BEGIN:VCALENDAR VERSION:2.0 PRODID:-//jEvents 2.0 for Joomla//EN CALSCALE:GREGORIAN METHOD:PUBLISH BEGIN:VTIMEZONE TZID:America/Chicago BEGIN:STANDARD DTSTART:20201210T000000 RDATE:20210314T030000 TZOFFSETFROM:-0500 TZOFFSETTO:-0600 TZNAME:America/Chicago CST END:STANDARD END:VTIMEZONE BEGIN:VEVENT UID:d2481987c93ed639a36c21c7c62ee199 CATEGORIES:Local Sports SUMMARY:Saturday's Schedule DESCRIPTION;ENCODING=QUOTED-PRINTABLE:
HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Effingh am at Nokomis Shootout vs. Centralia, 6:30 p.m.
Cumberland at Neoga, 3 p.m. (varsity at 6 p.m.)
Flora at Newton, 7:30 p.m.
South Cen tral vs. Hutsonville/Palestine at Hoosier Gym, Knightstown, Ind. Varsity on ly, 11:30 a.m.
Conrad Allen Tournament
At Wayne City
Game 1 -- Webber Township (Bluford) vs. Grayv ille, 1:30 p.m.
Game 2 -- Gallatin Couinty vs. Wayne City, 4:30 p.m.< /p>
Girls Basketball
Mahomet-Seymour at Effingham, 1 p.m.
Tri-County at Altamont, 10 a.m. (varsity only; will be played at Lake Land College)
Cumberland at Neoga, 4:30 p.m. (varsity only)< /p>
Flora at Newton, 4:30 p.m.
South Central vs. Hutsonville/Palest ine at Hoosier Gym, Knightstown, Ind., varsity only 10 a.m.
W restling
Cumberland at Petersburg Porta Invitational, 8:30 a .m.
Boys Basketball
Altamont at Cowden-Herrick/Beecher City, 10 a.m.
Girls Basketball
Effingham at Taylorville Frosh/Soph Invitational , 8 a.m.
< strong>JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Champaign Edison at Effingham, 10 a.m.
Marshall at St. An thony, 10 a.m.
Girls Basketball
Class 8-1A State Tournament
At Clinton Junior High School< /strong>
Game 1 -- Danville Schlarman vs. Mount Olive, 10 a.m.
Game 2 -- Ottawa Wallace vs. Sigel St. Michael, 11:30 a.m.
Game 3 -- LaSalle Trinity Catholic vs. Peoria Heights St. Thomas, 1 p.m.
Game 4 -- Cissna Park vs. Washington St. Patrick, 2:30 p.m.
Game 5 -- Winne r Game 1 vs. Winner Game 2, 5 p.m.
Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 6:30 p.m.
Class 8-2A State Tournament
At Havana High School
Game 1 -- Winner Sectional 7 vs. Paris Crestwood, 10 a.m.
Game 2 -- Mount Pulaski vs. Teutopolis, 11:30 a.m.
GAme 3 -- Peoria St. Philomena vs. Wenona Fieldcrest, 1 p. m.
Game 4 -- Lockport Kelvin Grove vs. Nauvoo-Colusa, 2:30 p.m.
Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5 p.m.
Game 6 -- Winner G ame 3 vs. Winner Game 4, 6:30 p.m.
COLLEGE MEN’S BASKETBALL p>
Arizona at University of Illinois, 4 p.m.