EPD Third-Fourth Grade Tourney Results

Print

Published on February 14 2014 12:50 pm
Last Updated on February 14 2014 12:53 pm
Written by Millie Lange

EFFINGHAM PARK DISTRICT

THIRD-FOURTH GRADE BOYS BASKETBALL TOURNAMENT

Game One

Team McDevitt              10      5       8      8    --   31

Team Willenborg          15    16    16    10    --    57

Team McDevitt -- Marc Bonutti 8, Jacob Foster 4, Josh McDevitt 12, Kendall Schmidt 2, Aidan Tegeler 5. Leading rebounders -- Foster 5, McDevitt 5, Tegeler 5

Team Willenborg -- Thomas Chojnicki 16, Max Sager 2, Holden Schmidt 2, Kyle Stewart 24, Jonathan Willenborg 13. Leading rebounder -- Stewart 11.

Game Two

Team Hardiek          3     2     8     1    --    14

Team Devore          8    15    4    15    --    42

Team Hardiek -- Payton Bushue 3, Max Hardiek 11. Leading rebounders -- Logan Reardon 7, Hardiek 7.

Team Devore -- Kayden Althoff 25, Zachary Devore 1, Andrew Lidy 12, Connor Wines 4. Leading rebounder -- Lidy 22.

Game Three

Team Brown            4       3    8      3    --    18

Team Hoene          11    12    4    12    --    39

Team Brown -- Gunner Brown 2, Memphis Leasher 2, Eli Link 9, Dawson Lohman 1, Seth Wililams 4. Leading rebounder -- Link 7.

Team Hoene -- Armando Angel 4, Will Hoene 6, Michael Martelli 6, Angeloa Mendella 10, Brayden Rowlands 2, Kevin Urrutia 2, John Westendorf 9. Leading rebounder -- Westendorf 11.

Game Four

Team Walsh                6    4    8       7    --    25

Team Schwerdt          9    4    9    10    --    32

Team Walsh -- Brandon Hartke 4, Lucas McWhorter 8, M. Hardiek 6, Kayden Althoff 7. Leading rebounder -- Althoff 10.

Team Schwerdt -- Osvaldo Angel 6, Ivan Dong 2, Logan Roepke 9, Tyler Schwerdt 6, Bennet Thompson 2, Jonathon Zerrusen 7. Leading rebounder -- Angel 6.

 

THIRD-FOURTH GRADE GIRLS BASKETBALL TOURNAMENT

Game One

Team Kabbes          6    16    4    4    --    30

Team Kalber           3      6    6    2    --    17

Team Kabbes -- Sophia Clausius 2, Riley  Guy 14, Grace Hoene 8, Elizabeth Kabbes 4, Ella Niebrugge 2. Leading rebounders -- Guy 11, Hoene 11, Niebrugge 11

Team Kalber -- Sawyer Althoff 4, Ali Davis 3, Anna Faber 2, Isabelle Hakman 4, Paige Kalber 1, Evie Strullmyer 3. Leading rebounders -- Atlhoff 7, Davis 7

Game Two

Team Duncan          9    8      3    6    --    26

Team Deters           4    7    11    2    --     24

Team Duncan -- Camryn Duncan 11, Courtney Gibson 2, Emily Konkel 4, Madison Mapes 4, Tia Probsdt 5. Leading rebounder -- Mapes 5.

Team Deters -- Jaden Deters 8, Isabella Hardiek 12, Ellie Wegman 4. Leading rebounder -- Deters 7.