St. Anthony Athletes Honored With Awards

Print

Published on April 7 2014 6:12 pm
Last Updated on April 7 2014 6:16 pm
Written by Millie Lange

Fall baseball awards went to, left to right, Coach Kenny Koenig, Austin Bushur, Neil Williams, Eli Dasenbrock and Alex Hoelscher.

Effingham St. Anthony High School athletes were recently honored with an awards ceremony and banquet.

Fall baseball awards went to Neil Williams (offense), Eli Dasenbrock (defense) and Alex Hoelscher (pitching).

Cross country awards went to Austin Bushur (coaches award), Andrew Gardewine (top men's runner) and Anna Sophia Keller (top ladies runner).

Boys golf awards went to Carson Fonner (Francis Bloemer award), Andrew Gardewine (Francis Bloemer award), Garrett Hixenbaugh (low average varsity), Nate Schmidt (low average/junior varsity) and Jared Hutchinson (most improved).

Girls golf awards went to Mariah Bushue (low average) and Kyla Burton (most improved).

Girls tennis awards went to Lexie Niebrugge (coaches award), Jenny Walters (most valuable player), Tierney Hammer (most improved) and Kelly Rentrow (most talented freshmen).

Soccer awards went to Benton Hakman (most valuable player), Frank Jansen (best all-around player) andZaine Reiss (most versatile).

Lauren Wendt claimed the varsity volleyball team award.

Girls basketball awards went to Kate Richard (most valuable player), Makayla Walsh (free throw percentage), Megan Nuxoll (most rebounds) and Lauren Wendt (best defensive player).

Boys basketball awards went to Matt Gibson (defensive), Frank Jansen (Bulldog attitude),  Alex Hoelscher (top rebounder), Andrew Gardewine (most improved), Neil Williams (co-most valuable player) and John Goeckner (co-most valuable player, Phil Kinkelaar award).

The cheerleading captain award went to Sarah Wortman.

Cross country awards went to, left to right, Carson Fonner, Anna Sophia Keller and Andrew Gardewine.

Winning in boys golf were, left to right, Coach Phil Zaccari and Garret Hixenbaugh. Not

present were Nate Schmidt and Jared Hutchinson.

Girls golf awards went to, lef to right, Coach Ben Schezer, Mariah Bushue and Kyla Burton.

Girls tennis awards went to, left to right, Coach Darlene Esker, Kelly Rentfrow, Tierney Hammer, Lexie Niebrugge and Jenny Walters.

Soccer awards went to, left to right, Coach Scott Demers, Zach Tegeler, Frank Jansen and Benton Hakman. Not present was Zaine Reiss.

Girls basketball awards went to, left to right, Coach Bart Wiedman, Lauren Wendt, Makayla Walsh, Kate Richards and Megan Nuxoll.

Boys basketball awards went to, left to right, Coach Cody Rincker, Neil Williams, John Goeckner, Frank Jansen, Alex Hoelscher and Andrew Gardewine.

The volleyball award went to Lauren Wendt (right) presented by Coach Kristy Bailey.

The cheer captain award went to Sarah Wortman (right) presented by Coach Julie Wortman.