HIGH SCHOOL
Boys Basketball
National Trail Conference Tournament (LISTEN ON 979 XFM)
Game 1 – Neoga vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 6:15 p.m.
Little Illini Conference Tournament
At Richland County, Olney
Game 5 – Marshall vs. Robinson, 6 p.m.
Game 6 – Paris vs. Mount Carmel, 7:30 p.m.
Girls Basketball
St. Anthony at South Central, 6:15 p.m.
Altamont at Teutopolis, 6:15 p.m.
Brownstown/St. Elmo at North Clay (Louisville), 6:15 p.m.
Cowden-Herrick/Beecher City at Neoga, 6 p.m.
Cerro Gordo at Cumberland, 6 p.m.
Altamont at Teutopolis, 6:15 p.m.
Marshall at Newton, 6 p.m.
FRESHMAN/SOPHOMORE
Boys Basketball
Effingham at Taylorville, 6 p.m.
Cumberland at Dieterich, 6 p.m.
Newton at Marshall, 6 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Class 7-1A Hutsonville Regional
Game 4 – Newton St. Thomas vs. Kansas, 5:30 p.m.
Game 5 – Mattoon St. John vs. North Clay (Louisville), 7 p.m.
Class 7-2A Effingham St. Anthony Regional
Game 3 – Dieterich vs. South Central, 6 p.m.
Game 4 – Paris Crestwood vs. St. Anthony, 7:15 p.m.
Class 7-3A Red Hill (Bridgeport) Regional
Game 4 – Jasper County vs. Robinson Nuttall, 6 p.m.
Game 5 – Red Hill (Bridgeport) vs. Lawrenceville Parkview, 7:30 p.m.
Class 7-4A Rochester Regional
Game 4 – Rochester vs. Effingham, 5 p.m.
Game 5 – Taylorville vs. Mount Zion, 6:15 p.m.
St. Elmo/Brownstown at Vandalia Eighth-Grade Tournament, TBA
Volleyball
Casey-Westfield at Effingham, 4:30 p.m.
St. Elmo/Brownstown at St. Anthony POSTPONED TO FEB. 21, 5 P.M.
Effingham Sacred Heart at Martinsville, 4:30 p.m.
Altamont at Altamont Lutheran, 4:15 p.m.
Neoga at Cumberland, 4:30 p.m.
Dieterich at South Central, 4:30 p.m.
Stewardson-Strasburg at North Clay (Louisville), 4:30 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Co-ed Volleyball League
East Court
Match 1 – Northside Ford vs. Grayzone Sports, 6 p.m.
Match 2 – Emmerich Automotive vs. 3rd Street Entertainment, 7 p.m.
Match 3 – Gopher’s Grill vs. Brad & Mitch Meinhart Country Financial/Blissful Bites, 8 p.m.
Match 4 – Drees Enterprise vs. Weber Optiks, 9 p.m.
West Court
Match 1 – J&J Ventures vs. Merz Heating & Air Conditioning, 6 p.m.
Match 2 – Rock’s Advanced Auto Care vs. The Exchange, 7 p.m.
Match 3 – Power Up Plus vs. New Kids On The Block, 8 p.m.
|