St. Anthony Junior High Track Results -- March 27

Print

Published on March 31 2014 6:00 pm
Last Updated on March 31 2014 6:45 pm
Written by Millie Lange

JUNIOR HIGH SCHOOL TRACK RESULTS -- MARCH 27

At Effingham  St. Anthony

Seventh-Grade Girls Meet

Team Scores -- Effingham St. Anthony (SA) 116, Sigel St. Michael (SM) 47, Effingham Sacred Heart (SH) 29, Newton  St. Thomas (NST) 14

100 Hurdles -- 1. J. Wilson (SA), 20.25; 2. Carie (SH), 20.30; 3. Slaughter (SA), 20.8; 4. Lee (SM), 20.84; 5. Vogt (SM), 21.0

100 -- 1. Hackman (SA), 15.0 sec.; 2. Day (SA), 15.53; 3. Carie (SH), 15.58; 4. name unreadable (SA), 15.57; 5. Flack (SM), 15.9

1600 -- 1. Vogt (SM), 6:41.7 min.; 2. Koester (SA), 6:43.6; 3. Wegman (SA), 6:49.7; 4. Niebrugge (SA), 6:64.8; 5. Repking (SA), 7::02.6

800 Relay -- 1. Sacred Heart, 2:15.6 min.; 2. St. Anthony, 2:28.3

400 Relay -- 1. St. Anthony, 1:00.7 min.; 2. St. Thomas, 1:07.4

400 -- 1. Bueker (SM), 1:08.9 min.; 2. Slaughter (SA), 1:10.6; 3. Carie (SH), 1:10.6; 4. Stone (NST), 1:12.0; 5. Hackman (SA), 1:14.7

200 -- 2. Wilson (SA), 32.53 sec.; 2. Richards (SA), 32.7; 3. name unreadable (SH), 32.97; 3. name unreadable (NST), 34.31; 5. McWhorter (SM), 31.54

800 -- 1.Wegman (SA), 3:11.72 min.; 2. Koester (SA), 3:13.3; 3. Stone (NST), 3:13.99; 4. Repking (SA), 3:14.3; 5. name unreadable (SA), 3:14.9

1600 Relay -- 1. St. Anthony, 5:01.57 min.; 2. St. Thomas, 5:39.2

High Jump -- 1. Bueker (SM), 4 ft. 4 in.; 2. Richards (SA), 4-2; 3. Stone (NST), 4-0; 4. Repking (SM), 4-0; 5. McWhorter (SM), 4-0

Long Jump -- 1. Carie (SH), 11 ft. 10 in.; 2.Lea (SM), 10-8; 3.Rogers (SA), 10-9; 4. Spraul (SA), 10-2; 5. Vogt (SM), 9-9

Shot -- 1. Kabbes (SA), 26 ft. 11 3/4 in.; 2. Webster (SH), 23-11; 3. Buening (S), 23-0; 4. Flach (SM), 17-5; 5. Poston (SA), 15-2

Discus -- 1. Rogers (SA), 65 ft.; 2. name unreadable (SM), 61-0; 3. Kabbes (SA), 8-0; 4. Poston (SA), 34-11; 5. Lustig (SA), 30-11

Pole Vault -- McWhroter (SM), 6 ft. 6 in.; 2. Hackman (SA), 6-0; 3. Bueker (SM), 6-0; 4. Wegman (SA), 5-6; 5. Gibson (SA), 5-0

Eighth-Grade Girls Meet

Team Scores -- Sigel St. Michael (SM) 57, Effingham St. Anthony (SA) 45, Newton St. Thomas (NST) 31, Effingham Sacred Heart (SH) 23

100 Hurdles -- 1. Weber (NST), 17.4 sec.; 2. Bueker (SM), 23-6

100 -- 1. McReynolds (SM), 14.4 sec.; 2. Mills (SH), 14.4; 3. Jansen (SM), 17.1

1600 -- 1. Wortman (SA), 6:36.6 min.; 2. Schumacher (SM), 6:52.9; 3. Schmidt (SM), 7:06.0; 4. Tegler (SM), 7:02.0

400 Relay -- Newton St. Thomas, 1:03.53 min.

400 -- 1. Mills (SA), 1:08.5 min.; 2. Elder (SA), 1:10.3; 3. Neibruagge (SM),1 :13.1; 4. Hackman (SA), 1:28.8; 5. Weber (NST), 1:20.1

200 -- 1. McReynolds (NST), 32.52 sec.; 2. Jansen (SM), 38.0

800 -- 1. McWhorter (SM), 2:56.8 min.; 2. name unreadable (SH), 2:59.3; 3. name unreadable (SA), 3:09.0; 4. Schmidt (SH), 3:22.4

1600 Relay -- 1. St. Anthony, 5:00.7 min.; 2. St. Michael, 5:39.3; 3. Sacred Heart, 5:00.3

High Jump -- 1. Weber (NST), 4 ft. 4 in.; 2. Bueker (SM), 4-2; 3. Tegler (SA), 4-2; 4. Cordes (SH), 4-0; 5. Niebrugge (SM),3 -8

Long Jump -- 1. McGuire (SA), 11 ft. 8 in.; 2. Schumacher (SM), 11-2; 3. name unreadable (SM), 10-4; 4. name unreadable, 9-11

Shot -- 1. McGuire (SA), 22 ft. 6 in.; 2. Schumacher (SM), 20-10; 3. Jansen (SM), 19-6

Discus -- 1. Jansen (SM), 70 ft. 11 in.; 2. Millls (SH), 41-5

Pole Vault -- 1. Bueker (SM), 7 ft. 2; Wortman (SH), 7-0; 3. namd unreadable (SA), 6-0

Seventh-Grade Boys Meet

Team  Scores -- Effingham St. Anthony (SA) 130.5, Sigel St. Michael (SM) 32.5, Newton St. Thomas (NST) 22, Effingham Sacred Heart (SH) 11

100 Hurdles -- 1. Litke (SA), 21.54 sec.; 2. Tiroley (SA), 21.6; 3. Zaccari (SA), 23.3; 4. Swingler (SH), 23.8; 5. Swingler (SH), 24.2

100 -- 1. Blanchette (SA), 14.09 sec.; 2. Elder (SA), 14.16; 3. Milleville (SA), 14.18; 4. Heuerman (SA), 14.9; 5. Wenthe (SA), 15.17

1600 -- 1. A. Hoene (SA), 5:56.8 min.; 2. Fearday (SM), 6:01.5; 3.  Wortman (SA), 6:06; 4. Guy (SA), 6:14; 5. Swingler (SH), 6:18

800 Relay -- 1. St. Anthony, 2:22.68 min.

400 Relay -- 1. St. Anthony, 57.49 sec.; 2. St. Anthony, 1:00.95; 3. Sigel  St. Michael, 1:01.86

400 -- 1. Weber (NST), 1:11.49 min.; 2. Fitzgerald (SA), 1:12.66; 3. Bowlin (SH), 1:20./05; 4. Swingler (SH), 1:20.16; 5. Rudolphi (SA), 1:23.53

200 -- 1. Holene (SA), 2:48.1 min.; 2. Wall (SM), 2:53.6; 3. Guy (SA0A, 2:59.6; 4.  name unreadable (NST), 2:59.9; 5. Wortman (SA), 3:00.12

1600 Relay -- 1. St.Anthony, 5:58.05 min.; 2. St. Thomas, 6:05.54

Shot -- 1. Hoene (SM), 25 ft. 2 1/2 in.; 2. Blanchette (SA), 23-11 1/2; 3. Dust (SA), 22-8 1/2; 4. Sager (SA), 22-1 1/2; 5. Fitzgerald (SA), 20-4 1/2

Discus -- 1. Hoene (SM), 86 ft. 2 in.; 2. Ferguson (SA), 61-1 1/2; 3. Birdsong (SM), 56-8; 4. Sager (SA), 48-6; 5. Dust (SA), 43-4 1/2

Pole Vault -- Wortman (SA), 6 ft. 6 in.; 2. information unreadable;  3. information unreadable

Long Jump -- 1. Heuerman (SA), 12 ft. 10 in.; 2. Wenthe (SA), 12-4; 3. (tie) Niebrugge (NST), Hoene (SA), 11-7; 5. Ochs (NST), 11-6 1/2

High Jump -- 1. Webber (NST), 4 ft. 4 in.; 2. Tingley (SA), 4-4; 3. Elder (SA) 4 -2; 4. Litze (SA), 3 -10; 5. Walk (SM), 3-6

Eighth-Grade Boys Meet

Team Scores -- Effingham  St. Anthony (SA) 86, Sigel St. Michael (SM) 46, Effingham Sacred Heart (SH) 37, Newton  St. Thomas (NST) 12

100 Hurdles -- 1. Helmink (SH), 20.13 sec.; 2. Kreke (SM), 21.34

1600 -- 1. Schumacher (SM), 5:33.6 min.; 2. Heuerman (SH), 5:38; 3. Rieman (SH), 51.59; 4. Bailey (SH), 6:17; 5. Beasley (SA), 6:26

100 -- 1. Nuxoll (SA), 12.73 sec.; 2. Brandt (SA), 12.88; 3. Head (SH), 13.4; 4. Heuerman (SA), 13.7

800 Relay -- 1. St. Anthony, 2:01.0 min.

400 Relay -- 1. St. Anthony, 52.43 sec.

400 -- 1. McCaskill (SA), 1:07.63 min.; 2. Barthelmy (NST), 1:08.8; 3. Goeckner (SA), 1:09.8; 4. Rieman (NST), 1:11.38; 5. Althoff (SM), 1:14.55

200 -- 1. information unreadable, 27.3 sec.; 2. information unreadable, 28.54; 3. Lawrence (SA), 29.1; 4. information unreadable, 29.2; 5. Everman (SA), 29.7

800 -- 1. Schumacher (SM), 2:40.8 min.; 2. Helmink (SH), 2:46.16; 3. Goeckner (SA), 2:50.13; 4. Barthelme (NST), 2:41.10; 5. name unreadable (SA), 2:57.9

1600 Relay -- 1. Sigel St. Michael, 5:01.0 min.; 2. Newton St. Thomas, 5:04.85

Shot -- 1. Everman (SA), 29 ft. 5 1/2 in.; 2. Althoff (SM), 28-3; 3. Krueger (SA), 26-8; 4. Kabbes (SA), 25-8 1/2; 5. Willenborg (SA), 25-8

Discus -- 1. Krueger (SH), 83 ft. 8 1/2 in.; rest of information unreadable

Pole Vault -- information unreadable

Long Jump -- 1.  Nuxoll (SA), 14 ft. 8 in.; 2 Lawrence (SA), 13-10; 3. Schumacher (SM), 12-6; 4. Goeckner (SH), 11-11; 5. Bailey (SH), 11-2 1/2

High Jump -- 1. Schumacher (SM), 5 ft.; 2. Beesley (SA), 4-10; 3. McCaskill (SA), 4-10; 4. Brandt (SA), 4-10