Ray Hanna Drives Fox Valley Bravura To Win At Cumberland County Fair

Print

Published on August 22 2013 11:40 am
Last Updated on August 22 2013 12:04 pm
Written by Millie Lange

GREENUP -- Altamont's Ray Hanna captured a victory at the Cumberland County Fair harness races Wednesday.

Hanna took Fox Valley Bravura to a win in the first division of the Maiden Pace in a time of 2:07 3/5. Hanna also trains Fox Valley Bravura.

Effingham County Fair driving champion Ronnie Gillespie opened the card with a victory in the Topline 2-Year-Old Trot. Gillespie won behind Morgans Majestic with a time of 2:07.

Michael Johnson drove two winners. Johnson took Nj's  Big Deal to a win in the Topline 3-Year-Old and Up Pace in a sizzling 1:57. He was behind Brookelyn Fancy in the second division of the Maiden Pace and the pair went the distance in 2:00 3/5.

David Fagan drove Racy Traci Place in the Amateur Driving Race and had another sizzling time on the card, 1:50 3/5.

Racing continues today with post time at noon and finishes out Friday. Thoroughbreds will take the field Saturday.

Local and area horsemen will be back in action Friday at the DuQuoin State Fair. Harness races will be contested there Friday, Saturday and Sunday. Post time Friday is 7 p.m. and post times Saturday and Sunday are noon.

Cumberland County Fair

Thursday's Harness Racing Results

Race One

Topline 2-Year-Old Trot

1. Morgans Majestic (Ronnie Gillespie), 2. Missy's Misfit (Paul Cavett), 3. St. Elian's Fire (Ladarrius Whitaker)

Time -- :33 2/5, 1:06, 1:36 3/5, 2:07.

Race Two

Topline 3-Year-Old And Up Pace

1. Nj's Big Deal (Michael Johnson), 2. Tinkers Damn (Michael Knicley), 3. Helen's Place Girl (Clark Fairley), 4. Tj's  April Angel (Ronnie Gillespie), 5. Lolita Hall (James Austin)

Time -- :28, :58 2/5, 1:29 4/5, 1:57.

Race Three

Maiden Pace, Division I

1. Fox Valley Bravura (Ray Hanna), 2. Frontier Kate (Phillip Finn Jr.), 3. Bc's Golden Girl (Ladarrius Whitaker), 4. Shifting Interlude (C. Alan Finn)

Scratched -- Simple Place, Heidi Ray.

Time -- :32 4/5, 1:04 4/5, 1:37 3/5, 2:07 3/5.

Race Four

Maiden Pace, Division II

1. Brookelynn Fancy (Michael Johnson), 2. Ava Destruction (Michael White), 3. Little Miss Kathy (Darla Martin), 4. T-r Chipper (Ronnie Gillespie), 5. Tinatunasbarracude (Paul Cavett), 6. Third Interlude (C. Alan Finn)

Time -- :31 2/5, 1:00 4/5, 1:31 3/5, 2:00 3/5.

Race Five

Maiden Pace, Division II

1. Margie's Wildchild (Clark Fairley), 2. Joe The Wrangler (James Austin), 3. Party's Gold (Ronnie Gillespie), 4. Little Creek Jet (Harold Finn Jr.), 5. Uptown Shooter (Michael Johnson)

Scratched -- Diddy Dune.

Time -- :32 4/5, 1;04 2/5, 1:36 4/5, 2:06 3.5

Race Six

Amateur Driving Race

1. Racy Traci Place (Dylan Fagan), 2. Viking Kilowatt (Harold G. Finn), 3. Dont Let Up (Phililp Finn Jr.), 4. Sleazy Mr E (Anthony Somone), 5. Leah's Hero (Jordan Knicley)

Time -- :30 3/5, 1;00 4/5, 1:31, 1:59 3/5.

 

CUMBERLAND COUNTY FAIR

Friday's Harness Racing Entries

Race One

Illini 3-Year-Old Trot

1. Powerful Anthony (Douglas Graham), 2. Zanny (Antonio Love), 3. Teela Girl (Jack De Rousse), 4. Agent Booth (Jack James), 5. Powerful Felix (Darla Martin), 6. Dreaming Of Lori (David Martin)

Race Two

Illini 3-Year-Old Pace

1. Kittitas (Wm. Larry Binkley), 2. Uneek Shuttle (Dakota Birch), 3. Hoot-n-nanny Sue (Ray  Gash), 4. Majestic Edition (Antonio Love), 5. Maybe There's Hope (no driver listed), 6. Bc's Southern Bell (Michael Johnson)

Race Three

Filly and Mare Pace

1. Miss Kelley Lynne (Harold Finn Jr.), 2. Cyberchat (no driver listed), 3. Hoosier Chatter (Cassidy Melloy), 4. Yankee Road (Dakota Birch), 5. Call Me Elizabeth (Dakota Birch), 6. Ava Destruction (Michael White), 7. Tj's April Angel (Antonio Love)

Race Four

Non-Winners $5,000 Lifetime Trot

1. One High Game (Harold Caughran), 2. Strong Kiss (no driver listed), 3. Frontier Belle (Harold Finn Jr.), 4. Super Scot (Merle Finn), 5. Kyndall (Dakota Birch)


DUQUOIN STATE FAIR

Friday's Harness Racing Entries

Race One

Topline Stakes 2-Year-Olds

1. Vacations Pride (Michael Oosting), 2. Evolution Of Dance (Jared Finn), 3. Mister Photo (Ronnie Gillespie), 4. Morgans Majestic (Ronnie Gillespie), 5. St. Elian's Fire (Derrick Flowers), 6. Huntingforpennies (Trace Tetrick), 7. Leasem For Less (Jared Finn), 8. Fancy Feet Ferge (Paul Cavett)

Race Two

County Fair Consolation

3-Year-Old Fillies ICF

1. Gumcorner Black (Eric Collier), 2. Divination (Michael Oosting), 3. Fox Valley Shout (David Avenatti), 4. Gumcorner Sue (Eric Collier), 5. Repeated In Red (Dave Magee), 6. Fox Valley Yavonne (John Roberts)

Race Three

County Fair Championship

3-Year-Old Fillies ICF

1. Fox Polar (Ronnie Gillespie), 2. Elegant Rosie (Michael Oosting), 3. High Stepper (J.D. Finn), 4. Accokeek Aphrodite (Clay Simpson), 5. Bands Dee Dee (Dirk Simpson), 6. Sherrys Band (Freddie Patton Jr.)

Race Four

Topline Stakes 3-Year-Olds & Up

1. Gawain Nourir (Michael Oosting), 2.  Fort Commander (Brian Cotton), 3. Lazurus (John Roberts), 4. Dafforize (Tom T. Tetrick)

Race Five

Topline Stakes 2-Year-Olds

1. Lostintheshuffle (Ronnie Gillespie), 2. Big Matty (Clay Simpson), 3. Liberal (Cornelius Cavett), 4. Straight Red One (Issac Love), 5. Hello My Dream (Michael Oosting), 6. Codey Shark (Clay Simpson), 7. Indiana Jones T (Trace Tetrick)

Race Six

County Fair Consolation

2-Year-Old Fillies ICF

1. Accokeek Diana (Clay Simpson), 2. Bands Pippa (Dirk Simpson), 3. Graceful Spirit (Dave Magee), 4. Hong Kong Kiwi (Frank Fisher), 5. Bc's Hot Dancer (Cornelius Cavett), 6. Roseanne (Scott Foster), 7. Bessiebearcat (Eric Collier), 8. Bands Alexis (Dale Hiteman), 9. Scylla's Breeze (TBA)

Race Seven

County Fair Championship

2-Year-Old Fillies ICF

1. Macie Rae (Michael Rogers), 2. Sweet Bella Breeze (Kelcey Perymond), 3. Shady Maple Fiesty (Freddie Patton Jr.), 4. Bands Fanny (Vince Espinosa), 5. Psychicfinn (J.D. Finn), 6. Dancinginthebreeze (David Fagan), 7. E L Trixie (Michael Cox), 8. Bands Giant Star (Freddie Patton Jr.), 9. Pistol Annie (Michael Rogers)

Race Eight

Topline Stakes 3-Year-Olds & Up

1. Latest Desire (Dave Magee), 2. Judson Director (Clark Fairley), 3. My Boy Luke (Tom T. Tetrick), 4. Kappy Krunch (Dave Magee), 5. Long Term (Dale Hiteman), 6.  Smoke Rings (Larry L. Ward), 7. Wild Berry Muffler (Jared Finn), 8. Fox Valley Barbosa (Todd Warren)

Race Nine

County Fair Consolation

2-Year-Old Colts & Geldings ICF

1. Polars Big Spender (Vince Espinosa), 2. Ringo The Star (Dean Magee), 3. Vin (Casey Leonard), 4. Powerful Wall (Todd Warren), 5. Battleshoe King (Buddy Simpson), 6. Bands Shadow (no driver listed), 7. Saint Simeon (Richard Schrock), 8. Skyline Boomer (Cornelius Cavett)

Race 10

County Fair Championship

2-Year-Old Colts & Geldings ICF

1. Come And Tell Pap (Issac Love), 2. Bully Bust Boy (Ronnie Gillespie), 3. Big Bill Breeze (Michael Oosting), 4. Finnster (J.D. Finn), 5. Battleshoe Crown (Buddy Simpson), 6. Swiss Mocha (Dean Magee), 7. Bands Jeeves (Vince Espinosa)