HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Teutopolis Shootout
Game 1 -- Moweaqua Central A&M vs. Mattoon, 2:30 p.m.
Game 2 -- Madison vs. Robinson, 4 p.m.
Game 3 -- Marshall vs. St. Anthony, 5:30 p.m. (LISTEN ON KJ Country 102.3)
Game 4 -- Teutopolis vs. Danville, 7 p.m. (LISTEN ON KJ Country 102.3))
Cumberland Shootout
Game 1 -- Cowden-Herrick/Beecher City vs. Martinsville, 9 a.m.
Game 2 -- North Clay (Louisville) vs. Hutsonville/Palestine, 10:30 a.m.
Game 3 -- Altamont vs. Tri-County, noon
Game 4 -- Neoga vs. Villa Grove/Heritage, 1:30 p.m.
Game 5 -- South Central vs. Arcola, 3 p.m.
Game 6 -- Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Cumberland, 4:30 p.m.
Game 7 -- St. Elmo/Brownstown vs. Arthur-Lovington/Atwood-Hammond, 6 p.m.
Game 8 -- Dieterich vs. Bethany Okaw Valley, 7:30 p.m.
Girls Basketball
Olney at Effingham, 1 p.m. THIS IS SENIOR DAY FOR THE LADY HEARTS WITH THE RECOGNITION CEREMONY PLANNED BETWEEN THE J.V. AND VARSITY GAMES
Wrestling
Class 2A Lincoln Sectional
Effingham's Brandon Marschewski, Tyler Marschewski
FRESHMAN/SOPHOMORE
Boys Basketball
Effingham at Apollo Conference Tournament, TBA
Cumberland at Windsor/Stewardson-Strasburg, 10 a.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
SIJHSAA Class S State Tournament
At Rend Lake College
Game 15 -- Altamont Lutheran vs. Steeleville, 2:30 p.m. (third place)
Game 16 -- Bartelso vs. Carrier Mills, 4 p.m. (championship)
Class 8-1A State Tournament
At Bartonville Limestone High School
Game 1 -- Pontiac St. Mary's vs. Lovejoy, 1 a.m.
Game 2 -- Sigel St. Michael vs. Annawan, 11:30 a.m.
Game 3 -- Ottawa Wallace vs. Lincoln West Lincoln-Broadwell, 1 p.m.
Game 4 -- Peoria St.Mark vs. Champaign Next Generation, 2:30 p.m.
Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5 p.m.
Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 6:30 p.m.
Class 8-2A State Tournament
At Mount Pulaski High School
Game 1 -- Decatur Johns Hill vs. Winner Sectional 3, 10 a.m.
Game 2 -- St. Anthony vs. Colchester West Prairie, 11:30 a.m.
Game 3 -- Joliet Laraway vs. Madison, 1 p.m.
Game 4 -- Peoria Heights St. Thomas vs. Heyworth, 2:30 p.m.
Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5 p.m.
Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 6:30 p.m.
Volleyball
Effingham Seventh-Grade Tournament, 9 a.m.
Seventh-Grade National Trail Conference Tournament at Neoga, TBA
Cumberland, Jasper County at LEIC Seventh-Grade Tournament at Hutsonville/Palestine, TBA
Teutopolis at Charleston Tournament, TBA
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Saturday Night Men's Basketball League
Game 1 – First State Bank of Beecher City vs. Wohltman-Aherin Insurance, 3 p.m.
Game 2 – Taylor Law vs. Auto Mall of Effingham, 4 p.m.
Game 3 – Team Niebrugge vs. Dimond Brothers Insurance, 5 p.m.
MEN'S COLLEGE BASKETBALL
Austin Peay at Eastern Illinois University, 4:15 p.m.
|