Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Monday's Schedule

Download as iCal file
Monday, February 10, 2014by millie.lange

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Clay City at North Clay (Louisville), 6:15 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Class 1A Altamont Regional

Game 1 – Dieterich vs. Ramsey, 7 p.m.

Class 1A Red Hill (Bridgeport) Regional

Game 1 – South Central vs. Oblong, 7 p.m.

Class 1A Cumberland Regional

Game 1 – Kansas vs. Martinsville, 6 p.m.

Game 2 – Cumberland vs. Okaw Valley, 8 p.m.

Class 1A Nokomis Regional

Game 1 – Pawnee vs. Kincaid South Fork, 7 p.m.

Class 2A Vandalia Regional

Game 1 – Newton vs. Vandalia, 7 p.m.

FRESHMAN

BOYS BASKETBALL

Hillsboro Tournament

Game 5 – Hillsboro vs. Greenville, 6 p.m.

Game 6 – Effingham vs. Auburn, 7:15 p.m.

FRESHMAN/SOPHOMORE

BOYS BASKETBALL

Neoga Tournament

Game 5 – Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 6:15 p.m. (third place)

Game 6 – Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7:30 p.m. (championship)

JUNIOR HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Class 8-1A Effingham Sacred Heart Regional

Game 5 – Sigel St. Michael vs. Palestine, 6 p.m. (championship)

Class 8-1A Stewardson-Strasburg Regional

Game 4 -- Stewardson-Strasburg vs. Winner Game 3, 6 p.m. (championship)

Class 8-3A Paris Mayo Regional

Game 6 – Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 6:30 p.m. (championship)

Class 8-3A Sullivan Regional

Game 5 – Teutopolis vs. Shelbyville Moulton, 6 p.m. (championship)

St. Elmo/Brownstown at Altamont, 4 p.m. (sixth-grade)

VOLLEYBALL

Jasper County at Effingham, 4:15 p.m.

St. Anthony at Windsor, 6 p.m.

Beecher City/Cowden-Herrick at Dieterich, 6 p.m.

Neoga at Teutopolis, 4:15 p.m.

Sigel St. Michael at Newton St. Thomas, 4:15 p.m.

Clay City at North Clay (Louisville), 4:15 p.m.

Sandoval at South Central, 4:15 p.m.

EFFINGHAM PARK DISTRICT

Monday Night Co-Ed Volleyball League

Match 1 – Team Smith vs. Buffalo Wild Wings, 6 p.m. (East Gym)

Match 2 – Lavender Ridge Memory Care vs. Potter Flooring, 6 p.m. (West Gym)

Match 3 – Dink Inc. vs. Fast Stop General Store, 7 p.m. (East Gym)

Match 4 – Caring Solutions/Beck’s Hybrids vs. Probst Auto Body, 7 p.m. (West Gym)

Match 5 – Rock’s Advanced Auto Care vs. Will Painting & Drywall, 8 p.m. (East Gym)

Match 6 – Dr. Tony Weber vs. Team Holliday, 8 p.m. (West Gym)

Close