BEGIN:VCALENDAR VERSION:2.0 PRODID:-//jEvents 2.0 for Joomla//EN CALSCALE:GREGORIAN METHOD:PUBLISH BEGIN:VTIMEZONE TZID:America/Chicago BEGIN:STANDARD DTSTART:20201101T010000 RDATE:20210314T030000 TZOFFSETFROM:-0500 TZOFFSETTO:-0600 TZNAME:America/Chicago CST END:STANDARD BEGIN:DAYLIGHT DTSTART:20200919T000000 RDATE:20201101T010000 TZOFFSETFROM:-0600 TZOFFSETTO:-0500 TZNAME:America/Chicago CDT END:DAYLIGHT END:VTIMEZONE BEGIN:VEVENT UID:4ed7e5c8c219a5bde8f39f45e3e28dcb CATEGORIES:Local Sports SUMMARY:Monday's Schedule DESCRIPTION;ENCODING=QUOTED-PRINTABLE:
HIGH SCHOOL
Baseball
Egypti an Illini Conference Tournament
At Vandalia
Game 1 -- Brownstown/St. Elmo vs. Mulberry Grove, 4:15 p.m.
Ga me 2 -- Cowden-Herrick/Beecher City vs. Ramsey, 7 p.m.
Dieterich at W ebber Township (Bluford), 4:30 p.m.
Woodlawn at North Clay (Louisvill e), 4:30 p.m.
Odin at Teutopolis, 4:30 p.m.
Boys Golf strong>
Effingham at Apollo Conference Tournament at Mahomet-Seymour, 8:30 a.m.
Teutopolis at St. Anthony Match Play at E.C.C., 1 p.m.
Altamont, Arcola at Sullivan, 4 p.m.
Girls Golf p>
Effingham at Apollo Conference Tournament at Mattoon, 8:30 a.m.
St. Anthony Invitational, 4 p.m.
Hatchet Invitational, 1 p.m.
T eutopolis at Pana, 4:15 p.m.
Soccer
Effingham at Teutopolis, 4 p.m.
Girls Tennis
Salem at Ef fingham, 4:30 p.m.
Olney at Newton, 4:30 p.m.
Mattoon at Teutop olis, 4 p.m.
Volleyball
Cowden-Herrick/Beecher City at Moweaqua Central A&M, 5 p.m.
Cumberland at Neoga, 6 p.m.
Dieterich at North Clay (Louisville), 6:15 p.m.
St. Elmo/Brownstow n at Casey-Westfield, 6 p.m.
South Central at Windsor/Stewardson-Stra sburg, 5 p.m.
Greenville at Teutopolis, 5 p.m.
FROSH/SOPH/JV span>
Football
Mattoon at Effingham, 6 p.m.
Arcola at Cumberland, 6 p.m.
Newton at Lawrenceville, 6:15 p.m. p>
Girls Tennis
Mattoon at Teutopolis, 4 p.m.
< p>VolleyballCumberland at Neoga HAS BEEN CANCELED
JUNIOR HIGH SCHOOL
Baseball
Class 1A Sigel St . Michael Regional
Game 4 -- St. Anthony vs. Neoga, 4:30 p.m . (championship)
Class 1A Oblong Regional
Game 5 -- Effingham Sacred Heart vs. Dieterich, 4:30 p.m. (championship)
Class 2A Teutopolis Regional
Game 6 -- Teutopolis vs . Windsor/Stewardson-strasburg, 4:15 p.m. (championship)
Clas s 3A Charleston Regional
Game 5 -- Tolono Unity vs. Charlest on, 4:15 p.m. (championship)
Girls Basketball
Altamont, Brownstown/St. Elmo at Vandalia Tournament, TBA
EFFINGHAM PARK DIST RICT
Flag Football League
B League
Game 1 – Bills vs. Packers, 5:45 p.m. (West Field)
Game 2 – Lions vs . Bears, 5:45 p.m. (East Field)
A League
Game 1 – Panthers vs. Patriots, 6:45 p.m. (East Field)
Game 2 – Dolphins v s. Jets, 6:45 p.m. (West Field)
MAJOR LEAGUE BASEBALL
S t. Louis at Milwaukee, 6:40 p.m.