Red Tide Wins Three-Team Meet

Print

Published on July 13 2012 3:24 pm
Last Updated on July 25 2012 10:41 am
Written by Greg Sapp

Effingham Red Tide Swim Team competed in a tri-meet against Shelbyville and Tuscola on Saturday, July 7th at Effingham Kluthe Pool. The final score was Effingham 702, Tuscola 254.5 and Shelbyville 216.5.

Effingham will next be in action on July 21st here in Effingham for the end of season Conference Meet against all 7 teams in the (CISC) Swim Conference.

(SAVANNAH GRIMES COMPETES IN THE GIRLS 12 AND UNDER 50 METER FREESTYLE)

Results from this past Saturday’s Swim Meet are as follows:

6 and Under Girls

Ella Niebrugge - 1st Backstroke; Allison Geen - 1st Freestyle, 2nd Backstroke; Anna Niemeyer - 3rd Freestyle; Mia Schwing - 5th Freestyle, 3rd Backstroke

6 and Under Boys

Charlie Wegman - 1st Freestyle, 1st Backstroke; Kolten Tabbert - 2nd Freestyle, 2nd Backstroke; Tyler Sparks - 3rd Freestyle, 4th Backstroke; Joseph Tegeler - 4th Freestyle, 3rd Backstroke; K.J. Kellams - 5th Freestyle, 6th Backstroke; Alex Hernandez - 6th Freestyle, 7th Backstroke

8 and Under Girls

Ella Niebrugge - 1st Medley Relay, 2nd Individual Medley, 2nd Breaststroke, 1st Freestyle Relay; Elise Passalacqua - 1st Medley Relay, 4th Freestyle, 1st Breaststroke, 7th Backstroke, 1st Freestyle Relay; Anna Hirtzel - 1st Medley Relay, 6th Freestyle, 4th Breaststroke, 3rd Butterfly, 1st Freestyle Relay; Shelby Siemer - 1st Medley Relay, 2nd 50 Freestyle, 2nd Butterfly, 2nd Backstroke, 1st Freestyle Relay; Sydney Miller - 2nd Medley Relay, 5th Freestyle, 9th Breaststroke, 8th Backstroke, 2nd Freestyle Relay; Ellie McManaway - 2nd Medley Relay, 3rd Freestyle, 3rd Breaststroke, 6th Backstroke, 3rd Freestyle Relay; Lydia Kull - 2nd Medley Relay, 11th Freestyle, 8th Breaststroke, 4th Butterfly, 2nd Freestyle Relay; Allison Geen - 2nd Medley Relay, 2nd Freestyle Relay; Athena Walker - 8th Freestyle, 6th Breaststroke, 10th Backstroke, 2nd Freestyle Relay; Lauren Schwing - 12th Freestyle, 3rd Freestyle Relay; Theresa Tran - 14th Freestyle, 12th Backstroke, 3rd Freestyle Relay; Anna Niemeyer - 5th Butterfly, 3rd Freestyle Relay

8 and Under Boys

Conner Siemer - 1st Medley Relay, 1st 50 Freestyle, 2nd Breaststroke, 2nd Backstroke, 1st Freestyle Relay; Tyler Stuckemeyer - 1st Medley Relay, 1st Freestyle, 1st Breaststroke, 1st Backstroke, 1st Freestyle Relay; Aidan Braunecker - 1st Medley Relay, 1st Individual Medley, 4th Breaststroke, 1st Butterfly, 1st Freestyle Relay; Caleb Siemer - 1st Medley Relay, 2nd 50 Freestyle, 4th Backstroke, 2nd Freestyle Relay; Evan Waymoth - 2nd Medley Relay, 7th Freestyle, 6th Breaststroke, 7th Backstroke, 2nd Freestyle Relay; Jon Perry - 2nd Medley Relay, 2nd Freestyle, 3rd Breaststroke, 3rd Backstroke, 3rd Freestyle Relay; Charlie Wegman - 2nd Medley Relay, 5th Breaststroke, 2nd Freestyle Relay; Griffin Sehy - 2nd Medley Relay, 3rd Freestyle, 7th Breaststroke, 5th Backstroke, 1st Freestyle Relay; Eli Link - 4th Freestyle, 2nd Butterfly, 8th Backstroke, 3rd Freestyle Relay; Cody Demers - 6th Freestyle, 2nd Freestyle Relay; Griffen Elder - 8th Freestyle, 9th Breaststroke, 11th Backstroke, 3rd Freestyle Relay; Andrew Hopper - 9th Freestyle, 9th Backstroke, 4th Freestyle Relay; Curran Boggs - 10th Freestyle, 3rd Freestyle Relay; Tyler Sparks - 4th Freestyle Relay; Alex Hernandez - 4th Freestyle Relay; Kolten Tabbert - 4th Freestyle Relay

10 and Under Girls

Ellie Waymoth - 1st Medley Relay, 1st Individual Medley, 3rd Freestyle, 2nd Backstroke,
2nd Freestyle Relay; Paige Brown - 1st Medley Relay, 3rd Breaststroke, 10th Backstroke, 5th Freestyle Relay; Julia Hardiek - 1st Medley Relay, 1st Freestyle, 1st Butterfly, 1st Backstroke, 1st Freestyle Relay; Caroline McDevitt - 1st Medley Relay, 2nd Freestyle, 1st Breaststroke, 3rd Backstroke, 1st Freestyle Relay; Kelsey Demers - 3rd Medley Relay, 6th Freestyle, 4th Butterfly, 6th Backstroke, 2nd Freestyle Relay; Eve Walker - 3rd Medley Relay, 14th Freestyle, 13th Breaststroke, 4th Backstroke, 4th Freestyle Relay; Katie Carie - 3rd Medley Relay, 6th Individual Medley, 12th Freestyle, 10th Breaststroke, 4th Freestyle Relay; Raneem Alzahabi - 3rd Medley Relay, 18th Freestyle, 12th Breaststroke, 5th Freestyle Relay; Payton Budde - 4th Medley Relay, 20th Freestyle, 15th Breaststroke, 14th Backstroke, 5th Freestyle Relay; Lydia Walker - 4th Medley Relay, 13th Freestyle, 6th Breaststroke, 9th Backstroke; Payton Sehy - 4th Medley Relay, 5th Individual Medley, 10th Freestyle, 7th Breaststroke, 2nd Freestyle Relay; Jaelyn Boone - 4th Medley Relay, 19th Freestyle, 14th Breaststroke, 5th Freestyle Relay; Laurel Hirtzel - 2nd Individual Medley, 7th Freestyle, 2nd Butterfly, 1st Freestyle Relay; Olivia Eckhardt - 4th Freestyle, 5th Breaststroke, 5th Backstroke, 2nd Freestyle Relay; Caroline Kull - 9th Freestyle, 4th Breaststroke, 1st Freestyle Relay; Claire Sudkamp - 17th Freestyle, 8th Breaststroke, 5th Butterfly, 4th Freestyle Relay; Anna Sigg - 21st Freestyle, 12th Breaststroke, 15th Backstroke, 4th Freestyle Relay

10 and Under Boys

Tate Niebrugge - 1st Medley Relay, 1st Individual Medley, 2nd Freestyle, 1st Backstroke, 1st Freestyle Relay; Kendall Tabbert - 1st Medley Relay, 2nd Individual Medley, 4th Freestyle, 4th Breaststroke, 1st Freestyle Relay; Gavin Braunecker - 1st Medley Relay, 1st Freestyle, 1st Breaststroke, 1st Butterfly, 1st Freestyle Relay; Jarrett Hardiek - 1st Medley Relay, 3rd Freestyle, 2nd Breaststroke, 2nd Backstroke, 1st Freestyle Relay; Aaron Kirby - 2nd Medley Relay, 15th Freestyle, 7th Backstroke, 3rd Freestyle Relay; Ben Pitcher - 2nd Medley Relay, 3rd Individual Medley, 10th Freestyle, 6th Breaststroke, 3rd Freestyle Relay; Kage Line - 2nd Medley Relay, 4th Individual Medley, 8th Freestyle, 2nd Butterfly, 2nd Freestyle Relay; Jack Elder - 2nd Medley Relay, 6th Freestyle, 5th Breaststroke, 4th Backstroke, 2nd Freestyle Relay; Ameer Alzahabi - 3rd Medley Relay, 8th Backstroke; Austin Huebner - 3rd Medley Relay, 11th Freestyle, 7th Breaststroke, 6th Backstroke, 2nd Freestyle Relay; Justin Hardiek - 3rd Medley Relay, 5th Freestyle, 3rd Breaststroke, 5th Backstroke, 2nd Freestyle Relay; Matthew White - 3rd Medley Relay, 16th Freestyle, 8th Breaststroke, 3rd Freestyle Relay; Caleb Schwing - 9th Freestyle, 3rd Freestyle Relay

(KAGE LINE SWIMS THE BREASTSTROKE AS PART OF THE BOYS 10 AND UNDER INDIVIDUAL MEDLEY)

12 and Under Girls

Nicole Homann - 1st Medley Relay, 3rd Individual Medley, 2nd Freestyle, 2nd Backstroke, 1st Freestyle Relay; Kristy Hom - 1st Medley Relay, 2nd Individual Medley, 1st Freestyle, 1st Breaststroke, 1st Freestyle Relay; Brooke Stuckemeyer - 1st Medley Relay, 1st Individual Medley, 1st Butterfly, 1st Backstroke, 1st Freestyle Relay; Claire Webb - 1st Medley Relay, 8th Individual Medley, 11th Breaststroke, 4th Backstroke, 1st Freestyle Relay; Haidyn Lewis - 2nd Medley Relay, 4th Freestyle, 4th Breaststroke, 3rd Backstroke, 2nd Freestyle Relay; Emma Pitcher - 2nd Medley Relay, 6th Individual Medley, 10th Freestyle, 2nd Breaststroke, 2nd Freestyle Relay; Keira Hirtzel - 2nd Medley Relay, 4th Individual Medley, 5th Freestyle, 3rd Butterfly, 3rd Freestyle Relay; Savannah Grimes - 2nd Medley Relay, 9th Individual Medley, 7th Freestyle, 3rd Breaststroke, 2nd Freestyle Relay; Maddie Tegeler - 3rd Medley Relay, 5th Individual Medley, 6th Freestyle, 5th Breaststroke, 3rd Freestyle Relay; Grace Walker - 3rd Medley Relay, 14th Freestyle, 9th Breaststroke, 9th Backstroke, 3rd Freestyle Relay; Hanna Lewis - 3rd Medley Relay, 8th Freestyle, 8th Breaststroke, 6th Backstroke, 2nd Freestyle Relay; Avery Elder - 3rd Medley Relay, 11th Freestyle, 6th Breaststroke, 4th Butterfly, 3rd
Freestyle Relay; Zoe Bridges - 5th Medley Relay, 16th Freestyle, 13th Breaststroke, Tied for 7th Backstroke, 5th Freestyle Relay; Chloe Pitcher - 5th Medley Relay, 9th Freestyle, 12th Breaststroke, 12th Backstroke, 5th Freestyle Relay; Natalie Carie - 5th Medley Relay, 12th Freestyle, 10th Breaststroke, 11th Backstroke, 5th Freestyle Relay; Meredith Kull - 5th Medley Relay, 19th Freestyle, Tied for 7th Backstroke, 5th Freestyle Relay; Maggie Seiler - 23rd Freestyle, 18th Backstroke

12 and Under Boys

Spencer Demers - 1st Medley Relay, 6th Freestyle, 7th Breaststroke, 2nd Backstroke, 1st Freestyle Relay; Drew Perry - 1st Medley Relay, 7th Freestyle, 4th Breaststroke, 3rd Backstroke; Tyler Homann - 1st Medley Relay, 1st Individual Medley, 2nd Freestyle, 1st
Breaststroke, 1st Freestyle Relay; Kody Line - 1st Medley Relay, 1st Freestyle, 3rd Breaststroke, 1st Backstroke, 1st Freestyle Relay; Dylan Marble - 8th Freestyle, 6th Breaststroke, 4th Backstroke, 1st Freestyle Relay; Ethan Boggs - 10th Freestyle, 7th Backstroke

14 and Under Girls

Olivia Webb - 1st Medley Relay, 1st Freestyle, 1st Butterfly, 3rd Backstroke, 1st Freestyle Relay; Claire Niebrugge - 1st Medley Relay, 2nd Breaststroke; Avery Braunecker - 1st Medley Relay, 1st Individual Medley, 1st Breaststroke, 1st Backstroke, 1st Freestyle Relay; Karoline Pitcher - 1st Medley Relay, 4th Freestyle, 6th Butterfly, 1st Freestyle Relay; Bailey Pitcher - 4th Individual Medley, 6th Freestyle, 5th Breaststroke, 1st Freestyle Relay

14 and Under Boys

Holden Arthur - 1st Individual Medley, 1st Freestyle, 1st Breaststroke; Trent Pearcy - 2nd Freestyle, 2nd Breaststroke, 1st Backstroke

18 and Under Boys

Zachary Haake - 1st Medley Relay, 2nd Freestyle, 4th Breaststroke, 1st Backstroke, 1st
Freestyle Relay; Andrew Lagerhausen - 1st Medley Relay, 3rd Freestyle, 2nd Breaststroke, 2nd
Backstroke, 1st Freestyle Relay; Holden Arthur - 1st Medley Relay, 1st Freestyle Relay; Trent Pearcy - 1st Medley Relay, 1st Freestyle Relay