J.D. Finn Claims Two Wins at Jasper County Fair

Print

Published on June 26 2013 1:39 pm
Last Updated on June 26 2013 1:39 pm
Written by Millie Lange

NEWTON -- J.D. Finn picked up two victories as harness racing continued at the Jasper County Fair Tuesday.

Finn guided Special Friends to a victory in the Big 10 2-Year-Old Filly Trot, Division Two. The duo won in 2:15.

Then in the second division of the 2-Year-Old Maiden Pace, Finn took Cypress Hill Rose to the victory in 2:03 1/5.

Two other Finns captured wins. Randall Finn drove Tometta Byrd to victory in the Geriatric Trot Drivers 65 or Older Race. Tometta Byrd won with a time of 2:05 1/5.

C. Alan Finn claimed the Non-Winners $5,000 Lifetime Pace in 2:09 4/5.

Racing finishes out today with eight races on tap. Post time is 1 p.m.

Jasper County Fair

Tuesday's Results

Race One

Big 10 2-Year-Old Filly Trot, Division 1

1. Shady Maple Fiesty (Freddie Patton Jr.), 2. Psychicfinn (J.D. Finn), 3. Scylia's Breeze (Willie Jones), 4. Bessiebearcat (Eric Collier), 5. Accokeek Diana (Clay Simpson)

Time -- :33 1/5, 1:06 1/5, 1:39 2/5, 2:10 1/5.

Race Two

Division 2

1. Special Friends (J.D. Finn), 2. BC's Hot Dancer (Freddie Patton Jr.), 3. Hong Kong Kiwi (Dennis Gardner), 4. Lora Lee Breeze (Mariyah Mulvey)

Time -- :35, 1:10, 1:42 3/5, 2:15.

Race 3

Big 10 2-Year-Old Colt Trot, Division 1

1. Come And Tell Pap (Issac Love), 2. Finnster (J.D. Finn), 3. Ferb (Eric Collier), 4. Bands Happy Ruler (Cornelius Cavett), 5. Ringo The Star (Merle Finn)

Time -- :34, 1:06, 1:37 4/5, 2:08 1/5.

Race Four

Division 2

1. Battleshoe Crown (Buddy Simpson), 2. Swiss Mocha (Richard Finn), 3. Skyline Boomer (Cornelius Cavett), 4. Finnmaster (Jared Finn)

Time -- :33 4/5, 1:08, 1:41 3/5, 2:12.

Race Five

1. Liberal (Cornelius Cavett), 2. Big Matty (Buddy Simpson), 3. Togetherforever (Michael Johnson), 4. Do Not Point (Cassidy Melloy), 5. Straight Red One (Issac Love), 6. Witholding Terror (J.D. Finn), 7.  I'm All Track (Adam Knicley)

Time -- :32, 1:06, 1:36, 2:05 4/5.

Race Six

Division 2

1. Cypress Hill Rose (J.D. Finn), 2. West Liberty (Clay Simpson), 3. Major Mayhem (Michael Johnson), 4. Going Sumwhere (Darla Martin), 5. Video Star (Philip Cotton), 6. Finntastic (Jared Finn)

Time -- :31, 1:02 3/5, 1:33 3/5, 2:03 1/5.

Race Seven

Geriatric Trot Drivers 65 Or Older

1. Tometta Byrd (Randall Finn), 2. Skyline View (E. Leroy Moore), 3. Bands Decoy (Willie Jones), 4. Anita's Dream (Wm. Ralston)

Time -- :32, 1:03, 1:34 4/5, 2:05 1/5.

Race Eight

Non-Winners $5,000 Lifetime Pace

1. Call Me Elizabeth (C. Alan Finn), 2. Little Warriorette (Michael Johnson), 3. Indiana Jones T (Tom T. Tetrick), 4. Izz I Intheway (J.D. Finn), 5. Shady Maple Hanna (Wm. Larry Binkley)

Time -- :35 2/5, 1:08 4/5, 1:39 4/5, 2:09 4/5.

 

Wednesday, June 26 Entries

Race One

Big 10 2-Year-Old Filly Pace, Division 1

1. Glissando (Jonathan Piperakis), 2. Lynrae Jazmin (Kelcey Perymond), 3. Fox Valley Corinne (Shawn Butler), 4. Kiss This Perch (J.D. Finn), 5. Fox Valley Shiver (Freddie Patton Jr.)

Race Two

Division 2

1. Ms Solongbyebye (Antonio Love), 2. Listen To The Beat (Kelcey Perymond), 3. Syd's Lillipop (Freddie Patton Jr.), 4. Shootin To Win (Wm. Larry Binkley), 5. Bc's Fancy Dancer (Terry Skinner)

Race Three

Big 10 2-Year-Old Colt Pace, Division 1

1. Orphan Lad (Kelcey Perymond), 2. Sheriff Joe (Freddie Patton Jr.), 3. Constant Machine (Stephan Halford II), 4. Independent Dude (Trenton Watson), 5. Onenightofmadness (Cornelius Cavett)

Division 2

1. Whatwillhebe (Richard Fagan), 2. Triple E Shorty (Shawn Butler), 3. Go Run N Tellthat (Antonio Love), 4. Splended Party (Derrick Flowers), 5. Tower Power (Freddie Patton Jr.)

Race Five

Maiden Trot 3-Year-Old and Up

1. Power Charger (Darla Martin), 2. Kyndall (Harold Finn Jr.), 3. Majestic Emotion (David Martin)

Race  Six

Non-Winners $2,500 Lifetime Pace

1.  Maybe There's Hope (Jared Finn), 2. Moonlite Yankee (Dakota Birch), 3. Arubadoo (no driver listed), 4. Ima Risk Taker (Adam Knicley), 5. Looksgoodonu (Isaac Love), 6. Endeavors Dream (Antonio Love), 7. Make It Magic (Randall Finn)

Race Seven

Amatuer Drivers, Division 1

1. Nonsuit (Shawn Butler), 2. Leah's Hero (Jordan Knicley), 3. Cg. False Alarm (Kevin Miller), 4. Chanel Daisymae (Jonathan Piperakis)

Race Eight

Division 2

1. Real Cool Hand (Jazmin Arnold), 2. Sleazy Mr E (Anthony Somone), 3. Tinkers Damn (Randall Denham)