HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Lincoln at Effingham, 5:30 p.m.
Girls Basketball
North Clay (Louisville) at St. Anthony, 6 p.m. with 2- 10 minute halves clock stopping on dead balls. The varsity game should start approx. 7:00.
Altamont at Neoga, 6 p.m.
Brownstown/St. Elmo at Cowden-Herrick/Beecher City, 6 p.m.
Cumberland at Martinsville, 6 p.m. (varsity only)
Dieterich at Robinson, 6:15 p.m.
Newton at Pana, 6:15 p.m.
Teutopolis at Breese Mater Dei, 5 p.m.
Ramsey at Windsor/Stewardson-Strasburg, 6 p.m.
FRESHMAN/SOPHOMORE
Boys Basketball
St. Anthony at Newton, 6:15 p.m.
Charleston at Cumberland, 6 p.m.
Shelbyville at Dieterich, 6 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Class 8-1A Sigel St. Michael Regional
Game 3 – Newton St. Thomas vs. Windsor, 6 p.m.
Game 4 – Sigel St. Michael vs. Effingham Sacred Heart, 7:15 p.m.
Class 8-2A St. Elmo Regional
Game 3 – Effingham St. Anthony vs. St. Elmo/Brownstown, 6:15 p.m.
Game 4 – North Clay (Louisville) vs. Dieterich, 7:30 p.m.
Class 8-2A Casey-Westfield Regional
Game 3 – Casey-Westfield vs. Arcola, 6 p.m.
Game 4 – Paris Crestwood vs. Hutsonville, 7 p.m.
Class 8-3A Lawrenceville Parkview Regional
Game 4 – Teutopolis vs. Jasper County, 6 p.m.
Game 5 – Cumberland vs. Lawrenceville Parkview, 7:30 p.m.
Class 8-4A Mount Zion Regional
Game 4 – Effingham vs. Charleston, 6 p.m.
Game 5 – Mount Zion vs. Rochester, 7:15 p.m.
Fifth-Sixth Grade
St. Elmo/Brownstown at Altamont, 4 p.m.
Volleyball
Sacred Heart at Dieterich, 4 p.m.
Altamont at Stewardson Trinity Lutheran, 4:15 p.m.
Jasper County at Teutopolis, 4:30 p.m.
Neoga at Cowden-Herrick/Beecher City, 4:15 p.m.
North Clay (Louisville) at St. Peter Lutheran, 6 p.m.
Sigel St. Michael at South Central, 4:30 p.m.
Windsor at Stewardson-Strasburg, 4 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Monday Night Co-Ed Volleyball League
East Gym
Match 1 – Probst Auto Body vs. Pinnacle Livestock Nutrition, 6 p.m.
Match 2 – Lavender Ridge Dignified Memory Care vs. Affordable Home Improvement/Gutter Guys, 7 p.m.
Match 3 – Gopher’s Grill vs. Weber Optiks, 8 p.m.
West Gym
Match 1 – Southtown Car Wash vs. Rock’s Advanced Auto Care, 6 p.m.
Match 2 – Merz Heating & Air Conditioning vs. Northside Ford, 7 p.m.
Match 3 – Power Up Plus vs. The Exchange, 8 p.m.
|