BEGIN:VCALENDAR VERSION:2.0 PRODID:-//jEvents 2.0 for Joomla//EN CALSCALE:GREGORIAN METHOD:PUBLISH BEGIN:VTIMEZONE TZID:America/Chicago END:VTIMEZONE BEGIN:VEVENT UID:dcc7f3946eacb3224f0c6bdd9aba21c5 CATEGORIES:Local Sports SUMMARY:Saturday's Schedule DESCRIPTION;ENCODING=QUOTED-PRINTABLE:
HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Afton, Mo. at St. Elmo/Brownstown, 3:30 p.m.
Salem Invitational Tour nament
Game 7 – Champaign Central vs. Carbondale, 11:30 a.m.
Game 8 – Effingham vs. Thornton Fractional North, 1 p.m. (HEAR THE GAME ON KJ COUNTRY 102.3 AND www.kjcountry.com)
Game 9 – Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 4 p.m. (seventh place)
Game 10 – Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 5:30 p.m. (third pla ce)
Game 11 – Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 7 p.m. (consolation ch ampionship)
Game 12 – Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 8:30 p.m. (cha mpionship)
Little Illini Conference Tournament
Hosted by Casey-Westfield
Game 2 -- Olney vs. Lawre nceville, 3 p.m.
Game 3 -- Robinson vs. Casey-Westfield, 4:30 p.m.
Game 4 -- Mount Carmel vs. Marshall, 6 p.m.
Game 5 -- Newton vs. Paris, 7:30 p.m.
Lincoln Prairie Conference Tournament
Hosted B y Cerro Gordo High School
Game 4 -- Okaw Valley vs. Argenta-Oreana, 1 1 a.m. (junior high gym)
Game 5 -- Decatur LSA vs. Cumberland, 12:30 p.m. (high school gym)
Game 6 -- Cerro Gordo/Bement vs. Tri County, 1 1 a.m. (junior high gym)
Game 7 -- Arcola vs. Winner Game 3, 12:30 p. m. (high school gym)
St. Joseph/Ogden at St. Anthony, 1 p.m.
Sh elbyville at Teutopolis, 2 p.m.
North Clay (Louisville) at Flora, 6:1
5 p.m.
Girls Basketball
National Trail Conference Tournament
At Bee cher City
Game 11 -- Brownstown/St. Elmo vs. Windsor/Stew-St ras, 2:30 p.m. (seventh place)
Game 12 -- Dieterich vs. South Central , 4 p.m. (consolation championship)
Game 13 -- Cowden-Herrick/Beecher City vs. St. Anthony, 5:30 p.m. (third place)
Game 14 -- Altamont vs . Neoga, 7 p.m. (championship)
Highland Tournament p>
Game 23 – Collinsville vs. Nashville, 10 a.m. (consolation championshi p)
Game 24 – Teutopolis vs. Bethalto Civic Memorial, 11:30 a.m. (fift h place)
Game 25 – O'Fallon vs. Breese Central, 1 p.m. (third place)< /p>
Game 26 – Okawville vs. Breese Mater Dei, 2:30 p.m. (championship)
Lincoln Prairie Conference Tournament
Ho sted by Cerro Gordo High School
Game 15 – Loser Game 7 vs. L oser Game 8, 2:30 p.m. (HS Gym)
Game 16 – Loser Game 11 vs. Loser Gam e 12, 2:30 p.m. (JH Gym)
Game 17 – Winner Game 11 vs. Winner Game 12, 4 p.m. (Consolation Championship at HS Gym)
Game 18 – Cumberland vs. Loser Game 10, 5:30 p.m. (Third Place at HS Gym)
Game 19 – Winner Ga me 9 vs. Winner Game 10, 7 p.m. (Championship at HS Gym)
Wres tling
Cumberland at St. Joseph-Ogden Multi-Quad, 9 a.m.
< p>FRESHM AN/SOPHOMOREGirls Basketball
Effingham at Pana, 10 a.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
B oys Basketball
Class 7-1A Effingham Sacred Heart Reg ional
Game 1 -- Kansas vs. Martinsville, 9:30 a.m.
Gam e 2 -- Newton St. Thomas vs. Windsor, 10:45 a.m.
Class 2A Eff ingham St. Anthony Regional
Game 1 -- St. Elmo/Brownstown vs . North Clay (Louisville), 10 a.m.
Game 2 -- Dieterich vs. Altamont, 11:15 a.m.
Class 2A Assumption Central A&M Regional< /p>
Game 1 -- Nokomis vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 10 a.m.
Game 2 -- Kincaid South Fork vs. Findlay Okaw Valley, 11:15 a.m.
Class 2A Casey-Westfield Regional
Game 1 -- Neoga vs. Oblong , 11 a.m.
Game 2 -- Arcola vs. Hutsonville, noon
Class 3A Teutopolis Regional
Game 1 -- Robinson Nuttall vs. Lawren ceville Parkview, 9 a.m.
Game 2 -- Cumberland vs. Marshall, 10:15 a.m .
Game 3 -- Jasper County vs. Red Hill (Bridgeport), 11:30 a.m.
Class 4A Taylorville Regional
Game 1 -- Mount Zion vs. Effingham, 9 a.m.
Game 2 -- Rochester vs. Stephen Decatur, 10:15 a.m.
Game 3 -- Mattoon vs. Taylorville, 11:30 a.m.
Game 4 -- Ch arleston vs. Winner Game 1, 12:45 p.m.
Game 5 -- Winner Game 2 vs. Wi nner Game 3, 2 p.m.
Fifth-Sixth Grade
Altamont at St. Elmo/Brownstown, TBD
Volleyball
Dieter ich at Newton St. Thomas Invitational, TBA