Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Saturday's Schedule

Download as iCal file
Saturday, August 31, 2013by millie.lange

HIGH SCHOOL

BASEBALL

St. Anthony at Webber Township (Bluford), 11 a.m.

Dieterich, Neoga, North Clay (Louisville), Teutopolis, Stewardson-Strasburg/Windsor at Wooden Bat Classic in Teutopolis, 11 a.m.

CROSS COUNTRY

St. Anthony, Altamont, Neoga at Metro-East Lutheran Invitational, 10 a.m.

BOYS GOLF

St. Anthony at Bishop McNamara Invitational, 8 a.m.

SOCCER

Charleston Red & Gold Invitational

Varsity

Red Pool

Match 5 --  Charleston vs. Mattoon, noon (Field 1)

Match 6 -- Effingham vs. Teutopolis, noon (Field 2)

Junior Varsity

Red Pool

Match 5 -- Charleston vs. Mattoon, 1:30 p.m. (Field 1)

Match 6 -- Effingham vs. Teutopolis, 1:30 p.m. (Field 2)

Gold Pool

Varsity

Match 3 -- Central vs. Olney, 9 a.m. (Field 1)

Match 4 -- Decatur MacArthur vs. Centralia, 9 a.m. (Field 2)

Match 5 -- Centralia vs. Central, 3 p.m. (Field 1)

Match 6 -- Olney vs. Decatur MacArthur, 3 p.m. (Field 3)

Junior Varsity

Gold Pool

Match 3 -- Danville vs. Olney, 10:30 a.m. (Field 1)

Match 4 -- Urbana vs. Centralia, 10:30 a.m. (Field 2)

Match 5 -- Centralia vs. Danville, 4:30 p.m. (Field 1)

Match 6 -- Olney vs. Urbana, 4:30 p.m. (Field 2)

St. Anthony Tournament

Match 3 -- St. Anthony vs. Altamont, 8:30 a.m.

Match 4 -- Carlyle vs. Salem, 9:45 a.m.

Match 5 -- Mount Carmel vs. Greenville, 11 a.m.

Match 6 -- St. Anthony vs. Salem, 12:30 p.m.

Match 7 -- Mount Carmel vs. Carlyle, 1:45 p.m.

Match 8 -- Altamont vs. Greenville, 3 p.m.

Match 9 -- Salem vs. Mount Carmel, 4:15 p.m.

GIRLS TENNIS

Effingham at Springfield Invitational, 3:30 p.m.

St. Anthony at Centennial Invitational, 8 a.m.

VOLLEYBALL

Roxana Tournament

Large Gym

Match 7 -- Marquette vs. East Alton/Wood River, 9 a.m.

Match 8 -- Alton vs. Jersey, 10 a.m.

Match 9 -- Loser Match 9 vs. Loser Match 10 (seventh place), 11 a.m.

Match 10 -- Winner Match 9 vs. Winner Match 10 (fifth place), noon

Match 11 -- Altamont vs. Roxana (semifinal), 1 p.m.

Match 12 -- Winners of semifinal (championship), 2 p.m.

Small Gym

Match 7 -- Dupo vs. Gillespie, 9 a.m.

Match 8 -- Madison vs. Mount Olive, 10 a.m.

Match 9 -- Loser Match 9 vs. Loser Match 10 (11th place), 11 a.m.

Match 10 -- Winner Match 9 vs. Winner Match 10 (ninth place), noon

Match 11 -- Bunker Hill vs. Calhoun (semifinal), 1 p.m.

Match 12 -- Losers of semifinals (third place), 2 p.m.

JUNIOR VARSITY

SOCCER

Effingham, Teutopolis at Charleston Red and Gold Tournament, TBA

TENNIS

Teutopolis at Greenville Tournament, 9 a.m.

FRESHMEN/SOPHOMORE

BASEBALL

Neoga, Stewardson-Strsaburg/Windsor at Beecher City Tournament, 9 a.m.

JUNIOR HIGH SCHOOL

BASEBALL

Effingham Invitational Tournament, 10 a.m., noon

North Clay (Louisville) at St. Anthony Round Robin, 10 a.m.

Altamont Lutheran, Jasper County at Stewardson-Strasburg/Windsor Tournament, 9 a.m.

Teutopolis at Homer Tournament, 10 a.m.

Mattoon Tournament

Game 1 – Teutopolis vs. Mattoon, 10 a.m.

Game 2 – Mattoon vs. Homer Glen, noon

Game 3 – Teutopolis vs. Homer Glen, 2 p.m.

CROSS COUNTRY

St. Anthony, Teutopolis, Jasper County at Cumberland Invitational, 9 a.m.

SOFTBALL

Effingham, St. Anthony, Casey-Westfield, Floyd Henson at Teutopolis Tournament 10 a.m.

Jasper County at Oblong Round Robin, 9 a.m.

JUNIOR HEARTS FOOTBALL LEAGUE

Effingham at Mount Vernon, fifth-grade 1 p.m., sixth-grade 3 p.m., seventh-grade 5 p.m., eighth-grade 7 p.m.

COLLEGE FOOTBALL

Southern Illinois at University of Illinois, 11 a.m.

Eastern Illinois University at San Diego State, 7 p.m.

MAJOR LEAGUE BASEBALL

Philadelphia at Chicago Cubs, 3:05 p.m.

St. Louis at Pittsburgh, 6:05 p.m.

NASCAR

Georgia 300 at Atlanta Motor Speedway, 6 p.m. (PRN)

Back