Teutopolis Wins Boys, Girls Meets

Print

Published on May 8 2013 6:34 pm
Last Updated on May 8 2013 6:34 pm
Written by Millie Lange

ALTAMONT -- Teutopolis High School captured both the boys and girls meets at Altamont Monday.

T-town won the boys meet with 158 points followed by Neoga 139, Altamont 119.5, Cowden-Herrick/Beecher City 46, Windsor 45.5, St. Elmo 34 and Patoka 16.

T-town won the 1600 relay in 3:42.72 minutes and the 3200 relay in 8:42.95. The Wooden Shoes also took four individual first place finishes. Niebrugge won the 3200 in 11:00.06 and the high jump at 5 feet, 8 inches while Pruemer won the pole vault at 9 feet and Drees claimed the 300 hurdles in 43.50 seconds.

Neoga's Williamson won three events, the 100 in 10.86, the 200 in 22.39 and the 400 in 50.03. Sharp nabbed two victories for Altamont in the 800 in 2:33.74 and the 1600 in 4:42.11. Hunter was a double event winner, taking the discus with a throw of 118-5 and the shot with a throw of 40-5.

In the girls meet, Teutopolis won with 170.5 points followed by Neoga 128.5, Altamont 72, Windsor 85.5, St. Elmo 52, Patoka 42.5, Stewardson-Strasburg 28 and Cowden-Herrick/Beecher City 20.

The Wooden Shoes captured two relay wins and six individual firsts. The 1600 relay team won in 4:24.27 and the 3200 team in 11:08.38.

Individually, Breer claimed two wins, taking the 800 in 2:34.01 and the 1600 in 6:03.21. M. Deters won the 100 hurdles in 16.58 while Hartke claimed the high jump at 5-4. Platz won the shot with a throw of 32 1/2 and Bueker topped the pole vault bar at 9-6.

Windsor's Bullock picked up three wins. Bullock won the 100 in 12.47, the long jump at 16-6 3/4 and the triple jump with a leap of 33-2 1/2.

At Altamont

Boys Meet

Team Scores -- Teutopolis (TT) 158, Neoga (NE) 139, Altamont (A) 119.5, Cowden-Herrick/Beecher City (CHBC) 46, Windsor (W) 45.5, St. Elmo (SE) 34, Patoka (P) 16

100 -- 1. Williamson (N), 10.86 sec.; 2. Riley (P), 11.31; 3. Doxy (CHBC), 11.49

200 -- 1. Williamson (N), 22.39; 2. Barnes (CHBC), 23.71; 3. Riley (P), 24.05

400 -- 1. Williamson (N), 50.03 sec.; 2. Kuhns (A), 55.29; 3. Smith (W), 56.69

800 -- 1. Sharp (A), 2:33.74 min.; 2. Ta. Walk (N), 2:35.34; 3. Durbin (A), 2:35.52

1600 -- 1. Sharp (A), 4:42.11 min.; 2. Te. Walk (N), 4:54.85; 3. Schultz (TT), 4:53.91

3200 -- 1. Niebrugge (TT), 11:00.06 min.; 2. Evans (N), 11:12.3; 3. Isley (TT), 11:15.49

400 Relay --1 . Neoga, 44.99 sec.; 2. Altamont, 47.54; 3. Cowden-Herrick/Beecher City 48.35

800 Relay -- 1. Neoga, 1:35.75 min.; 2. Teutopolis, 1:37.13; 3. Altamont, 1:43.14

1600 Relay -- 1. Teutopolis, 3:42.72 min.; 2. Altamont, 3:46.21; 3. Neoga, 3;50.39

3200 Relay -- 1. Teutopolis, 8:42.95 min.; 2. Neoga, 8:58.25; 3. Altamont, 9:27.86

110 Hurdles -- 1. Hanna (A), 15.35 sec.; 2.Drees (TT), 17.11; 3. Blievernicht (TT), 18.24

300 Hurdles --1. Drees (TT), 43.50 sec.; 2. Hanna (A), 45.92; 3. Niebrugge (TT), 46.13

High Jump -- 1. Niebrugge (TT), 5 ft. 8 in.; 2. Hanna (A), 5-6; 3. Jackman (A), 5-6

Long Jump -- 1. Barnes (CHBC), 19 ft. 5 1/4 in.; 2. Pfeiffer (W), 19-5; 3. Hunt (TT), 19-4

Triple Jump -- 1. Pfeiffer (W), 43 ft. 11 in.; 2. Kersey (N), 43-1 1/2; 3. Heuerman (TT), 40-11 1/2

Discus -- 1. Hunter (SE), 118 ft. 5 in.; 2. Brandenburg (N), 114-4; 3. Jansen (TT), 104-7

Shot -- 1. Hunter (SE), 40 ft. 5 in.; 2. Brandenburg (N), 38-7; 3. Smith (W), 36-6 1/2

Pole Vault -- 1. Pruemer (TT), 9 ft.; 2. Wente (TT), 8-0

Girls Meet

Team Scores -- Teutopolis (TT) 170.5, Neoga (NE) 128.5, Altamont (A) 72, Windsor (W) 58.5, St. Elmo (SE) 52, Patoka (P) 42.5, Stewardson-Strasburg (SS) 28, Cowden-Herrick/Beecher City (CHBC) 20

100 -- 1. Bullock (W), 12.47 sec.; 2. Isaak (P), 13.02; 3.Goldstein (A), 13.37

200 -- 1. Croy (N), 26.73 sec.; 2. Goldstein (A), 27.05; 3. Higgs (TT), 28.43

400 -- 1. Bone (SE), 1:04.57 min.; 2. Hanna (A), 1:09.25; 3. Esker (TT), 1:13.43

800 -- 1. Breer (TT), 2:34.01 min.; 2. Nelson (A), 2:04.31; 3. Partlow (N), 2:58.48

1600 -- 1. Breer (TT), 6:03.21 min.; 2. Repking (TT), 6:26.47; 3.Osmon (SE), 6:28.28

3200 -- 1. Gibson (N), 14:28.63 min.; 2. Deters (TT), 15:52.38; 3. Neu (CHBC), 1601.68

400 Relay -- 1. Neoga, 52.05 sec.; 2. Teutopolis, 54.93; 3. Patoka, 56.15

800 Relay -- 1. Neoga, 1:52.20 min.; 2. Teutopolis, 1:56.39; 3.Altamont, 1:52.49

1600 Relay -- 1. Teutopolis, 4:24.27 min.; 2. St. Elmo, 5:03.37; 3. Altamont, 5:32.54

3200 Relay -- 1. Teutopolis, 11:08.38 min.; 2. Neoga, 11;a49.68

100 Hurdles --1 .M. Deters (TT), 16.58 sec.; 2. Isaak (P), 16.83; 3. Deters (N), 16.9

300 Hurdles -- 1.Isaak (P), 49.29 sec.; 2. Higgs (TT), 50.65; 3. Deters (N), 51.25

High Jump --1. Hartke (TT), 5 ft. 4 in.; 2. Bone (SE), 4-11; 3. Walk (N), 4-11

Long Jump -- 1. Bullock (W), 16 ft. 6 3/4 in.; 2. Otto (N), 16-5 3/4; 3. York (A), 14-8

Triple Jump -- 1. Bullock (W), 33 ft. 2 1/2 in.; 2. Schmidt (TT), 32-4; 3. Hartke (TT), 32-1 1/2

Discus -- 1. Hill (SE), 101 ft.; 2. Buening (N), 92-3; 3. Wiliamson (W), 90-3 1/2

Shot -- 1. Platz (TT), 32 ft. 1/2 in.; 2. Thoele (TT), 28-5 1/2; 3. Wiliamson (W), 28-2 1/2

Pole Vault -- 1. Bueker (TT), 9 ft. 6 in.; 2. Westendorf (TT), 9-0; 3. Hanna (A), 8-6