HIGH SCHOOL
Cross Country
St. Anthony, Altamont, Dieterich, Neoga at Cumberland Invitational at Lake Land College, 10 a.m.
Effingham at Centralia Invitational, 9:30 a.m.
Football
Orangeville at Cumberland, 1 p.m.
Boys Golf
Sectionals, TBA
Soccer
Taylorville at Effingham, 10:30 a.m.
Soccer
Class 1A Raymond Lincolnwood Sectional
Sub-Sectional A
At Raymond Park
Altamont, Effingham St. Anthony, Newton, Teutopolis, Hillsboro, Pana, Piasa Southwestern, Raymond Lincolnwood Co-op, Rosamond Faith Bible Christian Academy Co-op, Staunton Co-op, TBA
Girls Tennis
Newton at LIC Tournament, 8 a.m.
Volleyball
Effingham, Neoga, Newton, Windsor/Stewardson-Strasburg at Pana/Shelbyville Invitational, 8 a.m.
Altamont at Highland Tournament, TBA
JUNIOR VARSITY
Football
Effingham at Charleston, 10 a.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Cross Country
Class 1A Chrisman Sectional
At Chrisman High/Jr. High School
Host: Chrisman Scottland
10 a.m.
Bement, Casey-Westfield, Chrisman Scottland,Cowden-Herrick Co-op, Decatur Dennis, Decatur Garfield Montessori, Decatur Hope, Decatur Johns Hill, Decatur Our Lady of Lourdes Co-op, Effingham St. Anthony Co-op, Findlay Okaw Valley, Homer Heritage, Mattoon St. John's, Oakland Lake Crest Co-op, Sidell Salt Fork, Sigel St. Michael, Villa Grove
Girls Basketball
St. Anthony, Sigel St. Michael, Windsor/Stewardson-Strasburg at Cumberland Seventh-Grade Tournament, 9 a.m.
Casey-Westfield at Effingham, 10 a.m.
Teutopolis Invitational, 10 a.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Strikers Soccer League
At Evergreen Hollow Park
Bobcats vs. Lions, 8:30 a.m. (White Flag)
Bengals vs. Cougars, 9:30 a.m. (White Flag)
Cheetahs vs. Jaguars, 10:30 a.m. (White Flag)
Challenger Soccer League
At Evergreen Hollow Park
Panthers vs. Salukis, 8:30 a.m. (Black Flag)
Tigers vs. Raptors, 9:30 a.m. (Black Flag)
Wolves vs. Orcas, 10:30 a.m. (Black Flag)
Little Kickers Soccer League
At Evergreen Hollow Park
Cobras vs. Eagles, 8:30 a.m. (Red Flag)
Badgers vs. Mambas, 8:30 a.m. (Yellow Flag)
Gorillas vs. Ravens, 8:30 a.m. (Purple Flag)
Broncos vs. Gophers, 9:30 a.m. (Red Flag)
Falcons vs. Marlins, 9:30 a.m. (Yellow Flag)
Coyotes vs. Grizzlies, 9:30 a.m. (Purple Flag)
Midfielders Soccer League
At Evergreen Hollow Park
Gators vs. Nighthawks, 8:30 a.m. (Green Flag)
Mustangs vs. Wildcats, 8:30 a.m. (Blue Flag)
Copperheads vs. Jackals, 9:30 a.m. (Green Flag)
Razorbacks vs. Yellowjackets, 9:30 a.m. (Blue Flag)
Buffaloes vs. Ducks, 10:30 a.m. (Green Flag)
COLLEGE FOOTBALL
University of Illinois at Rutgers, 11 a.m.
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Division Series
ALDS
Game 2 -- New York Yankees at Boston, 7;15 p.m.
Game 2 -- Cleveland at Houston, 3:37 p.m.
NASCAR
Drive Sober 200 (Xfinity Series), 2 p.m.
|