HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Effingham-Teutopolis Christmas Tournament
At Effingham
Game 1 – Northwest Academy of Law 71, Antioch 31
Game 2 – Lincoln Way East 80, Altamont 43
Game 3 – Oak Lawn 54, Antioch 45
Game 4 – Lincoln Way East 57, Effingham 50
Game 5 – Oak Lawn vs. Northwest Academy of Law, 6:30 p.m.
Game 6 – Effingham vs. Altamont, 8 p.m. (LISTEN ON 979 XFM)
At Teutopolis
Game 1 – Chicago Corliss 65, Mattoon 63
Game 2 – Teutopolis 68, Charleston 60
Game 3 – Mattoon 60, Madison 59
Game 4 – Chicago Brooks 49, Charleston 43
Game 5 – Madison vs. Chicago Corliss, 6:30 p.m.
Game 6 – Teutopolis vs. Chicago Brooks, 8 p.m. (LISTEN ON KJ Country 102.3)
Vandalia Holiday Tournament
Game 14 -- Patoka 59, Ramsey 44
Game 15 -- South Central 53, Father McGivney 49
Game 16 -- Pana vs. Ramsey, 3:30 p.m.
Game 17 -- South Central vs.Vandalia JV, 5 p.m.
Game 18 -- St. Anthony vs. Vandalia, 6:30 p.m.
Game 19 -- Flora vs.Shelbyville, 8 p.m.
Dieterich Tournament
Game 13 -- Oblong 54, Cowden-Herrick/Beecher City 42 (seventh place)
Game 14 -- Centralia Christ Our Rock Lutheran vs. North Clay (Louisville), Fifth place, 2:30 p.m.
Game 15 -- Okaw Valley vs. Arcola, Third place, 4 p.m.
Game 16 -- Newton vs. Dieterich, First place, 8 p.m.
Monticello Holiday Hoopla
Game 1 -- Ridgeview 62, Tuscola 44
Game 2 -- Monticello 73, Argenta-Oreana 46
Game 3 -- GCMS vs. Oakwood, 2 p.m.
Game 4 -- PBL vs. Neoga, 3:30 p.m.
Game 5 -- Argenta-Oreana vs. Ridgeview, 6 p.m.
Game 6 -- Tuscola vs. Monticello, 7:30 p.m.
Tri-County Tournament
Game 5 -- Tri-County 40, Chrisman 37
Game 6 -- Hutsonville/Palestine 59, Martinsville 50
Game 7 -- Paris 73, Windsor/Stew-Stras 61
Game 8 -- Chrisman vs. Martinsville, 1:30 p.m.
Game 9 -- Westville vs. AL/AH, 3 p.m.
Game 10 -- Tri-County vs. Hutsonville/Palestine, 4:30 p.m.
Game 11 -- Paris vs. Westville, 6 p.m.
Game 12 -- AL/AH vs. Windsor/Stew-Stras, 7:30 p.m.
Girls Basketball
Charleston Holiday Tournament
Game 9 -- Danville 73, Champaign Centennial 24
Game 10 -- Effingham 57, Springfield SHG 40
Game 11 -- Paris vs. Urbana, noon
Game 12 -- Charleston vs. Rantoul, 1:30 p.m.
Game 13 -- Danville vs. Tri-County, 3 p.m.
Game 14 -- Effingham vs. Champaign Centennial, 4:30 p.m.
Game 15 -- Urbana vs. Pekin, 6 p.m.
Game 16 -- Charleston vs. Paris, 7:30 p.m.
Mattoon Tournament
Game 9 -- Galesburg vs. Altamont, 8:30 a.m.
Game 10 – Sullivan 48, Salem 45
Game 11 – Mattoon 50, Vandalia 33
Game 12 – Olney vs. St. Anthony, 1 p.m.
Game 13 – Third Place Pool A vs. Fourth Place Pool B, 4 p.m.
Game 14 – Fourth Place Pool A vs. Third Place Pool B, 5:30 p.m.
Game 15 – First Place Pool A vs. Second Place Pool B, 7 p.m.
Game 16 – Second Place Pool A vs. First Place Pool B, 8:30 .m.
Dieterich Holiday Tournament
Game 13 -- Arcola 42, South Central 15 (Seventh place)
Game 14 -- Brownstown/St. Elmo vs. Dieterich, Fifth place, 2:30 p.m.
Game 15 -- Cowden-Herrick/Beecher city vs. Newton, Third place, 4 p.m.
Game 16 -- North Clay (Louisville) vs. Casey-Westfield, First place, 6 p.m.
Monticello Holiday Hoopla
Game 1 -- Monticello 69, Argenta-Oreana 27
Game 2 -- Ridgeview 54, Tuscola 49
Game 3 -- PBL vs. Neoga, 2 p.m.
Game 4 -- GCMS vs. Stark County, 3:30 p.m.
Game 5 -- Tuscola vs. Monticello, 6 p.m.
Game 6 -- Argenta-Oreana vs. Ridgeview, 7:30 p.m.
Wrestling
Cumberland at Prairie Capital Invitational, TBA
MEN'S COLLEGE BASKETBALL
Eastern Illinois at Murray State, 8 p.m.
|