EPD Third-Fourth Grade Basketball Results -- Dec. 5

Print

Published on December 6 2013 1:41 pm
Last Updated on December 6 2013 1:49 pm
Written by Millie Lange

EFFINGHAM PARK DISTRICT

Boys Fifth-Sixth Grade Boys Basketball League

Game One

Team Devore              8    2    15    5    --    30

Team Schwerdt          7    9      8    7    --    31

Team Devore -- Kayden Althoff 20, Andrew Lidy 8, Connor Wines 2. Leading rebounder -- Althoff 14.

Team Schwerdt -- Osvaldo Angel 3, Chase Eaton 2, Logan Roepke 14, Tyler Schwerdt 2, Jonathon Zerrusen 8. (individuals add up to 29 while 31 listed as final). Leading rebounder --  Zerrusen 10.

Game Two

Team Willenborg          12    13    14    6    --    45

Team Brown                     8      4       4    9    --    25

Team Willenborg -- Thomas Chojnicki 15, Max Sager 1, Kyle Stewart 17, Jonathan Willenborg 12. Leading rebounders -- Stewart 11, Willenborg 11.

Team Brown -- Gunner Brown 2, Eli Link 4, Dawson Lohman 5, Seth Williams 14. Leading rebounder -- Williams 11.

Game  Three

Team McDevitt            1      5      4    9    --    19

Team Hoene              10    16    14    9    --    49

Team McDevitt -- Marc Bonutti 3, Charlie Fehrenbacher 4, Josh McDevitt 4, Kendall Schmidt 5, Aidan Tegeler 3. Leading rebounder -- Fehrenbacher 8.

Team Hoene -- Armando Angel 10, Will Hoene 8, Michael Martelli 10, Angelo Mendella 17, John Westendorf 4. Leading rebounder -- Angel 11.

Game Four

Team Walsh              4    8    11    8    --    31

Team Hardiek           4    9      9    8    --    30

Team Walsh -- Thad Dillow 14, Gavin Griesemer 2, Lucas McWhorter 7, Conlan Walsh 6, Joel Buenker 2. Leading rebounder -- McWhorter 7.

Team Hardiek -- Carter Bushue 1, Payton Bushue 6, Logan Reardon 8, Max Hardiek 10, Gavin Sherrod 5. Leading rebounder -- Hardiek 15.

 

Third-Fourth Grade Girls Basketball League

Game One

Team Kalber           9    1    5    8    --    23

Team Kabbes          5    6    7    9    --    27

Team Kalber -- Anna Faber 4, Isabelle Hakman 6, Annie Strullmyer 3, Evie Strullmyer 10. Leading rebounder -- Hakman 10.

Team Kabbes -- Riley Guy 10, Grace Hoene 7, Elizabeth Kabbes 4, Ella Niebrugge 6. Leading rebounders -- Guy 4, Hoene 4.

Game Two

Team Deters            8    5   1    6    --    20

Team Duncan           9    8    7    7    --    31

Team Deters -- Jaden Deters 4, Lucy Fearday 1, Isabella Hardiek 10, Lana Jansen 1, Rilie Willenborg 4. Leading rebounder -- Hardiek 5.

Team Duncan -- Camryn Duncan 9, Courtney Gibson 3, Emily Konkel 8, Ella Shuler 2, Tia Probst 9. Leading rebounder -- Probst 12.