EPD Results -- January 25-26

Print

Published on January 28 2014 7:20 pm
Last Updated on January 28 2014 7:20 pm
Written by Millie Lange

EFFINGHAM PARK DISTRICT

FIFTH-SIXTH GRADE GIRLS BASKETBALL LEAGUE

Game One

Team Beesley          9    9    13    12    --    43

Team Demers          4    4       8      5    --    21

Team Beesley -- Jenny Angel 6, Abby Goeckner 8, Taylor Mette 17, Katie Carie 12. Leading rebounders -- Mette 14, Carie 14.

Team Demers -- Cassandra Angel 2, Kelsey Demers 4, Karsyn Gouchenouer 11, Hannah DiBenedetto 3. (individuals add up to 20 while 21 listed as final). Leading rebounder -- Demers 15.

Game Two

Team Armstrong         4    1       8    8    --    21

Team Wiedman            8    9    12    9    --    39

(Team Wiedman linescore adds up to 38 while 39 listed as final)

Team Armstrong -- Mary Guse 7, Allyson Hardiek 6, Caroilne McDevitt 2, Cassie Robson 1, Rachel Jackman 5. Leading rebounder -- Guse 16.

Team Wiedman -- Alli Brumelve 6, Ann Niebrugge 8, Kelsey Partlow 8, Ciara Roepke 4, Mackenzie Saunders 7, Elizabeht Titus 6. Leading rebounder -- Niebrugge 7.

FIFTH-SIXTH GRADE BOYS BASKETBALL LEAGUE

Game One

Team Hunzinger         10      7    9    11    --    37

Team Antrim               13    10    9    14    --    46

Team Hunzinger -- Matthew Hunzinger 10, Tucker Moeller 1, Christian Raddatz 6, Kollin Waymoth 12, Dalton Will 8. Leading rebounder -- Hunzinger 13.

Team Antrim -- Ivan Angel 2, Logan Antrim 16, Drew Dust 3, Cnnor Reardon 19, James Schuete 6. Leading rebounder -- Reardon 24.

Game Two

Team Moore             8    17    14    9    --    48

Team Woelfer          9    18    14    6    --    47

Team Moore -- Austin Herboth 4, Eli Moore 12, Lane Moser 2, Grant Nuxoll 14, Carson Utz 7, Ty Wiedman 9. Leading rebounder -- Utz 6.

Team Woelfer -- Bradin Baucum 4, Gavin Braunecker 5, Kolby Brewer 2, Seth Bushur 6, Jett Gillum 4, Wyatt Sparks 3, Andrew Wilkins 4, Max Woelfer 19. Leading rebounder -- Wilkins 10.

Game Three

Team Walsh          6    8    16    12    --    42

Team Beck             2    6      8    11    --    27

Team Walsh -- Riley Allen 2, Shawn Cochran 2, Izayah Goss 10, Kage Line 4, Kennan Walsh 12, Conner Weber 6, Charlie Westendorf 6. Leading rebounder -- Walsh 12.

Team Beck -- Landon Adams 1, Brennan Beck 21, Cameron Jones 2, Blake Thompson 2, Kade Warner 1. Leading rebounder -- Warner 10.

SEVENTH-EIGHTH GRADE CO-ED BASKETBALL LEAGUE

Game One

Team Shaffer              6    11    8      7    --    32

Team Bridges           16    20    9    16    --    61

Team Shaffer -- Jordan McCabe 8, Hunter Petersen 9, Vanessa Ramos 7, Colton Robson 6, Devon Tucker 2. Leading rebounders -- McCabe 5, Ramos 5.

Team Bridges -- Ty Barnwell 17, Kaleb Blake 6, Ashtin Bridges 2, Austin Jacob 11, Lucas Sparks 4, Lucas Vasquez 21. Leading rebounder -- Barnwell 17.

Game Two

Team Denton          7    9    9    13    --    38

Team Woelfer         5    8    7      3    --    23

Team Denton -- Natalie Carie 19, Michael Cross 3, Jesus Martinez 4, Jacob Miller 6, Trey Nohren 6. Leading rebounder -- Carie 13.

Team Woelfer -- Brayden Mapes 3, Drew Niebrugge 6, Logan Smith 4, Jackson Woelfer 10. Leading rebounder -- Smith 19.

SATURDAY NIGHT MEN'S BASKETBALL LEAGUE

Game One

JCR Carpentry 74, Grobie Flooring 64

JCR Carpentry -- Jon Tipton 23, Steve Boswell 12, Andy Tipton 13, Cody McCollum 5, John Niebrugge 9, Rich Borries 10 (individuals add up to 72 while 74 listed as final)

Grobie Flooring -- Mitch Ruff 12, Brian Suckow 25, Pete Asher 18, Landon Duckwitz 7, Quentin Moore 5 (individuals add up to 67 while 64 listed as final0

Game Two

Taylor Law 62, Mach I 49

Taylor Law -- Jared Yager 20, Chris Bohnhoff 19, Aaron Leonard 10, Jason Albert 8, Kyle Moomaw 4 (individuals add up to 61 while 62 listed as final)

Mach I -- Jake Meyer 5, Aaron Witges 4, Aaron Niebrugge 11, Dave Massengill 18, Eric Bloemer 9 (individuals add up to 47 while 49 listed as final)

MEN'S 35 & OLDER BASKETBALL LEAGUE

Game One

Croplan 99, Chet's Electric 72

Justin Osteen 10, Kris Biggs 19, Jake Hartke 23, Tim Bohnhoff 9, Bryan Cox 16, Jason Ruholl 15, Darrin Campton 7

Chet's Electric -- Patrick Mapes 8, Jason Jones 3, Chet Allen 11, J.B. Miller 22, Pat Hardiek 12, Mark Neibrugge 16

Game Two

New Hope Church 79, Sherwin Williams 60

New Hope Church -- Brad Beck 4, Coy Spencer 10, Jason Devore 21, Mike Walker 14, Jered Pals 16, Jeff Crowell 8, Glen PHililps 2, Phil Hull 4

Sherwin Williams -- Josh Reynodls 18, Pete Grimes 19, Eric Brown 7, John Drum 10, J. Brandenberg 8 (individuals add up to 62 while 60 listed as final)