HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Vandalia Holiday Tournament
Game 7 -- Shelbyville 71, South Central 61
Game 8 -- Pana 63, Patoka 21
Game 9 -- Vandalia 85, Ramsey 56
Game 10 -- St. Anthony 72, Patoka 22
Game 11 -- Shelbyville vs. Vandalia JV, 5 p.m.
Game 12 -- Vandalia vs. Pana, 6;30 p.m.
Game 13 -- Flora vs. Father McGivney, 8 p.m.
Dieterich Tournament
Game 7 -- Centralia Christ Our Rock Lutheran 58, Cowden-Herrick/Beecher City 53
Game 8 -- North Clay vs. Oblong, 1 p.m.
Game 9 -- Newton vs. Centralia Christ Our Rock Lutheran, 2:30 p.m.
Game 10 -- Arcola vs. North Clay, 4 p.m.
Game 11 -- Okaw Valley vs. Newton, 5:30 p.m.
Game 12 -- Dieterich vs. Arcola, 7 p.m.
Tri-County Tournament
Game 1 -- Tri-County vs. Martinsville, 3 p.m.
Game 2 -- Windsor/Stew-Stras vs. Westville, 4:30 p.m.
Game 3 -- Hutsonville/Palestine vs. Chrisman, 6 p.m.
Game 4 -- Paris vs. AL/AH, 7:30 p.m.
Girls Basketball
Charleston Holiday Tournament
Game 1 -- Champaign Centennial vs. Tri-County, 9 a.m.
Game 2 -- Springfield SHG vs. Danville, 10:30 a.m.
Game 3 -- Rantoul vs. Pekin, noon
Game 4 -- Charleston vs. Urbana, 1:30 p.m.
Game 5 -- Effingham vs. Tri-County, 3 p.m.
Game 6 -- Springfield SHG vs. Champaign Centennial, 4:30 p.m.
Game 7 -- Paris vs. Rantoul, 6 p.m.
Game 8 -- Charleston vs. Pekin, 7:30 p.m.
Mattoon Tournament
Game 1 – Altamont vs. Sullivan, 8:30 a.m.
Game 2 – St. Anthony vs. Vandalia (Lady Bulldogs won by three, no score yet)
Game 3 – Mattoon vs. Olney, 11:30 a.m.
Game 4 – Galesburg vs. Salem, 1 p.m.
Game 5 – Olney vs. Vandalia, 3 p.m.
Game 6 – Galesburg vs. Sullivan, 4:30 p.m.
Game 7 – Salem vs. Altamont, 6 p.m.
Game 8 – Mattoon vs. St. Anthony, 7:30 p.m.
Dieterich Holiday Tournament
Game 7 -- North Clay (Louisville) 49, South Central 18
Game 8 -- Casey-Westfield vs. Arcola, 11:30 a.m.
Game 9 -- Brownstown/St. Elmo vs. North Clay, 1 p.m.
Game 10 -- Newton vs. Casey-Westfield, 2:30 p.m.
Game 11 -- Cowden-Herrick/Beecher City vs. Brownstown/St. Elmo, 4 p.m.
Game 12 -- Dieterich vs. Newton, 5:30 p.m.
Fairfield Merry Mule Tournament
At Center Street School
Game 13 – Edwards County (Albion) 56, Robinson 24
Game 14 – North Posey vs. Murphysboro, 11:45 a.m.
Game 15 – Teutopolis 57, Fairfield 21
Game 16 – Losers of Bronze Games, 3:15 p.m.
Game 17 – Losers of Silver Games, 4:45 p.m.
At Fairfield High School
Game 18 – Anna-Jonesboro 58, Wayne City 17
Game 19 – Teutopolis Junior Varsity beat Lawrenceville
Game 20 – Carmi vs. Flora, 1:30 p.m.
Game 21 – Edwards County (Albion) vs. Anna-Jonesboro, 3:15 p.m.
Game 22 – Teutopolis JV vs. either Norht Posey or Murphysboro, 4:45 p.m.
Game 23 – Losers of Gold Games, 6:15 p.m. (third place)
Game 24 – Teutopolis vs. either Carmi or Flora, 7:45 p.m. (championship)
Wrestling
Cumberland at Prairie Capital Invitational, TBA
|