Tournament Scores from Friday (UPDATED)

Print

Published on December 28 2013 2:57 am
Last Updated on December 30 2013 12:09 pm
Written by Greg Sapp

Here are the Friday tournament scores from the region:

TRI-COUNTY BOYS TOURNAMENT

Arthur-Lovington 59, Tri-County 31

Hutsonville-Palestine 64, Stewardson-Strasburg 56 (Brandon Helmuth with 28 points for the Comets in the loss; Jason Fry added 10 points)

Westville 61, Cumberland 44

Paris 78, Windsor 63

Tri-County 59, Stewardson-Strasburg 43 (Brandon Helmuth with 17 points, Jason Fry with 11 points for the Comets)

Arthur-Lovington 69, Hutsonville-Palestine 35

Cumberland 58, Windsor 44 (for the Pirates: Blayke Cutts with 14, Brandon Shaon with 12 and Houston Napier with 10; for the Blue Devils: Alex Allen with 17, Tristan Warner with 15)

MONTICELLO BOYS TOURNAMENT

Neoga 68, Sangamon Valley 64 (for Neoga: Wyatt Krikie poured in 32 points, Jake Baker with 18, L. Baker with 11)

Colfax Ridgeview 59, Argenta-Oreana 46

Blue Ridge 73, Tuscola 52

Gibson City-Melvin-Sibley 77, Monticello 74 (OT)

Colfax Ridgeview 67, Sangamon Valley 28

Neoga 49, Argenta-Oreana 41 (for Neoga: Wyatt Krikie led the way with 20 points; Kersey with 11)

MONTICELLO GIRLS TOURNAMENT

Stark County 70, Neoga 62

DIETERICH BOYS TOURNAMENT

Red Hill 60, Beecher City 58 (Brady Barnes had 29 for the Eagles)

Centralia Christ Our Rock Lutheran 72, North Clay 64 (Klay Van Dyke with 23 for the Cardinals)

Red Hill 59, Oblong 47

Arcola 72, Centralia Christ Our Rock Lutheran 60

Newton 61, Oblong 40 (Luke Stone led the Eagles with 24, Brock Mammoser with 15, Gunner Pickens with 12)

Dieterich 74, Arcola 51 (Tanner Traub paced the Movin Maroons with 24 points, Devin Aherin 14, Alex Bohnhoff 13, Troy Niemerg 10)

SATURDAY FINALS--7th Place Game--Oblong vs. North Clay...5th Place Game--Beecher City vs. Christ Our Rock Lutheran...3rd Place Game--Red Hill vs. Arcola...Championship Game--Dieterich vs. Newton

DIETERICH GIRLS TOURNAMENT

Casey-Westfield 44, North Clay 34 (Kortney Stanfield and Teehanna Wyatt each with 11 points for North Clay)

Newton 61, South Central 17 (for Newton, Andrea Cartwright 12, Emily Kerner and Katlyn Cohorst 10 each; for South Central, Abby Hahn with five)

Brownstown/St. Elmo 69, Casey-Westfield 59 (for Brownstown/St. Elmo, Bethany Oberlink with 24 points, Molly Hill with 21 points)

Arcola 62, Newton 31 (for Newton, Ariel Richards had 13 points)

Brownstown/St. Elmo 54, CHBC 32 (for Brownstown/St. Elmo, Morgan Brown 12, Bethany Oberlink and Dani Austin 10 each; for CHBC, Kirby Herrmann had 14 points)

Arcola 48, Dieterich 26 (for Dieterich, Elizabeth Abbott, Courtney Flach and Mallorie Vahling with eight points apiece)

SATURDAY FINALS: 1pm--seventh place game--South Central vs CHBC...2:30pm--fifth place game--Dieterich vs. Casey-Westfield...4pm--third place game--Newton vs. Brownstown/St. Elmo...6pm--championship game--Arcola vs. North Clay