Ttown/EHS, Monticello, Vandalia, Tri County, Mattoon Tournament Pairings

Print

Published on December 12 2013 2:05 pm
Last Updated on December 12 2013 5:26 pm
Written by Millie Lange

Area girls and boys basketball teams will be competing in several tournaments during the holiday season. Following are just a few of the tournaments that will be coming up after Christmas.

BOYS TOURNAMENTS

Teutopolis and Effingham will be hosting a holiday tournament that includes Mattoon, Mount Vernon, Chicago Robeson and Charleston. The tourney begins Friday, December 27 and ends Saturday, December 28 and will be played at both Teutopolis and Effingham.

Neoga will again take part in the Monticello Holiday Tournament along with Argenta-Oreana, Ridgeview, Sangamon  Valley in the Gold Pool and Tuscola, Monticello, Gibson City-Melvin Sibley and Blue Ridge in the Purple Pool.

Neoga will face Ridgeview Thursday, December 26 at 3:30 p.m., Sangamon Valley at 10 a.m. Friday, December 27 and Argenta-Oreana at 7:30 p.m. The finals are scheduled for Saturday, December 28.

Stewardson-Strasburg, Windsor and Cumberland will be competing in the Tri-County HolidayTournament that actually opens play Monday, December 23 with four games and goes Friday, December 27 and ends Saturday, December 28 with the finals.

Effingham St. Anthony, St. Elmo/Brownstown, Altamont and South Central will be competing in the 42nd Annual Vandalia Holiday Tournament along with Flora, Pana, Maroa-Forsyth, Vandalia, Greenville and Shelbyville.

The round robin begins Thursday, December 26 with two sessions and will have two sessions Friday,  December 27 and Saturday, December 28 and finish out Monday, December 30 with the finals.

GIRLS TOURNAMENTS

In girls action, Effingham St. Anthony and Cumberland will take part in the Mattoon Christmas Tournament which begins Thursday, December 26.

The Bulldogs face Salem at 10 a.m. while Cumberland takes on Galesburg at 1 p.m. St. Anthony comes back to meet Olney at 3 p.m. and Cumberland then takes on Mattoon at 7:30 p.m.

In Thursday, December 27 action, St. Anthony is the opener at 8:30 a.m. against Decatur MacArthur. Cumberland faces Vandalia at 1 p.m. The tourney ends Saturday, December 28 with the finals.

Neoga will be competing in the Monticello Holiday Tournament. The Indians square off against Ridgeview at 2 p.m. Thursday, December 26. The next game is Friday, December 27 at 11:30 a.m. against Stark County. The Indians have a second contest at 6 p.m. against Argenta-Oreana. The finals are scheduled for Saturday, December 28.

TEUTOPOLIS/EFFINGHAM HOLIDAY TOURNEY

Pool A: Teutopolis, Mattoon, Mount Vernon

Pool B: Effingham, Chicago Robeson, Charleston

Friday, Dec. 27

Game 1: Teutopolis vs. Mount Vernon, 2 p.m. at Teutopolis

Game 2: Chicago Robeson vs. Charleston, 3:30 p.m. at Teutopolis

Game 3: Mattoon vs. Mount Vernon, 6 p.m. at Effingham

Game 4: Effingham vs. Charleston, 7:30 p.m. at Effingham

Saturday, Dec. 28

Game 5: Teutopolis vs. Mattoon, 11 a.m. at Teutopolis

Game 6: Effingham vs. Chicago Robeson, 12:30 p.m. at Teutopolis

Game 7: Third-place pool finishers for fifth place, 5 p.m. at Effingham

Game 8: Second-place pool finishers for third place, 6:30 p.m. at Effingham

Game 9: First-place pool finishers for championship, 8 p.m. at Effingham

VANDALIA HOLIDAY TOURNAMENT

Thursday, December 26

Session I:

Game 1 -- South Central vs. Flora, 9:30 a.m.

Game 2 -- Shelbyville vs. Vandalia, 11 a.m.

Game 3 -- Altamont vs. Greenville, 12:30 p.m.

Session II:

Game 4 -- St. Anthony vs. Shelbyville, 3:30 p.m.

Game 5 -- Pana vs. Maroa Forsyth, 5 p.m.

Game 6 -- Flora vs. St. Elmo/Brownstown, 6:30 p.m.

Game 7 -- Vandalia vs. Altamont, 8 p.m.

Friday, December 27

Session III:

Game 8 -- Pana vs. South Central, 9:30 a.m.

Game 9 -- Maros-Forsyth vs. St. Elmo/Brownstown, 11 a.m.

Game 10 -- St. Anthony vs. Greenville, 12:30 p.m.

Session IV:

Game 11 -- Altamont vs. Shelbyville, 3:30 p.m.

Game 12 -- St. Elmo/Brownstown vs. Pana, 5 p.m.

Game 13 -- Flora vs. Maroa-Forsyth, 6:30 p.m.

Game 14 -- St. Anthony vs. Vandalia, 8 p.m.

Saturday, December 28

Session V:

Game 15 -- South Central vs. St. Elmo/Brownstown, 11 a.m.

Game 16 -- Greenville vs. Shelbyville, 12:30 p.m.

Session VI:

Game 17 -- South Central vs. Maroa-Forsyth, 3:30 p.m.

Game 18 -- Vandalia vs. Greenville, 5 p.m.

Game 19 -- St. Anthony vs. Altamont, 6:30 p.m.

Game 20 -- Flora vs. Pana, 8 p.m.

Monday, December 30

Session VII:

Game 21 -- Ninth Place Game, 2 p.m.

Game 22 -- Seventh Place Game, 3:30 p.m.

Game 23 -- Fifth Place Game, 5 p.m.

Game 24 -- Third Place Game, 6:30 p.m.

Game 25 -- Championship Game, 8 p.m.

MONTICELLO BOYS’ HOLIDAY TOURNAMENT

Purple Pool: Tuscola, Monticello, Gibson City Melvin Sibley, Blue Ridge

Gold Pool: Argenta-Oreana, Ridgeview, Sangamon Valley, Neoga

Thursday, Dec. 26

Game 1: Gibson City Melvin Sibley vs. Blue Ridge, 10 a.m.

Game 2: Monticello vs. Tuscola, 11:30 a.m.

Game 3: Argenta-Oreana vs. Sangamon Valley, 2 p.m.

Game 4: Neoga vs. Ridgeview, 3:30 p.m.

Game 5: Tuscola vs. Gibson City Melvin Sibley, 6 p.m.

Game 6: Blue Ridge vs. Monticello, 7:30 p.m.

Friday, Dec. 27

Game 7: Neoga vs. Sangamon Valley, 10 a.m.

Game 8: Ridgeview vs. Argenta-Oreana, 11:30 a.m.

Game 9: Tuscola vs. Blue Ridge, 2 p.m.

Game 10: Monticello vs. Gibson City Melvin Sibley, 3:30 p.m.

Game 11: Sangamon Valley vs. Ridgeview, 6 p.m.

Game 12: Argenta-Oreana vs. Neoga, 7:30 p.m.

Saturday, Dec. 28

Game 13: Fourth place Purple vs. Fourth place Gold, 3 p.m.

Game 14: Third place Purple vs. Third place Gold, 4:30 p.m.

Game 15: Second place Purple vs. Second place Gold, 6 p.m.

Game 16: First place Purple vs. First place Gold, 7:30 p.m.

TRI-COUNTY BOYS HOLIDAY TOURNAMENT

Pool A: Tri-County, Hutsonville-Palestine, Stewardson-Strasburg, Arthur-Lovington

Pool B: Windsor, Westville, Cumberland, Paris

Monday, December 23

Game 1 -- Tri-County vs. Hutsonville-Palestine, 3 p.m.

Game 2 -- Stewardson-Strasburg vs. Arthur-Lovington, 4:30 p.m.

Game 3 --  Windsor vs. Westville, 6 p.m.

Game 4 -- Cumberland vs. Paris, 7:30 p.m.

Friday, December 27

Game 5 -- Tri-County vs. Arthur-Lovington, 9 a.m.

Game 6 -- Hutsonville-Palestine vs. Stewardson-Strasburg, 10:30 a.m.

Game 7 -- Cumberland vs. Westville, noon

Game 8 -- Paris vs. Windsor, 1:30 p.m.

Game 9 -- Stewardson-Strasburg vs. Tri-County, 3 p.m.

Game 10 --  Arthur-Lovington vs. Hutsonville-Palestine, 4:30 p.m.

Game 11 -- Windsor vs. Cumberland, 6 p.m.

Game 12 -- Westville vs. Paris, 7:30 p.m.

Saturday, December 28

Game 13 -- Fourth Place Pool A vs. Fourth Place Pool B, 3 p.m. (seventh place)

Game 14 -- Third Place Pool A vs. Third Place Pool B, 4:30 p.m. (fifth place)

Game 15 -- Second Place Pool A vs. Second Place Pool B, 6 p.m. (third place)

Game 16 -- First Place Pool A vs. First Place Pool B, 7:30 p.m. (championship)



MATTOON GIRLS' CHRISTMAS TOURNAMENT

Thursday, Dec. 26

Game 1: Decatur Mac Arthur vs. Olney, 8:30 a.m.

Game 2: Effingham St. Anthony vs. Salem, 10 a.m.

Game 3: Vandalia vs. Mattoon, 11:30 a.m.

Game 4: Galesburg vs. Cumberland, 1 p.m.

Game 5: Olney vs. Effingham St. Anthony, 3 p.m.

Game 6: Salem vs. Mac Arthur, 4:30 p.m.

Game 7: Vandalia vs. Galesburg, 6 p.m.

Game 8: Mattoon vs. Cumberland, 7:30 p.m.

Friday, Dec. 27

Game 9: Decatur Mac Arthur vs. St. Anthony, 8:30 a.m.

Game 10: Olney vs. Salem, 10 a.m.

Game 11: Mattoon vs. Galesburg, 11:30 a.m.

Game 12: Cumberland vs. Vandalia, 1 p.m.

Game 13: Third place in Pool A vs. fourth place in Pool B, 4 p.m.

Game 14: Fourth place in Pool A vs. third place in Pool B, 5:30 p.m.

Game 15: First place in Pool A vs. second place in Pool B, 7 p.m.

Game 16: Second place in Pool A vs. first place in Pool B, 8:30 p.m.

Saturday, Dec. 28

Game 17: Loser of game 13 vs. loser of game 14, 11 a.m. for seventh place

Game 18: Winner of game 13 vs. winner of game 14, 12:30 a.m. for fifth place

Game 19: Loser of game 15 vs. loser of game 16, 2 p.m. for third place

Game 20: Winner of game 15 vs. winner of game 16, 3:30 p.m. for championship


MONTICELLO GIRLS’ HOLIDAY TOURNAMENT

Purple Pool: Monticello, Tuscola, Gibson City Melvin Sibley, Mount Zion

Gold Pool: Argenta-Oreana, Stark County, Ridgeview, Neoga

Thursday, Dec. 26

Game 1: Monticello vs. Tuscola, 10 a.m.

Game 2: Gibson City Melvin Sibley vs. Mount Zion, 11:30 a.m.

Game 3: Neoga vs. Ridgeview, 2 p.m.

Game 4: Argenta-Oreana vs. Stark County, 3:30 p.m.

Game 5: Mount Zion vs. Monticello, 6 p.m.

Game 7: Tuscola vs. Gibson City Melvin Sibley, 7:30 p.m.

Friday, Dec. 27

Game 7: Ridgeview vs. Argenta-Oreana, 10 a.m.

Game 8: Neoga vs. Stark County, 11:30 a.m.

Game 9: Monticello vs. Gibson City Melvin Sibley, 2 p.m.

Game 10: Tuscola vs. Mount Zion, 3:30 p.m.

Game 11: Argenta-Oreana vs. Neoga, 6 p.m.

Game 12: Stark County vs. Ridgeview, 7:30 p.m.

Saturday, Dec. 28

Game 13: Fourth place Purple vs. Fourth place Gold, 1 p.m.

Game 14: Third place Purple vs. Third place Gold, 2:30 p.m.

Game 15: Second place Purple vs. Second place Gold, 4 p.m.

Game 16: First place Purple vs. First place Gold, 5:30 p.m.