Zion vs. Stephen Decatur, 5:45 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Monday Night Co-ed Volleyball League
At Ron Diehl Center
West Gym
Match 1 – How I Set Your Mother vs. Probst Auto Body, 6 p.m.
Match 2 – Gopher’s Grill vs. Trucker’s Pub, 7 p.m.
Match 3 – Drs. Sehy & Jones Optometrists vs. Will Painting & Drywall, 8 p.m.
East Gym
Match 1 – Bushur Construction vs. Rock’s Advanced Auto Care, 6 p.m.
Match 2 – Weber Optiks vs. Lavender Ridge Dignified Memory Care, 7 p.m.
Match 3 – Fast Stop General Store vs. Washington Savings Bank, 8 p.m.
Junior NBA Basketball Second/Third Grade
Monday Night League
At Richard E. Workman Sports & Wellness Complex
Game 1 – Clippers vs. Celtics, 5:15 p.m. (Court 1)
Game 2 – Heat vs. Cavs, 5:15 p.m. (Court 2)
Game 3 – Heat vs. Bulls, 6:30 p.m. (Court 1)
COLLEGE MEN’S BASKETBALL
Miami at University of Illinois, 6 p.m.
|