Jr. High Track -- April 24, St. Anthony

Print

Published on April 29 2014 1:36 pm
Last Updated on April 29 2014 1:36 pm
Written by Millie Lange

JUNIOR HIGH SCHOOL TRACK

Seventh-Grade Girls Meet

Team Scores -- Effingham St. Anthony (SA) 68, Charleston (C) 46

100 Hurdles -- 1.  Buescher (C), 19.51 sec.; 2. Slaughter (SA), 19.7; 3. Wilson (SA), 29.1

100 -- 1. Hartault (C), 13.7 sec.; 2. Rodgers (SA), 15.0; 3. Hakman (SA), 15.0

1600 -- 1. Niebrugge (SA), 6:22.9 min.; 2. Wegman (SA), 6:37.1; 3. Caltry (C), 6:42.5

800 Relay -- 1. St. Anthony, 2:10.07 min.; 2. Charleston, 2:12.36

400 Relay -- 1.  Charleston, 56.61 sec.; 2. St. Anthony, 57.98

400 -- 1. Slaughter (SA), 1:10.0 min.; 2. Ziegler (SA), 1:11.0; 3. Switzer (C), 1:16.9

200 -- 1. Obia (C), 29.7 sec.; 2. Buescher (C), 31.5; 3. Wilson (SA), 32.5

800 -- 1. Repking (SA), 2:56.2 min.; 2. Wegman (SA), 3:04; 3. Sanders (C), 3:09

1600 Relay -- 1. St. Anthony, 4:42.4 min.

High Jump -- 1. Flight (C), 4 ft.; 2. Richards (SA), 4-0; 3. Higgins (C), 4-0

Long Jump -- 1. Obia (C), 14 ft. 3 in.; 2. Spraul (SA), 12-6; 3. Smyser-Lewis (C), 12-2

Shot -- 1. Kabbes (SA), 29 ft. 9 in.; 2. Sherwood (C), 24-6; 3. Lenox (C), 22-4

Discus -- 1. Lenox (C), 69 ft.; 2. Rogers (SA), 67-8; 3. Kabbes (SA), 63-9

Pole Vault -- 1. Hakman (SA), 7 ft. 9 in.; 2. Slaughter (SA), 7-6; 3. McHugh (SA), 7-0


Eighth-Grade Girls Meet

Team Scores -- Charleston (C) 84, St. Anthony (SA) 30

100 Hurdles -- 1. Sledge (C), 18.7 sec.; 2. Gibson (SA), 21.0; 3. Hakman (SA), 21.4

100 -- 1. Riedemann (C), 13.7 sec.; 2. Gordon (C), 14.7; 3. McHugh (SA), 15.3

1600 -- 1. Griffin (C), 6:11.7 min.; 2. Wortman (SA), 6:40.1; 3. Tegeler (SA), 6:59.3

800 Relay -- 1. Charleston, 2:04.6 min.; 2. St. Anthony, 2:20.2

400 Relay -- 1.  Charleston, 56.1 sec.; 2. St. Anthony, 1:06.1

400 -- 1. Griffin (C), 1:07.8 min.; 2. Elder (SA), 1;09.9; 3. Hakman (SA), 1:13.5

200 -- 1. Riedemann (C), 29.1 sec.; 2. McHugh (SA), 31.2; 3. Oliver (C), 31.4

800 -- 1. Griffin (C), 2:50.8 min.; 2. Gadus (C), 3:08; 3. McGuire (SA), 3:13

1600 Relay -- 1. Charleston, 4:41.4 min.; 2. St. Anthony, 5:08.6

High Jump -- 1. Sledge (C), 4 ft. 8 in.; 2. Gordon (C), 4-6; 3. Tegeler (SA), 4-6

Long Jump -- 1. Riedemann (C), 13 ft. 11 1/2 in.; 2. Gordon (C), 13-6 1/2; 3. Sweeney (C), 12-6 1/2

Shot -- 1. Griffin (C), 24 ft. 6 in.; 2. McGuire (SA), 23-9 1/2; 3. Gadus (C), 23-0

Discus -- 1. Saab (SA), 58.5 se.c; 2. >Garys (C), 52.5; 3. Brookins (C), 52.4

Pole Vault -- 1. Sledge (C), 7 ft. 9 in.; 2. Wortman (SA), 7-9; 3. Wegman (SA), 6-6


Seventh-Grade Boys Meet

Team Scores -- Charleston (C) 79, St. Anthony (SA) 35

100 Hurdles -- 1. Brady (C), 19.8 sec.; 2. Sweeney (C), 20.4; 3. Litke (SA), 20.7

100 -- 1. Finley (C), 13.6 sec.; 2. Blanchette (SA), 14.0; 3. Milleville (SA), 14.3

1600 -- 1. Myerscough (C), 5:47.1 min.; 2. Wortman (SA), 5:49.5; 3. Guy (SA), 6:08.8

800 Relay -- 1. Charleston, 54.91 sec.; 2. St. Anthony, 57.59

400 -- 1. Ames (C), 1:10.0 min.; 2. Sweeney (C), 1:10.8; 3. Fitzgerald (SA), 1:18.7

200 -- 1. Milleville (SA), 30.0 sec.; 2. Elder (SA), 31.1; 3. Blanchette (SA), 31.4

800 -- 1. Sweeney (C), 2:42.3 min.; 2. Garrett (C), 2:50.5; 3. Wortman (SA), 2:52.2

1600 Relay -- 1. Charleston, 5:03.8 min.; 2. St. Anthony, 5:06.1

High Jump -- 1.  Tingley (SA), 4 ft. 6 in.; 2. Elder (SA), 4-4; 3. Hendricks (C), 4-4

Long Jump -- 1. Brady (C), 14 ft. 10 in.; 2. Finley (C), 14-2 1/2; 3. Heuerman (SA), 13-6 1/2

Shot -- 1.  Barringer (C), 28 ft. 10 1/2 in.; 2. Blanchette (SA), 28-8; 3. Dust (SA), 25-8

Discus -- 1. Barringer (C), 98 ft. 1 in.; 2. Williamson (C), 75-7; 3. Gray (SA), 74-5

Pole Vault -- 1. Black (C), 8 ft.; 2. Schuster (C), 7-6; 3. Wortman (SA), 7-0


Eighth-Grade Boys Meet

Team Scores -- Charleston (C) 61.33, St. Anthony (A) 41.66

110 Hurdles -- 1. Bensley (C), 20.6 sec.; 2. Branson (C), 20.8; 3. Richey (C), 20.9

100 -- 1. Nuxoll (SA), 12.7 sec.; 2. Brandt (SA), 12.8; 3. Thain (C), 12.9

1600 -- 1. Niemerg (C), 5:58.0 min.; 2. Roberts (C), 5:58.9

800 Relay -- 1. Charleston, 1:54.8 min.; 2. St. Anthony, 2:03.3

400 Relay -- 1. Charleston, 54.6 sec.

400 -- 1. Buescher (C), 1:02.02 min.; 2. McCaskill (SA), 1:07.8; 3. Goeckner (SA), 1:11.7

200 -- 1. Nuxol (SA), 27.2 sec.; 2. Brandt (SA), 28.7; 3. Heuerman (SA), 29.2

800 -- 1. Niemerg (C), 2:45.5 min.; 2. Boothe (C), 3:04.1

1600 Relay -- 1. Charleston, 4:32.8 min.; 2. St. Anthony, 4:56.7

High Jump -- 1. McCaskill (SA), 5 ft. 4 in.; 2. (tie) Pluard (C), Brandt (SA), Beesley (SA), 4-10

Long Jump -- 1. Nuxoll (SA), 15 ft. 9 in.; 2. Green (C), 14-9 1/2; 3. McCarthy (C), 14-3

Shot -- 1. Heuerman (SA), 30 ft. 4 in.; 2. Willenborg (SA), 29-1/2; 3. Choate (C), 29-6

Discus -- 1. Choate (C), 105 ft. 8 in.; 2. Niemerg (C), 86-4; 3. Noll (C), 80-10