Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Saturday's Schedule

Download as iCal file
x
Saturday, February 01, 2014by millie.lange

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

National Trail Conference Tournament

(LISTEN TO GAMES ON 979XFM)

Game 11 – Cowden-Herrick vs. South Central, 11:30 a.m. (seventh place)

Game 12 – Winner Game 7 vs. Winner Game 9, 12:45 p.m. (consolation championship)

Game 13 – Loser Game 8 vs. Loser Game 10, 2:30 p.m. (third place)

Game 14 – Winner Game 8 vs. Winner Game 10, 7:30 p.m. (championship)

Robinson at Newton, 1 p.m.

North Clay (Louisville) at Panther Showcase, TBA

GIRLS BASKETBALL

St. Anthony at Paris, 11 a.m.

Altamont at Teutopolis, noon

Cowden-Herrick/Beecher City at Tuscola, 6 p.m.

Shelbyville/Stewardson-Strasburg/Windsor at Neoga, 10 a.m.

Robinson at Newton, 1 p.m.

Brownstown/St. Elmo at Martinsville, 11 a.m.

WRESTLING

St. Anthony, Effingham, Cumberland, St. Joseph-Ogden at Eastern Illinois Tournament at Robinson, 9 a.m.

FRESHMAN/SOPHOMORE

GIRLS BASKETBALL

Effingham at Apollo Conference Tournament, TBA

BOYS BASKETBALL

Teutopolis at Effingham, 9 a.m.

Neoga at St. Anthony, 10 a.m.

JUNIOR HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Class 8-1A Effingham Sacred Heart Regional

Game 1 -- Sacred Heart vs. Martinsville, 10 a.m.

Game 2 -- Newton St. Thomas vs. Hutsonville, 11:15 a.m.

Class 8-1A Stewardson-Strasburg Regional

Game 1 -- Beecher City vs. Pana Sacred Heart, 10 a.m.

Class 8-2A St. Elmo Regional

Game 1 -- St. Elmo/Brownstown vs. Neoga, 10 a.m.

Class 8-3A Paris Mayo Regional

Game 1 -- Casey-Westfield vs. Lawrenceville Parkview, 10 a.m.

Game 2 -- Jasper County vs. Paris Mayo, 11:15 a.m.

Game -- Robinson Nuttall vs. Marshall, 12:30 p.m.

Class 8-4A Mattoon Regional

Game 1 -- Champaign Jefferson vs. Charleston, 1 p.m.

Game 2 -- Tolono Unity vs. Mattoon, 2:30 p.m.

SIJHSAA regionals

VOLLEYBALL

St. Anthony, Dieterich at Newton St. Thomas Seventh-Grade Tournament, 9 a.m.

Beecher City/Cowden-Herrick at Pana Eighth-Grade Tournament, TBA

COLLEGE

Men’s Basketball

Iowa at University of Illinois, 7:30 p.m.

EFFINGHAM PARK DISTRICT

Fifth-Sixth Grade Girls Basketball League

Game 1 – Team Demers vs. Team Coach, 8:30 a.m. (East Gym)

Game 2 – Team Beesley vs. Team Armstrong, 8:30 a.m. (West Gym)

Fifth-Sixth Grade Boys Basketball League

Game 1 – Team Moore vs. Team Antrim, 9:30 a.m. (East Gym)

Game 2 – Team Hunzinger vs. Team Walsh, 9:30 a.m. (West Gym)

Game 3 – Team Woelfer vs. Team Beck, 10:30 a.m. (East Gym)

Seventh-Eighth Grade Basketball League

Game 1 – Team Denton vs. Team Shaffer, 10:30 a.m.

Game 2 – Team Weis vs. Team Woelfer, 11:30 a.m.

Saturday Night Men’s Basketball League

Game 1 – JCR vs. Mach 1, 2 p.m.

Game 2 – Taylor Law vs. Grobie, 3 p.m.

Close