HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Altamont at Pana, 6 p.m.
Woodlawn at North Clay (Louisville), 6:15 p.m.
Sandoval at South Central, 6:15 p.m.
St. Anthony Thanksgiving Tournament
Game 3 -- Mattoon vs. Robinson, 5 p.m.
Game 4 -- Effingham vs. Highland, 6:30 p.m.
Game 5 -- Teutopolis vs. Breese Central, 8 p.m.
Mulberry Grove FNB Community Bank Turkey Tournament
Game 4 -- Cowden-Herrick/Beecher City vs. Lebanon, 5:15 p.m.
Game 5 -- Patoka vs. Father McGivney, 6:45 p.m.
Game 6 -- Mulberry Grove vs. Mount Olive, 8:15 p.m.
Cumberland Tournament
Game 3 -- Dieterich vs. Cumberland, 6 p.m.
Game 4 -- Vandalia vs. Okaw Valley, 7:30 p.m.
Girls Basketball
Bob Kerans Tournament
At Newton
Game 3 -- Effingham vs. Flora, 6 p.m.
Game 4 -- Newton vs. Altamont, 7:30 p.m.
Robinson Thanksgiving Invitational
Game 1 -- Martinsville vs. Olney, 5 p.m.
Game 2 -- Marshall vs. St. Anthony, 6:30 p.m.
Game 3 -- Robinson vs. Oblong, 8 p.m.
Cowden-Herrick/Beecher City Thanksgiving Tournament
Game 1 -- Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Ramsey, 4 p.m.
Game 2 -- Macon Meridian vs. Dieterich, 5:30 p.m.
Game 3 -- Neoga vs. Sandoval, 7 p.m.
Game 4 -- Cowden-Herrick/Beecher City vs. Cumberland, 8:30 p.m.
Teutopolis at Champaign St. Thomas More, 6:15 p.m.
WRESTLING
Effingham, Centralia, Pinckneyville at Highland Quad Meet, 6 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Effingham at Mattoon (B Game), 4:30 p.m.
Vandalia at St. Anthony, 6 p.m.
Windsor at Sacred Heart, 6 p.m.
Altamont at Salem Franklin Park, 6 p.m.
Patoka at Altamont Lutheran, 6 p.m.
Cisne at Clay City, 5:15 p.m.
Cowden-Herrick/Beecher City at South Central, 6 p.m.
Dieterich at Cumberland, 6 p.m.
Neoga at Dieterich, 6 p.m.
Jasper County at Sigel St. Michael, 6:15 p.m.
Robinson Nuttall at Teutopolis, 6 p.m.
Girls Basketball
Class 7-1A Martinsville Regional
Game 3 – Sigel St. Michael vs. Martinsville, 5 p.m. (championship)
Class 7-2A Edwards County (Albion) Regional
Game 4 – Dieterich vs. Oblong, 6 p.m.
Game 5 – Edwards County (Albion) vs. Casey-Westfield, 8 p.m.
Class 7-3A Teutopolis Regional
Game 5 – Teutopolis vs. Altamont, 6 p.m. (championship)
Class 4A Charleston Regional
Game 5 – Effingham vs. Mattoon or Charleston, 6 p.m. (championship)
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Tuesday Night Men’s Basketball League
At Ron Diehl Center
Game 1 – 32 Below Bar and Grill vs. Jansen Seeds, 6 p.m.
Game 2 – Jansen’s Heating & Air vs. JV Swag, 7 p.m.
Game 3 – AK Construction vs. Adept Construction, 8 p.m.
Game 4 – Dieterich Bank vs. Hint’s Laser Engraving, 9 p.m.
COLLEGE MEN’S BASKETBALL
Lindenwood at University of Illinois, 7 p.m.
|