Jr. High Track -- At Teutopolis, April 29

Print

Published on May 1 2014 1:12 pm
Last Updated on May 1 2014 1:12 pm
Written by Millie Lange

JUNIOR HIGH SCHOOL TRACK

At Teutopolis

Seventh-Grade Girls Meet

Team Scores -- Teutopolis (TT) 114, Charleston (C) 112, Paris Mayo (PM) 85, Lawrenceville (L) 63

Hurdles -- 1. Schmid (TT), 19.9 sec.; 2. Bushur (C), 20.1; 3. Miller (C), 20.6; 4. Wagner (L) 21.8, 5. Blankenship (TT), 22.4

100 -- 1. Hurtault (C), 14.8 sec.; 2. York (PM), 14.91; 3. Koester (TT), 14.96; 4. Mette (TT), 15.01; 5. Matthews (PM), 15.07

1600 -- 1. Grimes (TT), 6:08; 2. Watson (PM), 6:37; 3. Phillipi (PM), 6:48; 4. Caltry (C), 6:49; 5. Underwood (PM), 7:01

800 Relay -- 1. Charleston, 57.52 sec.;2 . Paris, 58.21; 3. Teutopolis, 1:02.19; 4. Lawrenceville, 1:05.79

400 -- 1. Bushur (C), 1:07.8 min.; 2. West (L), 1:19.9; 3. Obia (C), 1:11.6; 4. Habing (TT), 1:16.1; 5. Landsaw (PM), 1:16.4

200 -- 1. Hurtault (C), 29.6 sec.; 2. Koester (TT), 30.9; 3. York (PM), 31.3; 4. Matthews (PM), 32.45; 5. Hardiek (TT), 32.46

800 -- 1.  Watson (PM), 2:58.6 min.; 2. Sutton (L), 3:03; 3. Phillipi (PM), 3:05.0; 4. Sanders (C), 3:17.4; 5. Habing (TT), 3:22.5

1600 Relay -- 1. Charleston, 4:52.6 min.; 2. Teutopolis, 5:01.3; 3. Paris Mayo, 5:04.5; 4. Lawrenceville, 5:53.3

Discus -- 1. Deters (TT), 65 ft. 9 in.; 2. Seitzinger (L), 61-9; 3. Lenox (C), 56-10; 4. Sherwood (C), 56-1; 5. West (L), 55-6

Shot -- 1. Deters (TT), 25 ft. 3 in.; 2. Organ (L), 24-11 1/2; 3. West (L), 23-7; 4. Seitzinger (L), 22-9; 5. Sherwood (C), 22-5

High Jump -- 1. Will (TT), 4 ft. 6 in.; 2. Grimes (TT), 4-4; 3. Hardiek (TT), 4-2; 4. Flight (C), 4-2; 5. Cartright (PM), 4-0

Long Jump -- 1. Matthews (PM), 12 ft. 8 in.; 2. Obia (C), 12-3 1/2; 3. Lewis (C), 11-9; 4. Isif (PM), 11-6; 5. Schmidt (TT), 11-3 1/2


Eighth-Grade Girls Meet

Team Scores -- Charleston (C) 174, Teutopolis (TT) 88, Paris (PM) 55, Lawrenceville (L) 49

Hurdles -- 1. Sledge (C), 19.5 sec.; 2. Funneman (TT), 19.9; 3. Theriot (L), 20.6; 4. Deters (TT), 22.4; 5. Thompson (TT), 22.6

100 -- 1. Rudermann (C), 14.30; 2. Gordon (C), 14.90; 3. Funneman (TT), 14.93; 4. Wellbaum (TT), 15.13; 5. Bradley (PM), 15.51

1600 -- 1. Griffin (C), 5:53 min.; 2. K. Smith (PM), 6:03; 3. V. Smith (TT), 6:33; 4. Gaddis (C), 7:03; 5. J. Smith (PM), 7:19

800 Relay -- 1. Charleston, 2:05.2 min.; 2. Lawrenceville, 2:07.7; 3. Teutopolis, 2:08.1

400 Relay -- 1. Charleston, 55.6 sec.; 2. Paris, 1:00.2; 3. Teutopolis, 1:02.1; 4. Lawrenceville, 1:02.9

400 -- 1. H. Griffin (C), 1:13.0 min.; 2. J. Griffin (C), 1:13.2; 2. Hemmen (TT), 1:14.1; 4. Mette (TT), 1:15.0; 5. Bushur (TT), 1:15.4

200 -- 1. Riedmann (C), 29.1 sec.; 2. Hemmen (TT), 31.1; 3. Sweeney (C), 31.6; 4. Tolliver (C), 32.7; 5. Bump (L), 33.4

800 -- 1. Griffin (C), 2:48.0 min.; 2. K. Smith (PM), 2:48.2; 3. Coffey (C), 2:52.4; 4. V. Smith (TT), 3:03.5; 5. Thompson (TT), 3:18

1600 Relay -- 1. Charleston, 4:57.5 min.; 2. Teutopolis, 5:09.8; 3. Paris, 5:13.5

Discus -- 1. Moore (L), 71 ft.; 2. Bradley (PM), 60-9; 3. Ford (PM), 57-10; 4. Brookins (C), 56-10; 5. Gaddis (C), 53.5

Shot -- 1. Moore (L), 27 ft. 5 in.; 2. Bauman (PM), 26-8 1/2; 3. Griffin (C), 23-7; 4. Bushur (TT), 23-6 1/2; 5. Ford (PM), 23-0

High Jump -- 1. Sledge (C), 4 ft. 9 in.; 2. Gordon (C), 4-8; 3. Wessel (TT), 4-6; 4. Ferrell (L), 4-4; 5. Wellbaum (TT), 4-2

Long Jump -- 1. Reidmann (C), 13 ft. 3 in.; 2. Gordon (C), 12-11; 3. Moore (L), 12-8; 4. Mette (TT), 12-5; 5. Sweeney (C), 12-4


Seventh-Grade Boys Meet

Team Scores -- Charleston (C) 159, Lawrenceville (L) 96, Teutopolis (TT) 62, Paris Mayo (PM) 38

Hurdles -- 1. Brady (C), 19.7 sec.; 2. Burk (L), 19.8; 3. Hendricks (C), 20.4; 4. Drees (TT), 20.8; 5. Sweeney (C), 21.5

100 -- 1. Finley (C), 13.4 sec.; 2. Jayne (L), 13.5; 3. Blackwell (L), 14.3; 4. Mossman (TT), 14.6; 5. Drees (TT), 19.9

1600 -- 1. Hardiek (TT), 5:36 min.; 2. Probst (TT), 5:37; 3. Myerscough (C), 5:38; 4. Ames (C), 5:47

800 Relay -- 1.  Charleston, 2:02.5; 2. Lawrenceville, 2:05.4; 3. Teutopolis, 2:18.7

400 Relay -- 1. Charleston, 55.3 sec.; 2. Teutopolis, 58.2

400 -- 1. Burk (L), 1:06.1 min.; 2. Sweeney (C), 1:09.1; 3. Ames (C), 1:10.3; 4. Wilson (C), 1:11.2; 5. Coney (C), 1:14.6

200 -- 1. Landrum (PM), 25.8 sec.; 2. Jayne (L), 27.81; 3. Finley (C), 27.83; 4. Black (C), 28.3; 5. Drees (TT), 30.0

800 -- 1. Landrum (PM), 2:36.0 min.; 2. Myerscough (C), 2:38.5; 3. Hardiek (TT), 2:41; 4. Probst (TT), 2:43; 5. Sweeney (C), 2:46

1600 Relay -- 1. Charleston, 4:52.2 min.; 2. Teutopolis, 5:03.0; 3. Lawrenceville, 5:33.2

Discus -- 1. Lancaster (L), 93 ft. 11 in.; 2. Bannister (C), 89-6; 3. Williamson (C), 89-6; 4. Dardin (C), 74-11; 5. Price (C), 67-4

Shot -- 1. Bannister (C), 32 ft. 3 in.; 2. Jayne (L), 29-8; 3. Blackwell (L), 28-2; 4. Ricettes (PM), 28-1; 5. Mossman (TT), 26-7 1/2

High Jump -- 1. Lendrum (PM), 5 ft.; 2. Jones (L), 4-10; 3. Schuster (C), 4-8; 4. Sims (C), 4-6; 5. Hardiek (C), 4-6

Long Jump -- 1. Jones (L), 14 ft. 3 in.; 2. Brady (C), 13-8; 3. Finley (C), 12-11 1/2; 4. Coy (PM), 12-7 1/2; 5. Zerrusen (TT), 12-3

 

Eighth-Grade Boys Meet

Team Scores -- Charleston (C) 158, Teutopolis (TT) 78, Lawrenceville (L) 71, Paris Mayo (PM) 57

Hurdles -- -- 1. Siebert (TT), 19.1 sec.; 2.  Copple (TT), 19.5; 3. Bensley (C), 19.9; 4. Branson (C), 20.8; 5. Lewis (L), 20.9

100 -- 1. Thain (C), 13.3 sec.; 2. Dognaux (L), 13.73; 3. Ingram (C), 13.75; 4. Zerrusen (TT), 13.8; 5. Myles (PM), 13.9

1600 -- 1. Holden (L), 5:05.8 min.; 2. Landrum (PM), 5:34.3; 3. Oakley (C), 5:34.6; 4. Porter (PM), 5:37.1; 5. Schmidt (TT), 5:39.1

800 Relay -- 1. Paris Mayo, 53.2 sec.; 2. Charleston, 53.6; 3. Lawrenceville, 56.8; 4. Teutopolis, 59.0

400 -- 1. Cancino (L), 59.3 sec.; 2. Bushur (C), 59.7; 3. McCarthy (C), 1;00.3; 4. Green (C), 1;01.6; 5. Myles (PM), 1:02.7

200 -- 1. Thain (C), 26.5 sec.; 2. Pluard (C), 27.2; 3. Schlink (TT), 28.2; 4. Isley (TT), 28.4; 5. Smith (PM), 28.9

800 -- 1. Holden (L), 2:20.1 min.; 2. Porter (PM), 2:32.6 min.; 2. Blievernicht (TT), 2:34.6 min.; 2. Oakley (C), 2:34.7; 5. Niemerg (C), 2:37.7

1600 Relay -- 1. Charleston, 4:17.6 min.; 2. Paris Mayo, 4:20.6; 3. Teutopolis, 4:49.5; 4. Lawrenceville, 5:21.5

Discus -- 1. Wente (TT), 112 ft. 6 in.; 2. Choate (C), 105-10; 3. Beabout (PM), 104-9; 4. Koester (TT), 88-3; 5. Niemerg (C), 87-7

Shot -- 1. Cancino (L), 35 ft. 1 1/2 in.; 2. Choate (C), 33-5 1/2; 3. Kemper (PM), 32-11 1/2; 4. Reed (PM), 32-10 1/2; 5. Koester (TT), 30-11 1/2

High Jump -- 1. Cancino (L) 5 ft. 3 in.; 2. Buescher (C), 5-2; 3. Pluard (C), 5-0; 4. Miskamis (L), 4-10; 5. Lawson (C), 4-10

Long Jump -- 1. Green (C), 15 ft. 1/2 in.; 2. Isley (TT), 14-9 1/2; 3. Feasant (C), 13-10; 4. McCarthy (C), 13-4 1/2; 5. Smith (C), 12-11 1/1