HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Teutopolis Shootout (LISTEN ON 979 XFM)
Game 1 -- Mattoon vs. N. Vigo Terre Haute, 1 p.m.
Game 2 -- Robinson vs. Centralia, 2:30 p.m.
Game 3 -- St. Anthony vs. Central A&M, 4 p.m.
Game 4 -- Effingham vs. Paxton-Buckley-Loda, 5:30 p.m.
Game 5 -- Teutopolis vs. Jerseyville, 7 p.m.
Altamont Shootout
At Altamont
Game 1 – Cowden-Herrick/Beecher City vs. Sullivan, 11 a.m.
Game 2 – Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Hutsonville/Palestine, 12:30 p.m.
Game 3 – St. Elmo/Brownstown vs. Shelbyville, 2 p.m.
Game 4 – Dieterich vs. Mulberry Grove, 3:30 p.m.
Game 5 – North Clay (Louisville) vs. Meridian, 5 p.m.
Game 6 – Altamont vs. Tuscola, 6:30 p.m.
Neoga at Ramsey, 1 p.m.
Pana at Newton, 3:30 p.m.
Girls Basketball
Olney at Effingham, 1 p.m. (LISTEN ON 979 XFM)
Wrestling
Vandalia Sectional
Effingham High School's Jon Perry at 145 pounds
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Class 8-3A State Tournament
At Tolono Unity Junior High School
Game 1 -- Washington Central vs. South Holland McKinley, 10 a.m.
Game 2 -- Lansing Heritage vs. Teutopolis, 11:30 a.m.
Game 3 -- Monticello vs. Lincoln, 1 p.m.
Game 4 -- Taylor Ridge Rockridge vs. Staunton, 2:30 p.m.
Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5 p.m.
Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 6:30 p.m.
Fifth-Sixth Grade Boys Basketball
Altamont, Neoga, North Clay (Louisville) at Sigel Sixth-Grade Tournament, TBA
Volleyball
Effingham Seventh-Grade Tournament, TBA
Altamont Lutheran at Edwards County (Albion) Tournament, TBA
Cumberland, Jasper County at LEIC Seventh-Grade Tournament at Jasper County, TBA
Teutopolis at Charleston Seventh-Grade Tournament, 9 a.m.
National Trail Conference Seventh-Grade Tournament
At Neoga
Match 4 -- North Clay (Louisville) vs. St. Elmo/Brownstown, 9 a.m.
Match 5 -- Altamont vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 9 a.m.
Match 6 -- Neoga vs. Sigel St. Michael, 10 a.m.
Match 7 -- Stewardson-Strasburg vs. Sacred Heart, 10 a.m.
Match 8 -- Loser Match 4 vs. Loser Match 6, 11 a.m.
Match 9 -- Loser Match 5 vs. Loser Match 7, 11 a.m.
Match 10 -- Winner Match 4 vs. Winner Match 6, 12:30 p.m.
Match 11 -- Winner Match 5 vs. Winner Match 7, 12:30 p.m.
Match 12 -- Winner Match 8 vs. Winner Match 9, 1:30 p.m. (consolation championship)
Match 13 -- Loser Match 10 vs. Loser Match 11, 2:30 p.m. (third place)
Match 4 -- Winner Match 10 vs. Winner Match 11, 2:30 p.m. (championship)
NASCAR
NASCAR Racing Experience 300 at Daytona International Speedway, 1 p.m.
|