EPD Basketball Results -- Feb. 3

Print

Published on February 4 2014 3:35 pm
Last Updated on February 4 2014 3:35 pm
Written by Millie Lange

EFFINGHAM PARK DISTRICT

FIFTH-SIXTH GRADE GIRLS BASKETBALL LEAGUE

Game One

Team Demers               5    10      7       7    --    29

Team Wiedman         12    11    10    14    --    47

Team Demers -- Jessica Coffin 10, Kelsey Demers 1, Karsyn Gouchenouer 2, Karlee Roepke 6, Katherine Slaughter 4, Catherine Willenborg 6. Leading rebounder -- Coffin 6.

Team Wiedman -- Alli Brumleve 6, Riley Arend 2, Kelsey Partlow 15, Ciara Roepke 10, Mackenzie Saunders 6, Elizabeth Titus 8. Leading rebounder -- Saunders 13.

Game Two

Team Beesley                2   2    5    5    --    14

Team Armstrong          2    6    7    7    --    22

Team Beesley -- Taylor Beesley 4, Kaitie Rogers 10. Leading rebounders -- Beesley 7, Rogers 7.

Team Armstrong -- Mary Guse 9, Grace Hakman 2, Allyson Hardiek 1, Cassie Robson 2, Rachel Jackman 8. Leading rebounders -- Guse 8, Hardiek 8.

 

FIFTH-SIXTH GRADE BOYS BASKETBALL LEAGUE

Game One

Team Moore              5      3    6    17    --    31

Team Antrim          16    14    6    14    --    50

Team Moore -- Austin Herboth 2, Grant Nuxoll 9, Carson Utz 12, Ty Wiedman 8. Leading rebounders -- Nuxoll 6, Wiedman 6.

Team Antrim -- Logan Antrim 6, Drew Dust 6, Tristen Elkin 2, Connor Reardon 18, Joshua Santos 10, James Schuette 8. Leading rebounder -- Santos 21.

Game Two

Team Hunzinger          8       4       9    18    --    39

Team Walsh                  5    11    15    12    --    43

Team Hunzinger -- Matthew Hunzinger 4, Bryce Ikemire 7, Matthew Loy 2, Tucker Moeller 1, Christian Raddatz 4, Kollin Waymoth 12, Dalton Will 9. Leading rebounder -- Waymoth 10.

Team Walsh -- Austin Faber 8, Izayah Goss 8, Kage Line 1, Kennan Walsh 22, Conner Weber 2, Charlie Westendorf 2. Leading rebounder -- Walsh 5.

Game Three

Team Woelfer          6    12    6    13    --    37

Team Beck                4      8     8      3    --    23

Team Woelfer -- Bradin Baucum 3, Gavin Brauencker 8, Kolby Brewer 4, Seth Bushur 2, Jett Gillum 6, Andrew Wilkins 2, Max Woelfer 12. Leading rebounder -- Wilkins 15.

Team Beck -- Landon Adams 7, Brennan Beck 6, Cameron Jones 6, Kade Warner 2, Wyatt Wright 2. Leading rebounder -- Jones 12.

 

SEVENTH-EIGHTH GRADE CO-ED BASKETBALL LEAGUE

Game One

Team Denton             2    9    8    16    5    --    40

Team Shaffer          10    7    8    10    2    --    37

Team Denton -- Natalie Carie 27, Michael Cross 3, Jacob Miller 10. Leading rebounder -- Carie 8.

Team Shaffer -- Jordan McCabe 7, Hunter Petersen 5, Giovanny Ramos 8, Vanessa Ramos 12, Colton Robson 5. Leading rebounder -- Robson 5.

Game Two

Team Woelfer            9    10      8       3    --    30

Team Bridges          13    11    20    13    --    57

Team Woelfer -- Drew Niebrugge 12, Logan Smith 7, Becca Webster 5, Jackson Woelfer 6. Leading rebounder -- Smith 9.

Team Bridges -- Ty Barnwell 18, Kaleb Blake 2, Ashtin Bridges 2, Lucas Sparks 2, Lucas Vasquez 33. Leading rebounder -- Barnwell 14.

 

SATURDAY NIGHT MEN'S BASKETBALL LEAGUE

Game One

JCR Carpentry 70, Mach I 54

JCR Carpentry -- Jon Tipton 17, Luke Niebrugge 3, Steve Boswell 13, Andy Tipton 16, Jason Devore 14, John Niebrugge 7

Mach I -- Jake Meyer 22, Aaron Witges 2, Aaron Neibrugge 6, Dave Massengill 13, Ted Walk 3, Jon Niebrugge 6, Kevin Hoene 2

Game Two

Taylor Law 62, Grobie Flooring 50

Taylor Law -- Trent Jansen 12, Jared Yager 14, Chris Bohnhoff 21, Aaron Leonard 9, Matt Koester 2, Moomaw 4

Grobie Flooring -- Colton Booher 18, Ben Sperry 5, Devon Frailey 17, Logan Mahon 5, Trenton Kull 5