Effingham Swim Team Downs Tuscola

Print

Published on July 3 2013 1:50 pm
Last Updated on July 3 2013 1:50 pm
Written by Millie Lange

Effingham's Kendall Tabbert swims the butterfly leg of the 11-12 boys individual medley where he finished third. In the small photo, Kristy Horn swims the 11-12 girls butterfly in the medley relay.

Effingham Red Tide Swim Team competed against Tuscola Saturday, June 29 at Effingham Kluthe Pool. The score for Effingham was 958 to Tuscola 269. Effingham will be competing against Champaign Sholem July 13 at Effingham Kluthe Pool.

6 and under girls:

Mia Schwing - 1st Freestyle, Sarah Hirtzel - 2nd Freestyle, 1st Backstroke, Allison Kroenlein - 4th Freestyle, Camille Zeigler - 5th Freestyle

6 and under boys:

K.J. Kellams - 1st Freestyle, 2nd backstroke, Tyler Sparks - 2nd Freestyle, 1st backstroke, Samuel Link - 3rd Freestyle, 5th Backstroke

8 and under girls:

Allison Geen - 1st Medley Relay, 3rd Freestyle, 1st Backstroke, 3rd Breaststroke, 3rd Freestyle Relay, Elise Passalacqua - 1st Medley Relay, 2nd Freestyle, 1st Breaststroke, 1st Freestyle Relay, Lydia Kull - 1st Medley Relay, 6th Freestyle, 5th Breaststroke, 1st Butterfly, 1st Freestyle Relay, Lauren Schwing - 1st Medley Relay, 1st Freestyle, 2nd Backstroke, 4th Freestyle Relay, Gracie Kroenlein - 2nd Medley Relay, 8th Freestyle, 6th Backstroke, 1st Freestyle Relay, Anna Hirtzel - 2nd Medley Relay, 3rd Backstroke, 2nd Breaststroke, 1st 50 Freestyle, 2nd Freestyle Relay, Hadley Hagler - 2nd Medley Relay, 9th Freestyle, 9th Breaststroke, 2nd Butterfly, 3rd Freestyle Relay, Julia Kinder - 2nd Medley Relay, 4th Freestyle, 2nd Freestyle Relay, Olivia Copple - 3rd Medley Relay, 7th Freestyle, 8th Backstroke, 3rd Freestyle Relay, Madeline Kibler - 3rd Medley Relay, 10th Freestyle, 5th Backstroke, 2nd Freestyle Relay, Sydney Miller - 3rd Medley Relay, 5th Freestyle, 4th Backstroke, 6th Breaststroke, 1st Freestyle Relay, Sydney Kibler - 3rd Medley Relay, 12th Freestyle, 9th Backstroke, 2nd Freestyle Relay, Kaitlyn Budde - 4th Medley Relay, 13th Freestyle, 10th Backstroke, 8th Breaststroke, 3rd Freestyle Relay, Mia Schwing - 4th Medley Relay, 4th Breaststroke, 5th Freestyle Relay, Bridget Sudkamp - 4th Medley Relay, 11th Freestyle, 7th Backstroke, 10th Breaststroke,  4th Freestyle Relay, Belle Watkins - 4th Medley Relay, 15th Freestyle, 11th Backstroke, 4th Freestyle Relay, Kateleigh Zeigler - 14th Freestyle, 7th Breaststroke, 4th Freestyle Relay, Sarah Hirtzel - 5th Freestyle Relay, Allison Kroenlein - 5th Freestyle Relay, Camille Zeigler - 5th Freestyle Relay

8 and under boys:

KJ Kellams - 1st Medley Relay, 2nd Freestyle Relay, Teddy Dietzen - 1st Medley Relay, 2nd Freestyle, 1st Breaststroke, Aidan Braunecker - 1st Medley Relay, 1st Individual Medley, 2nd Butterfly, 1st 50 Freestyle, Eli Aden - 1st Medley Relay, 3rd Freestyle, 1st Backstroke, 1st Freestyle Relay, Griffin Sehy - 2nd Medley Relay, 1st Freestyle, 5th Breaststroke, 1st Butterfly, Evan Waymoth - 2nd Medley Relay, 4th Freestyle,  2nd Backstroke, 2nd Breaststroke, 1st Freestyle Relay, Kolten Tabbert - 2nd Medley Relay, 5th Freestyle, 3rd Backstroke, 1st Freestyle Relay, Samuel Link - 2nd Medley Relay, Andrew Hopper - 6th Freestyle, 4th Backstroke, 1st Freestyle Relay, Calvin Sudkamp - 7th Freestyle, 5th Backstroke, 7th Breaststroke, 2nd Freestyle Relay, Austin Siemer - 3rd Breaststroke, 2nd 50 Freestyle, 2nd Freestyle Relay, Tyler Sparks - 8th Breaststroke, 2nd Freestyle Relay

9-10 girls:

Ellie Waymoth - 1st Medley Relay, 1st Freestyle, 2nd Breaststroke, 3rd 50 Freestyle, 2nd Freestyle Relay, Claire Sudkamp - 1st Medley Relay, 5th Freestyle, 6th Breaststroke, 1st Freestyle Relay, Laurel Hirtzel - 1st Medley Relay, 2nd Individual Medley, 1st Butterfly, 4th 50 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Juliana Harden - 1st Medley Relay, 7th Freestyle, 11th Breaststroke, 7th 50 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Payton Budde -2nd Medley Relay, 11th Freestyle, 8th Backstroke, 10th 50 Freestyle, 3rd Freestyle Relay, Abigail Dietzen - 2nd Medley Relay, 6th Freestyle, 9th Backstroke, 5th Breaststroke, Ellie McManaway - 2nd Medley Relay, 4th Freestyle, 3rd Backstroke, 3rd Butterfly, 2nd Freestyle Relay, Stella Passalacqua - 2nd Medley Relay, 8th Freestyle, 9th Breaststroke, 9th 50 Freestyle, 2nd Freestyle Relay, Chloe Aden - 3rd Medley Relay, 14th Freestyle, 7th Backstroke, 10th Breaststroke, 3rd Freestyle Relay, Caroline McDevitt - 3rd Medley Relay, 2nd Freestyle, 1st Breaststroke, 1st 50 Freestyle, Olivia Eckhardt - 3rd Medley Relay, 1st Individual Medley, 3rd Breaststroke, 2nd 50 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Anna Sigg - 3rd Medley Relay, 12th Freestyle, 5th Backstroke, 12th Breaststroke, Katie Carie - 3rd Freestyle, 7th Breaststroke, 3rd Freestyle Relay, Audrey Arthur - 10th Freestyle, 6th Backstroke, 8th 50 Freestyle, 3rd Freestyle Relay, Payton Sehy - 1st Backstroke, 4th Breaststroke, 5th 50 Freestyle, 2nd Freestyle Relay

9-10 boys:

Eli Link - 1st Medley Relay, 2nd Backstroke, 3rd Butterfly, 3rd 50 Freestyle, Ben Pitcher - 1st Medley Relay, 2nd Breaststroke, 2nd Butterfly, 1st 50 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Tyler Stuckemeyer - 1st Medley Relay, 1st Freestyle,  1st Backstroke, 1st Breaststroke, Aidan Lockhart - 1st Medley Relay, 2nd Freestyle, Griffen Elder - 3rd Freestyle, 3rd Breaststroke, 4th 50 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Kage Line - 1st Individual Medley, 1st Butterfly, 2nd 50 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Griffin Sehy - 1st Freestyle Relay

11-12 girls:

Zoe Bridges - 1st Medley Relay, 8th Freestyle, 2nd Backstroke, 8th Breaststroke, 1st Freestyle Relay, Paige Brown - 1st Medley Relay, 6th Freestyle, 4th Breaststroke, 6th 100 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Keira Hirtzel - 1st Medley Relay, 1st Individual Medley, 2nd Butterfly, 2nd 100 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Chloe Pitcher - 1st Medley Relay, 9th Freestyle, 3rd Individual Medley, 6th Breaststroke,  3rd Freestyle Relay, Baylee Lefever - 2nd Medley Relay, 11th Freestyle, 4th Backstroke, 9th Breaststroke, 2nd Freestyle Relay, Savannah Grimes - 2nd Medley Relay, 3rd Breaststroke, 3rd 100 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Emma Pitcher - 2nd Medley Relay, 2nd Freestyle, 2nd Breaststroke, 1st Butterfly, 3rd Freestyle Relay, Alivia Shull - 2nd Medley Relay, 10th Freestyle, 3rd Backstroke, 3rd Freestyle Relay, Haidyn Lewis - 4th Freestyle, 2nd Individual Medley, 3rd Butterfly, 2nd Freestyle Relay, Hanna Lewis - 3rd Freestyle, 5th Breaststroke, 3rd Freestyle Relay, Kristy Hom - 1st Freestyle, 1st Breaststroke, 1st 100 Freestyle, 2nd Freestyle Relay, Annika Koester - 5th Freestyle, 1st Backstroke, 4th 100 Freestyle, 2nd Freestyle Relay

11-12 boys:

Dylan Marble - 1st Medley Relay, 3rd Freestyle, 5th Individual Medley, 7th Breaststroke, 2nd Freestyle Relay, Austin Huebner - 1st Medley Relay, 4th Individual Medley,  1st Backstroke, 3rd Breaststroke, 1st Freestyle Relay, Gavin Braunecker - 1st Medley Relay, 1st Individual Medley, 1st Breaststroke, 1st 100 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Gabe Walker - 1st Medley Relay, 7th Freestyle, Jack Elder - 2nd Medley Relay, 4th Freestyle, 3rd Backstroke, 1st Freestyle Relay, Drew Perry - 2nd Medley Relay, 2nd Freestyle, 2nd Backstroke, 2nd Breaststroke, 2nd Freestyle Relay, Kendall Tabbert - 2nd Medley Relay, 1st Freestyle, 3rd Individual Medley, 4th Breaststroke, 1st Freestyle Relay, Seth McMurray - 2nd Medley Relay, 6th Freestyle, 4th Backstroke, 3rd 100 Freestyle, 2nd Freestyle Relay, Caleb Schwing - 5th Freestyle, 6th Breaststroke, 2nd Freestyle Relay

13-14 girls:

Nicole Homann - 2nd Medley Relay, 2nd Backstroke, 2nd Breaststroke, 2nd 100 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Anna Sophia Keller - 2nd Medley Relay, 2nd Individual Medley, 1st Breaststroke, 1st 100 Freestyle,
Brooke Stuckemeyer - 2nd Medley Relay, 1st Individual Medley, 1st Backstroke, 1st Butterfly, 1st Freestyle Relay, Avery Elder - 2nd Medley Relay, 3rd Freestyle, 3rd 100 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Claire Webb - 2nd Freestyle, 3rd Individual Medley, 3rd Backstroke, 1st Freestyle
Relay

13-14 boys:

Luke Thompson - 1st Medley Relay, 1st Backstroke, 1st Breaststroke, 1st 100 Freestyle, Trent Pearcy - 1st Medley Relay, 2nd Freestyle, 3rd Breaststroke, 3rd 100 Freestyle, Tyler Homann - 1st Medley Relay, 1st Individual Medley, 2nd Breaststroke, 2nd Butterfly, 1st Freestyle Relay, Kody Line - 1st Medley Relay, 3rd Individual Medley, 2nd Backstroke, 2nd 100 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Holden Arthur - 1st Freestyle, 2nd Individual Medley, 1st Butterfly, 1st Freestyle Relay, Terrence Hilll -  3rd Freestyle, 4th Backstroke, 1st Freestyle Relay

15-18 girls:

Olivia Webb - 1st Medley Relay, 2nd Freestyle, 2nd Butterfly, 2nd 100 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Lauren Schmidt - 1st Medley Relay, 6th Freestyle, 3rd Butterfly, 3rd 100 Freestyle, Avery Braunecker - 1st Medley Relay, 1st Freestyle, 1st Individual Medley, 1st Butterfly, 1st Freestyle Relay, Karoline Pitcher - 1st Medley Relay, 5th Freestyle, 5th Individual Medley, 5th Butterfly, 1st Freestyle Relay, Bailey Pitcher - 4th individual Medley, 3rd Breaststroke, 6th Butterfly, 1st Freestyle Relay

15-18 boys:

Holden Arthur - 1st Medley Relay, Andrew Lagerhausen - 1st Medley Relay, 2nd Freestyle, 2nd Backstroke, 2nd Breaststroke, 1st Freestyle Relay, Peter Keller - 1st Medley Relay, 1st Backstroke, 1st Breaststroke, 1st Butterfly, 1st Freestyle Relay, Collin Hecht - 1st Medley Relay, 1st Freestyle, 2nd Butterfly, 1st 100 Freestyle, 1st Freestyle Relay, Luke Thompson - 1st Freestyle Relay