Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Thursday's Schedule

Download as iCal file
x
Thursday, December 05, 2013by millie.lange

HIGH SCHOOL

GIRLS BASKETBALL

Charleston at Effingham HAS BEEN CANCELED

Mount Vernon at St. Anthony HAS BEEN POSTPONED UNTIL JAN. 7

Okaw Valley at Cowden-Herrick/Beecher City, 6:15 p.m.

Brownstown/St. Elmo at Dieterich HAS BEEN CANCELED

Cumberland at Red Hill (Bridgeport), 6:15 p.m.

Oblong at Newton HAS BEEN CANCELED

North Clay (Louisville) at Woodlawn, 6:15 p.m.

Webber Township (Bluford) at South  Central, 6:15 p.m.

Teutopolis at Pana, 6:15 p.m.  HAS BEEN CANCELED

FRESHMAN/SOPHOMORE

BOYS BASKETBALL

Effingham at Mattoon HAS BEEN CANCELED

St. Anthony at Teutopolis, 6:15 p.m.

Altamont at Shelbyville, 6 p.m.

Neoga at Cowden-Herrick, 6:15 p.m.

JUNIOR HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Effingham at St. Anthony HAS BEEN CANCELED

Stewardson-Strasburg at Sacred Heart HAS BEEN CANCELED

Cowden-Herrick at Altamont, 6:15 p.m. (at high school gym)

Neoga at Beecher City HAS BEEN CANCELED

Windsor at Dieterich, 6:15 p.m.

Newton St. Thomas at Oblong HAS BEEN CANCELED

North Clay (Louisville) at Clay City, 6 p.m.

Sigel St. Michael at St. Elmo/Brownstown, 6:15 p.m. HAS BEEN POSTPONED UNTILL JAN. 11

Teutopolis at Vandalia, 6 p.m.  HAS BEEN CANCELED

Cumberland at Palestine, 6:15 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Class 8-1A Sigel St. Michael Regional

At Teutopolis

Game 4 – Sigel St. Michael vs. Effingham Sacred Heart, 6 p.m. (championship) TIME CHANGED TO 6 P.M.

Class 8-2A South Central Regional

(BOTH GAMES POSTPONED UNTIL MONDAY, DEC. 9)

Game 3 – Brownstown vs. Effingham St. Anthony, 6 p.m.

Game 4 – Oblong vs. South Central, 7:15 p.m.

Class 8-3A Edwards County (Albion) Regional

Game 4 – Jasper County vs. Lawrenceville Parkview, 6 p.m. (championship)

Class 8-3A Altamont Regional

Game 5 – Altamont vs. Teutopolis, 6 p.m. (championship) TIME CHANGED TO 6 P.M.

EFFINGHAM PARK DISTRICT

Third-Fourth Grade Girls Basketball League

At Ron Diehl Center

Game 1 – Deters vs. Duncan, 5:15 p.m. (East Gym)

Game 2 – Kalber vs. Kabbes, 5:15 p.m. (West Gym)

Third-Fourth Grade Boys Basketball League

At Ron Diehl Center

Game 1 – Devore vs. Schwerdt, 6:15 p.m. (East Gym)

Game 2 – Hoene vs. McDevitt, 7:15 p.m. (East Gym)

Game 1 – Willenborg vs. Brown, 6:15 p.m. (West Gym)

Game 2 – Walsh vs. Hardiek, 7:15 p.m. (West Gym)

 

EFFINGHAM JUNIOR WRESTLING CLUB PRACTICE HAS BEEN CANCELLED

Close