HIGH SCHOOL
Baseball
St. Anthony at Brownstown/St. Elmo, 4:30 p.m.
North Clay (Louisville) at Altamont, 4:30 p.m.
South Central at Cowden-Herrick/Beecher City, 4:30 p.m.
Woodlawn at Teutopolis, 4:30 p.m.
Windsor/Stewardson-Strasburg at Neoga, 4 p.m.
Cross Country
Altamont at Greenville, 4 p.m.
North Clay (Louisville) at Cowden-Herrick/Beecher City, 4 p.m.
Cumberland, Neoga at Tuscola, 4:30 p.m.
Flora, Palestine/Hutsonville at Newton, 4:30 p.m.
Boys Golf
Effingham, Mount Zion, Shelbyville at Taylorville, 4:30 p.m.
Altamont at Oblong Invitational, 4 p.m.
Teutopolis at Pana, 4:30 p.m.
Girls Golf
Effingham at Salem, 4 p.m.
Champaign St. Thomas More at St. Anthony HAS BEEN CANCELED
Altamont at Oblong Invitational, 4 p.m.
Teutopolis at Charleston, 4 p.m.
Soccer
Effingham at Newton, 4:30 p.m.
St. Anthony at Central, 4:30 p.m.
Altamont at Breese Mater Dei, 4:30 p.m.
Girls Tennis
Vandalia at Effingham, 4:15 p.m.
St. Anthony at Paris, 4:30 p.m.
Newton at Casey-Westfield, 4:30 p.m.
Volleyball
Effingham at Lincoln, 6 p.m.
Cowden-Herrick/Beecher City at St. Anthony, 5 p.m.
Neoga at Altamont POSTPONED TO MONDAY, OCTOBER 11
Argenta-Oreana at Cumberland, 6 p.m.
St. Elmo/Brownstown at Dieterich, 6:15 p.m.
Charleston at Newton, 6:15 p.m.
Windsor/Stewardson-Strasburg at Teutopolis, 5 p.m.
FROSH/SOPH/JV
Boys Golf
St. Anthony at Sullivan HAS BEEN CANCELED
JUNIOR HIGH SCHOOL
Baseball
Regionals, TBA
Cross Country
St. Anthony, Cowden-Herrick/Beecher City, Sigel St. Michael, Okaw Valley, Paris Mayo, Stewardson Trinity, Teutopolis at Altamont Lutheran (Ballard Nature Center), 4:15 p.m.
Softball
Class 1A St. Elmo Regional
Game 5 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4 (championship), 4:30 p.m.
Class 1A Hutsonville Regional
Game 5 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4 (championship), 4:30 p.m.
Class 2A Macon Meridian Regional
Game 5 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4 (championship), 4:30 p.m.
Class 2A Teutopolis Regional
Game 6 -- Winner Game 4 vs. Winner Game 5 (championship), 4:30 p.m.
Class 3A Charleston Regional
Game 4 -- Winner Game 2 vs. Winner Game 3 (championship), 4:30 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Flag Football League
At Evergreen Hollow Park
B League
Game 1 -- Vikings vs. Packers, 5:45 p.m. (West Field)
Game 2 -- Buccaneers vs. Saints, 5:4 5p.m. (East Field)
A League
Game 1 -- Jets vs. Patriots, 6:45 p.m. (East Field)
Game 2 -- Panthers vs. Dolphins, 6:45 p.m. (West Field)
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Chicago Cubs at Philadelphia, 6:05 p.m.
St. Louis at New York Mets, 6:10 p.m.
|