Effingham Swim Team Results -- July 20

Print

Published on July 26 2013 4:20 pm
Last Updated on July 26 2013 4:20 pm
Written by Millie Lange

Effingham Red Tide Swim Team traveled to Urbana Saturday, July 20  to compete against the Crystal Lake Nadiators. The final score of the meet was Crystal Lake 2,871 and Effingham Red Tide 2,726.

Effingham will travel to Charleston Saturday, July 27 for the end of the season conference swim meet. The results from Crystal Lake are:

6 and Under Girls:

Sarah Hirtzel - 3rd Freestyle, 3rd 8 and under Freestyle Relay

6 and Under Boys:

K.J. Kellams - 1st Freestyle, 6th Breaststroke, 2nd Backstroke, 2nd 8 and under
Freestyle Relay, Tyler Sparks - 2nd 8 and under Medley Relay, 3rd Freestyle, 1st Backstroke, 2nd 8 and Under Freestyle Relay, Joseph Tegeler - 2nd 8 and under Medley Relay, 4th Freestyle, 3rd Backstroke, 2nd 8 and under Freestyle Relay

8 and Under Girls:

Allsion Geen - 1st Medley Relay, 2nd 50 Freestyle, 4th Backstroke, 1st Freestyle Relay, Athena Walker - 1st Medley Relay, 6th Freestyle, 3rd Breaststroke, 8th Backstroke, 3rd Freestyle Relay, Ella Niebrugge - 1st Medley Relay, 1st Individual Medley, 1st Breaststroke, 1st Butterfly, 1st Freestyle Relay, Julia Kinder - 1st Medley Relay, 3rd Freestyle, 5th Breaststroke, 9th Backstroke, 1st Freestyle Relay, Anna Hirtzel - 2nd Freestyle, 2nd Butterfly, 1st Backstroke, 1st Freestyle Relay, Olivia Copple - 3rd 50 Freestyle, 3rd Freestyle Relay, Kaitlyn Budde - 8th Freestyle, 3rd Freestyle Relay

8 and Under Boys:

Griffin Sehy - 2nd Medley Relay, 2nd 50 Freestyle, 2nd Breaststroke, 2nd Butterfly, Aidan Braunecker - 2nd Medley Relay, 1st Individual Medley, 1st 50 Freestyle, 1st Butterfly, 2nd 9-10 Freestyle Relay, Kolten Tabbert - 5th 50 Freestyle, 4th Backstroke, 2nd Freestyle Relay

9-10 Girls:

Ellie Waymoth - 1st Medley Relay, 3rd Freestyle, 2nd Breaststroke, 3rd Backstroke, 1st Freestyle Relay, Caroline McDevitt - 1st Medley Relay, 2nd Freestyle, 1st Breaststroke, 2nd Butterfly, 1st Freestyle Relay, Lydia Walker - 1st Medley Relay, 7th Freestyle, 4th Breaststroke, 5th Backstroke, 2nd Freestyle Relay, Payton Sehy - 1st Medley Relay, 5th Freestyle, 3rd Breaststroke, 7th Backstroke, 2nd 11-12 Freestyle Relay, Laurel Hirtzel - 2nd Individual Medley, 4th Freestyle, 3rd Butterfly, 1st Freestyle Relay, Ellie McManaway - 3rd Individual Medley, 6th Backstroke, 2nd Freestyle Relay, Kelsey Demers - 1st Individual Medley, 5th Breaststroke, 2nd Backstroke, 1st Freestyle Relay, Katie Carie - 4th Individual Medley, 6th Freestyle, 2nd Freestyle Relay, Payton Budde - 13th Freestyle, 8th Breaststroke, 9th Backstroke, 2nd Freestyle Relay

9-10 Boys:

Ben Pitcher - 3rd Individual Medley, 3rd Breaststroke, 2nd Freestyle Relay, Jon Perry - 4th Freestyle, Will Unkraut - 9th Freestyle, Tom Unkraut - 7th Breaststroke, 2nd Freestyle Relay, Kage Line - 6th Breaststroke, 2nd Butterfly, 2nd Backstroke, 2nd Freestyle Relay

11-12 Girls:

Savannah Grimes - 2nd Medley Relay, 4th Freestyle, 3rd Breaststroke, 4th Backstroke, 1st Freestyle Relay, Emma Pitcher - 2nd Medley Relay, 4th Individual Medley, 1st Breaststroke, 2nd 15-18 Freestyle Relay, Paige Brown - 2nd Medley Relay, 4th Breaststroke, 11th Freestyle, 6th Backstroke, 1st Freestyle Relay, Alivia Shull - 2nd Medley Relay, 15th Freestyle, 8th Breaststroke, 10th Backstroke, 2nd Freestyle Relay, Kristy Hom - 2nd Individual Medley, 1st Freestyle, 2nd Breaststroke, 1st 13-14 Freestyle Relay, Annika Koester - 2nd 13-14 Medley Relay, 8th Freestyle, 3rd Backstroke,1st Freestyle Relay, Chloe Pitcher - 10th Freestyle, 6th Breaststroke, 1st Freestyle Relay, Eve Walker - 12th Freestyle, 5th Butterfly, 7th Backstroke, 2nd Freestyle Relay, Baylee Lefever - 14th Freestyle, 7th Breaststroke, 8th Backstroke, 2nd Freestyle Relay

11-12 Boys:

Tate Niebrugge - 1st Medley Relay, 4th Individual Medley, 3rd Freestyle, 2nd Backstroke, 1st Freestyle Relay, Gavin Braunecker - 1st Medley Relay, 2nd Individual Medley, 2nd Breaststroke, 1st Backstroke, 1st Freestyle Relay, Austin Huebner - 1st Medley Relay, Spencer Demers - 1st Medley Relay, 5th Individual Medley, 14th Breaststroke, 4th Backstroke, 1st Freestyle Relay, Kendall Tabbert - 7th Individual Medley, 7th Freestyle, 11th Breaststroke, 1st Freestyle Relay, Austin Huebner - 8th Individual Medley, 5th Breaststroke, 5th Backstroke, Drew Perry - 9th Individual Medley, 9th Freestyle, 3rd Breaststroke, 2nd 13-14 Freestyle Relay, Jacob Herd - 10th Freestyle, 10th Breaststroke, 7th Backstroke, 2nd 13-14 Freestyle Relay

13-14 Girls:

Maddie Tegeler - 2nd Medley Relay, 3rd Freestyle, 5th Breaststroke, 6th Backstroke, 2nd 15-18 Freestyle Relay, Anna Sophia Keller - 2nd Medley Relay, 3rd Individual Medley, 1st Breaststroke, 3rd Butterfly, 1st Freestyle Relay, Brooke Stuckemeyer - 2nd Medley Relay, 1st Individual Medley, 1st Butterfly, 1st Backstroke, 1st Freestyle Relay, Nicole Homann - 5th Individual Medley, 2nd Breaststroke, 4th Butterfly, 1st Freestyle Relay, Claire Webb - 7th Individual Medley, 5th Freestyle, 3rd Backstroke, Grace Walker - 7th Freestyle, 4th Breaststroke, 7th Backstroke, 2nd 15-18 Freestyle Relay

13-14 Boys:

Tyler Homann - 1st 15-18 Medley Relay, 1st Individual Medley, 1st Breaststroke, 1st Butterfly, 2nd 15-18 Freestyle Relay, Terrence Hill - 6th Freestyle, 3rd Breaststroke, 2nd Backstroke, 2nd Freestyle Relay, Kody Line - 4th Breaststroke, 2nd Butterfly, 1st Backstroke, 2nd Freestyle Relay

15-18 Girls:

Olivia Webb - 1st Medley Relay, 1st Freestyle, 3rd Butterfly, 2nd Backstroke, 1st Freestyle Relay, Claire Niebrugge - 1st Medley Relay, 1st Individual Medley, 2nd Freestyle, 2nd Breaststroke, 1st Freestyle Relay, Avery Braunecker - 1st Medley Relay, 1st Individual Medley, 1st Butterfly, 1st Backstroke, 1st Freestyle Relay, Karoline Pitcher - 1st Medley Relay, 5th Freestyle, 4th Breaststroke, 1st Freestyle Relay, Bailey Pitcher - 4th Freestyle, 3rd Breaststroke, 2nd Freestyle Relay

15-18 Boys:

Luke Thompson - 1st Medley Relay, 2nd Individual Medley, 2nd Breaststroke, 1st Backstroke, 2nd Freestyle Relay, Peter Keller - 1st Medley Relay, 1st Individual Medley, 1st Breaststroke, 1st Butterfly, 2nd Freestyle Relay, Collin Hecht - 1st Medley Relay, 4th Freestyle, 3rd Butterfly, 2nd Freestyle Relay, Andrew Lagerhausen - 6th Freestyle, 5th Breaststroke, 3rd Backstroke