Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Monday's Schedule

Download as iCal file
Monday, January 14, 2013by millie.lange

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Midland Trail Conference Tournament

Game 1 -- Wayne City at Webber Township (Bluford), 7 p.m.

Game 2 -- Noble at Grayville, 7 p.m.

Game 3 -- Sandoval at Clay City, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

EHS Round Robin Tournament

Game 1 -- St. Anthony vs. Centralia, 6:15 p.m.

Game 2 -- Effingham vs. Neoga, 7:45 p.m.

Highland Tournament

Game 9 -- Cowden-Herrick/Beecher City vs. Troy Triad, 4 p.m.

Game 10 -- Belleville Althoff vs. Salem, 5:30 pm.

Game 11 -- Nashville vs. Hillsboro, 7 pm..

Game 12 -- Belleville West vs. Carlyle, 8:30 p.m.

Brownstown/St. Elmo at Sandoval Tournament, TBA

Little Illini Conference Tournament

(At Higher Seeds)

Game 9 – Edwards County (Albion) vs. Palestine/Hutsonville, 7 p.m.

Game 10 – Oblong vs. Robinson, 7 p.m.

Game 11 – Cumberland vs. Casey-Westfield, 7 p.m.

Game 12 – Lawrenceville vs. Red Hill (Bridgeport), 7 p.m.

FRESHMEN/SOPHOMORE

BOYS BASKETBALL

Effingham at Mattoon, 6 p.m.

St. Anthony at Cowden-Herrick HAS BEEN CANCELED

Teutopolis at Paris, 5 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Mattoon at Effingham, 6 p.m.

Pana at Teutopolis, 6 p.m.

JUNIOR HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

National Trail Conference Eighth-Grade Tournament

At Effingham Sacred Heart

Game 6 – Cowden-Herrick vs. Altamont, 6 p.m.

Game 7 – Beecher  City vs. St. Elmo/Brownstown, 7:15 p.m.

James Burke Memorial Tournament

At Greenville

Game 1 – Effingham vs. Greenville, 4 p.m.

Game 2 – Salem vs. Avistson, 5 p.m.

Games 3 – Carlyle vs. Hillsboro, 6 p.m.

Game 4 – St. Anthony vs. Triad, 7 p.m.

Teutopolis at Monticello, 5 p.m.

Hutsonville at Newton St. Thomas, 6:15 p.m.

VOLLEYBALL

Brownstown/St. Elmo at Sorento, 6:15 p.m.

EFFINGHAM PARK DISTRICT

MONDAY NIGHT CO-ED VOLLEYBALL LEAGUE

Match 1 – Team 2 vs. Team 9, 6 p.m. (East Gym)

Match 2 – Team 6 vs. Team 7, 6 p.m. (West Gym)

Match 3 – Team 4 vs. Team 8, 7 p.m. (East Gym)

Match 4 – Team 1 vs. Team 10, 7 p.m. (West Gym)

Match 5 – Team 3 vs. Team 12, 7 p.m. (East Gym)

Match 6 – Team 5 vs. Team 11, 8 p.m. (West Gym)

Back