EPD Basketball League Results -- Nov. 16-17

Print

Published on November 18 2013 6:49 pm
Last Updated on November 19 2013 1:58 pm
Written by Millie Lange

EFFINGHAM PARK DISTRICT

Girls Fifth-Sixth Grade Basketball League

Game One

Team Beesley             2    9    8      5    --    24

Team Wiedman        12    8    6    11    --    37

Team Beesley -- Jenny Angel 4, Taylor Beesley 7, Abby Goeckner 4, Taylor Mette 6, Kaitie Rogers 3. Leading rebounder -- Beesley 6.

Team Wiedman -- Riley Arend 1, Hanna Di'Benedetto 2, Kelsey Partlow 14, Mackenzie Saunders 4, Elizabeth Titus 16. Leading rebounders -- DiBenedetto 4,  Partlow 4, Saunders 4

Game Two

Team Armstrong          10    6    10    14    --    40

Team Demers                  4    8    10      7    --    29

Team Armstrong -- Taylor Armstrong 6, Mary  Guse 18, Allyson Hardiek 2, Caroline McDevitt 4,  Cassie Robson 10. Leading rebounder -- McDevitt 5.

Team Demers -- Cassandra  Angel 1, Jessica Coffin 6, Kelsey Demers 4, Karsyn Gouchenouer 6, Katherine Slaughter 8, Catherine Willenborg 4. Leading rebounder -- Slaughter 9.

Fifth-Sixth Grade Boys Basketball League

Game One

Team Moore            9    14    8      5    --    36

Team Walsh          10      7    8    14    --    39

Team Moore -- Austin Herboth 1, Eli Moore 7, Grant Nuxoll 11, Carson Utz 9, Ty Wiedman 8. Leading rebounders -- Herboth 6, Utz 6.

Team Walsh -- Shawn Cochran 3, Austin Faber 2, Izayah Goss 2, Kage Line 5, Kennan Walsh 25, Conner Weber 2. Leading rebounder -- Walsh 15.

Game Two

Team Hunzinger                  4    6    10    14    --    34

Team Beck                          10    2      4      6    --    22

Team Hunzinger -- Brady Chaves 2, Matthew Hunzinger 2, Bryce Ikemire 4, Matthew Loy 2, Tucker Moeller 11, Kollin Waymoth 7, Dalton Will 6. Leading rebounder --  Waymoth 13.

Team Beck -- Brennan Beck 10, Blake Devore 6, Blake Thompson 2, Kade Warner 2, Wyatt Wright 2. Leading rebounder -- Wright 12.

Game Three

Team Woelfer           4    14    6    11    --    35

Team Antrim           16    12    9    11    --    48

Team Woelfer -- Bradin Baucum 6, Kolby Brewer 4, Jett Gillum 2, Wyatt Sparks 3, Andrew Wilkins 4, Max Woeler 16. Leading rebounder -- Wilkins 5.

Team Antrim -- Ivan Angel 2, Logan Antrim 14, Drew Dust 2, Connor Reardon 9, Kalen Reardon 2, Joshua Santos 10, James Schuette 9. Leading rebounder -- C. Reardon 9.

 

Saturday Night Men's Basketball League

Game One

Taylor Law 78, JCR Carpentry 58

JCR Carpentry -- Jon Tipton 25, Luke Niebrugge 4, Steve Boswell 4, Andy Tipton 18, Jason Devore 5, Cody McCollum 2

Taylor Law -- Deano Tull 11, Trent Jansen 13, Luke Hayes 13, Jared Yager 5, Vince Rohr 8, James Jansen 7, Chris Bohnhoff 17, Trey Brown 4

Game Two

Grobie Flooring 59, Mach 1 50

Mach 1 -- Jake Meyer 7, Aaron Witges 2, Aaron Niebrugge 7, Dave Massengill 11, Chad Armstrong 6, Eric Bloemer 10, no  last name listed 7

Grobie Flooring -- Obie Farmer 3, Colton Booher 8, Ben Sperry 1, Devon Frailey 10, Bob Fritcher 2, Logan Mahon 12, Wade Nevergall 3, Brian Suckow 4, Trenton Kull 6, Cody Rincker 10

 

Sunday's Results

Men's 35 & Older Basketball League

Game One

New Hope Church 61, Croplan 53

Croplan -- Aaron McManaway 11, Justin Osteen 2, Kris Biggs 7, Jake Hartke 11, Ryan Wermert 10, Bryan Cox 8, Jason Ruholl 2, Darin Campton 2

New Hope Church -- Brad Beck 2, Jason Devore 16, Jason Hanson 10, Jered Pals 22, Glen Phillips 4, Mark Giertz 7

Game Two

Chet's Electric 67, Roger's Home Appliance 61

Chet's Electric -- Pat Mapes 2, Jason Jones 3, Chet Allen 4, Chris Fleener 7, JB Miller 18, Nick Compton 19, Pat Hardiek 5, Mark Niemerg 9

Roger's Home Appliance -- Ryan Beccue 2, Justin Roedl 13, Greg Feezel 14, Chris Guse 1, Matt Robinson 8, Scott Randall 7, Jeff Maxey 16